Περιγραφή εργασίας για τον ανεξάρτητο συντονιστή διαβίωσης

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Το αν ένα άτομο μεταβαίνει από μια εγκατάσταση φροντίδας κατοικίας ή εργάζεται για να αποκτήσει ανεξαρτησία, καθοδήγηση, κατάρτιση και βοήθεια. Οι ανεξάρτητοι συντονιστές διαβίωσης διευκολύνουν αυτή την αλλαγή για τους πελάτες τους, οι οποίοι μπορεί να περιλαμβάνουν τους κωφούς, τυφλούς ή, σε ορισμένες περιπτώσεις, αυτούς που πάσχουν από ψυχολογικές διαταραχές και άλλοι που χρειάζονται βοήθεια σε τέτοιου είδους περιστάσεις.

Περιγραφή εργασίας

Ένας ανεξάρτητος συντονιστής διαβίωσης είναι υπεύθυνος για την επίβλεψη και τη διοίκηση καθηκόντων που στοχεύουν να βοηθήσουν τους ανθρώπους να αναπτύξουν και να βελτιώσουν τις απαραίτητες δεξιότητες είτε για να ζήσουν μόνοι τους είτε για να γίνουν πιο εξειδικευμένοι στη φροντίδα για τις δικές τους ανάγκες. Αυτό απαιτεί στενή συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, τα μέλη του προσωπικού των εγκαταστάσεων, τους γιατρούς, τους συμβούλους και απευθείας με τους ίδιους τους πελάτες.

$config[code] not found

Καθήκοντα

Τα καθήκοντα αυτής της θέσης περιλαμβάνουν τη συνεργασία με τους πελάτες για να βελτιώσουν την προσωπική τους φροντίδα μέσω της μάθησης για να ντύσουν σωστά, να διαχειριστούν την προσωπική υγιεινή και τα χρήματα και να διατηρήσουν το χώρο διαβίωσης τους καθαρό. Επίσης, οι συντονιστές εργάζονται για να εκπαιδεύσουν τους πελάτες σχετικά με τις σωστές κοινωνικές συμπεριφορές, τις τεχνικές επίλυσης προβλημάτων και τις οργανωτικές δεξιότητες για να δημιουργήσουν μια ρουτίνα. Οι διοικητικές δραστηριότητες περιλαμβάνουν τον συντονισμό της φροντίδας με άλλους εργαζόμενους, την τήρηση αρχείων και την παροχή βοήθειας στην ανάπτυξη εξατομικευμένων προγραμμάτων.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Προσόντα

Τα προσόντα θα διαφέρουν ανάλογα με τη βιομηχανία της θέσης, αλλά όλες οι θέσεις απαιτούν πτυχίο στην κοινωνική εργασία, τις υπηρεσίες του ανθρώπου ή σε παρόμοια περιοχή. Ορισμένες θέσεις ανεξάρτητων συντονιστών διαβίωσης θα απαιτήσουν πιστοποιητικό διδασκαλίας που πιστοποιείται από το κράτος ή εξειδικευμένη κατάρτιση όπως Braille.

Φυσικές απαιτήσεις

Οι ανεξάρτητοι συντονιστές διαβίωσης λειτουργούν γενικά σε περιβάλλον γραφείου. Ωστόσο, αυτή η θέση απαιτεί επαναλαμβανόμενες κινήσεις, ανύψωση, στέκεται, κάμψη, γονατισμό, φτάνοντας και περπατώντας.

Μισθός

Τα ειδικά πακέτα αποζημιώσεων θα διαφέρουν σημαντικά σε ολόκληρη τη χώρα. ωστόσο ο μέσος μισθός για τη θέση αυτή ήταν 35.000 δολάρια το 2010. Ο πραγματικός μισθός που θα προσφερθεί θα εξαρτηθεί από την τοποθεσία, το επίπεδο εμπειρίας του αιτούντος, τη βιομηχανία και τα άλλα οφέλη που προσφέρονται, όπως η υγειονομική περίθαλψη.