Περιγραφή εργασίας για έναν υπάλληλο αντιγραφής

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ένας υπάλληλος αντιγράφου εκτελεί βασικές λειτουργίες γραφείου που δεν απαιτούν επαγγελματικές δεξιότητες ή προσόντα. Ο υπάλληλος αντιγράφου εκτελεί γενικά καθήκοντα γραμματείας. Τα καθήκοντα περιλαμβάνουν την παραγωγή αντιγράφων των εγγράφων που απαιτούνται από τα τμήματα του οργανισμού. Κατά καιρούς, ο υπάλληλος αντιγράφων διπλασιάζεται επίσης ως υπάλληλος αλληλογραφίας, η κύρια ευθύνη του οποίου είναι η ταξινόμηση εισερχόμενων και εξερχόμενων αλληλογραφίας.

Εκπαίδευση και Προσόντα

Δεδομένου ότι η εργασία δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, η ελάχιστη απαίτηση για έναν υπάλληλο αντιγράφου είναι ένα δίπλωμα γυμνασίου. Ένας υπάλληλος αντιγραφής κερδίζει τις απαραίτητες δεξιότητες και εμπειρία στη δουλειά. Κατά καιρούς, μπορεί να απαιτείται από έναν υπάλληλο αντιγράφου να παραδίδει έγγραφα χρησιμοποιώντας ένα όχημα, οπότε ορισμένοι εργοδότες απαιτούν από εσάς να έχετε άδεια οδήγησης.

$config[code] not found

υποχρεώσεις και καθήκοντα

Ένας υπάλληλος αντιγραφής επεξεργάζεται έγγραφα και προετοιμάζει αίθουσες για συναντήσεις ή σεμινάρια. Ο υπάλληλος αντιγραφής ταξινομεί και διανέμει αλληλογραφία και φαξ και κάνει αντίγραφα εγγράφων. Λειτουργείτε και διατηρείτε τα μηχανήματα φωτοαντιγραφής και φαξ και παραλαμβάνετε και παραδίδετε τα δέματα και τα μηνύματα στους πελάτες. Καταγράφει και καταγράφει πληροφορίες σχετικά με εισερχόμενα και εξερχόμενα μηνύματα και πακέτα.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Επιθυμητές και τεχνικές δεξιότητες

εικόνα επικοινωνίας από τον Pavel Vlasov από την Fotolia.com

Ο αντιπρόσωπος πρέπει να έχει βασικές δεξιότητες πληροφορικής και άριστες προφορικές και γραπτές επικοινωνιακές δεξιότητες. Θα πρέπει να είστε σε θέση να εργαστείτε αποτελεσματικά στη δομή μιας ομάδας και να είστε σε θέση να κάνετε πολλαπλές εργασίες.

Συνθήκες εργασίας

Τα καθήκοντα αντιγράφου των υπαλλήλων συνίστανται στην ανύψωση μεγάλων δεσμών αποστολών χαρτιού, αλληλογραφίας και πακέτων. Ορισμένα καθήκοντα, όπως η λειτουργία της μηχανής φαξ ή φωτοαντιγραφικής μηχανής, απαιτούν να παραμείνετε για πολλές ώρες. Η δουλειά συνεπάγεται την πραγματοποίηση παραλαβών και παραδόσεων, που απαιτούν κινητικότητα.

Αποζημίωση / Μισθός

Ο μέσος ετήσιος μισθός για έναν γενικό υπάλληλο κυμαίνεται από $ 20.938 έως $ 30.844 ετησίως, σύμφωνα με το PayScale, από τον Ιούλιο του 2010. Οι αριθμοί αυτοί διαφέρουν ανάλογα με τον εργοδότη και το επίπεδο εμπειρίας και κατάρτισης.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι ευκαιρίες απασχόλησης των αντιγράφων και των άλλων υπαλλήλων γραφείου αναμένεται να μειωθούν κατά 41% από το 2006 έως το 2016, σύμφωνα με το Career Planner. Αυτό θα είναι αποτέλεσμα της αυξημένης παραγωγικότητας των μηχανών γραφείου και της ενοποίησης των γραφειοκρατικών λειτουργιών. Για παράδειγμα, τα αρχεία μπορούν τώρα να αποθηκευτούν και να ανακτηθούν ηλεκτρονικά, μειώνοντας τη ζήτηση για υπαλλήλους γραφείου.