Διευθυντής Περιγραφή Τεχνικής Τεχνολογίας

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Είτε επιβλέποντας τα χρηματοπιστωτικά συστήματα της Wall Street είτε ηλεκτρονικά ιατρικά αρχεία ενός νοσοκομείου, ένας διευθυντής τεχνολογίας πληροφοριών - ή IT - πρέπει να διασφαλίσει την ομαλή λειτουργία της τεχνολογίας. Αναφερόμενοι επίσης ως ανώτεροι υπάλληλοι τεχνολογίας ή ΚΟΤ, αυτοί οι επαγγελματίες είναι υπεύθυνοι για την απόκτηση, τη λειτουργία, την ενσωμάτωση και την επίλυση προβλημάτων τόσο των συστημάτων υλικού όσο και του λογισμικού.

Βασικές Δεξιότητες και Χαρακτηριστικά

Το BLS σημειώνει ότι ένας ΚΟΤ πρέπει να έχει ισχυρή τεχνική εμπειρογνωμοσύνη και τις απαραίτητες γνώσεις για να σχεδιάσει και να προτείνει τεχνολογικές λύσεις για έναν οργανισμό. Ο ΚΟΤ πρέπει να μπορεί να συνεργάζεται με ευρύ φάσμα ανθρώπων και να επικοινωνεί σε πολλά επίπεδα. Άλλα σημαντικά χαρακτηριστικά είναι τα αναλυτικά, τα ηγετικά και οργανωτικά προσόντα και η ισχυρή ικανότητα λήψης αποφάσεων. Ένας ΚΟΤ πρέπει να είναι σε θέση να δει πέρα ​​από την τεχνική μάγος της τεχνολογίας των πληροφοριών για τον αντίκτυπο στους χρήστες και την ανάγκη ενσωμάτωσης πολλών συστημάτων.

$config[code] not found

Κυριότερες Αρμοδιότητες

Σε μερικούς οργανισμούς, ο ΚΟΤ αναφέρει σε έναν υπεύθυνο πληροφορικής, ο οποίος είναι ο ανώτερος επαγγελματίας στον τομέα της πληροφορικής στον οργανισμό. Σε άλλους, ο ΚΟΤ εκπληρώνει ορισμένα ή όλα τα καθήκοντα του CIO. Μεταξύ αυτών είναι η ανάπτυξη νέων τεχνολογιών, η επιλογή υλισμικού και λογισμικού ή η ανάπτυξη στρατηγικών τεχνολογίας. Οι ΚΟΤ, όπως και οι περισσότεροι διευθυντές, είναι υπεύθυνοι για την πρόσληψη, την εκπαίδευση και την εποπτεία του προσωπικού ΤΠ. Θα μπορούσαν επίσης να αναπτύξουν προϋπολογισμούς και χρονοδιαγράμματα των τμημάτων, να παρέχουν υποστήριξη δικτύου και να συνεργαστούν με τους πωλητές για να επιλέξουν ή να εφαρμόσουν νέα συστήματα.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Λίγα άλλα καθήκοντα

Τα δευτερεύοντα καθήκοντα για τον ΚΟΤ διαφέρουν ανάλογα με τον κλάδο και τον οργανισμό. Σε ένα περιβάλλον υγειονομικής περίθαλψης, για παράδειγμα, ένας ΚΟΤ μπορεί να εξασφαλίσει ότι οι συσκευές παρακολούθησης ασθενών και οι συσκευές δεδομένων είναι συμβατές με τα ηλεκτρονικά ιατρικά αρχεία. Σε επιχειρηματικό περιβάλλον, ο ΚΟΤ μπορεί να συμμετέχει στην επιλογή του λογισμικού για να καλύψει τις συγκεκριμένες ανάγκες της εταιρείας. Ανάλογα με το μέγεθος της οργάνωσης και τις ιδιαίτερες ικανότητες του ΚΟΤ, θα μπορούσε επίσης να εκτελεί χειραποσκευές.

Εκπαίδευση, Μισθός και Ανάπτυξη

Το πτυχίο πανεπιστημίου είναι συνήθως η ελάχιστη εκπαιδευτική απαίτηση για έναν ΚΟΤ και το BLS σημειώνει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι σε αυτή τη θέση έχουν πέντε ή περισσότερα χρόνια ή εμπειρία στον τομέα. Πιστοποιήσεις στην τεχνολογία της πληροφορίας είναι διαθέσιμες και ενδέχεται να απαιτηθούν από ορισμένους εργοδότες. Το 2013, οι διαχειριστές υπολογιστών και συστημάτων πληροφοριών κέρδισαν έναν μέσο ετήσιο μισθό ύψους 132.570 δολαρίων, σύμφωνα με το BLS. Η αύξηση της απασχόλησης σε αυτόν τον τομέα αναμένεται να είναι 15% από το 2012 έως το 2022, ελαφρώς υψηλότερη από τον μέσο όρο για όλα τα επαγγέλματα.

2016 Πληροφορίες μισθοδοσίας για τους υπεύθυνους συστημάτων πληροφορικής και πληροφοριών

Οι διαχειριστές συστημάτων πληροφορικής και πληροφορικής κέρδισαν ένα μέσο ετήσιο μισθό ύψους 135.800 δολαρίων το 2016, σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ. Στο χαμηλό τέλος, οι διαχειριστές συστημάτων πληροφορικής και πληροφορικής κέρδισαν 25ο εκατοστημόριο μισθό ύψους 105.290 δολαρίων, δηλαδή 75 τοις εκατό κέρδισαν περισσότερο από αυτό το ποσό. Ο μισθός του 75ου εκατοστημορίου είναι 170.670 δολάρια, δηλαδή 25% κερδίζουν περισσότερα. Το 2016, 367.600 άτομα απασχολήθηκαν στις Η.Π.Α. ως διαχειριστές υπολογιστών και συστημάτων πληροφοριών.