Περιγραφή εργασίας ενός διαχειριστή κοινωνικών μέσων

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ένας διαχειριστής κοινωνικών μέσων χρησιμεύει ως ο εγκέφαλος πίσω από τις πλατφόρμες κοινωνικών μέσων ενός οργανισμού. Γράφει και επιμελείται περιεχόμενο σχεδιασμένο να εμπλέκει τους οπαδούς και να προάγει τη μάρκα με θετικό τρόπο. Ένας συνδυασμός δεξιοτήτων μάρκετινγκ και εμπειρογνωμοσύνης κοινωνικών μέσων είναι απαραίτητη για να κάνει τη δουλειά καλά.

Εργασιακά καθήκοντα

Ο διαχειριστής των κοινωνικών μέσων δημιουργεί και εκτελεί εκστρατείες κοινωνικών μέσων ενημέρωσης για την προώθηση του εμπορικού σήματος. Διεξάγει έρευνα για να δούμε τι κάνουν οι ανταγωνιστές και να μάθουν λαϊκές τάσεις για να ενσωματωθούν στη στρατηγική. Για να εξασφαλίσει την ικανοποίηση του πελάτη, πρέπει να απαντήσει σε καταγγελίες, ερωτήσεις και σχόλια που απομένουν στις σελίδες των κοινωνικών μέσων της εταιρείας με τον κατάλληλο και έγκαιρο τρόπο. Επιπλέον, ο διαχειριστής των κοινωνικών μέσων παρακολουθεί συνεχώς τα αναλυτικά στοιχεία ιστότοπων για να δει ποιους τύπους οπαδούς περιεχομένου ανταποκρίνονται περισσότερο και προσαρμόζει ανάλογα τη στρατηγική.

$config[code] not found

Προσόντα και εμπειρία

Ο διαχειριστής των κοινωνικών μέσων πρέπει να είναι δημιουργικός στοχαστής με πάθος για τα κοινωνικά μέσα. Η εκτεταμένη εμπειρία με τις δημοφιλείς πλατφόρμες είναι απαραίτητη, σε συνδυασμό με την επιθυμία να συμβαδίζουν με τις τρέχουσες τάσεις των κοινωνικών μέσων. Οι άριστες δεξιότητες γραφής και η δυνατότητα σύνδεσης με τους κύριους παράγοντες επηρεασμού είναι μια σημαντική πτυχή της δουλειάς, για τη δημιουργία περιεχομένου ενδιαφέροντος και την σωστή προβολή του. Για να λάβετε υπόψη σας για μια θέση εργασίας ως διαχειριστής κοινωνικών μέσων, συνήθως χρειάζεστε τουλάχιστον πτυχίο στο μάρκετινγκ, τις επικοινωνίες ή σε παρόμοιο τομέα και τουλάχιστον πέντε χρόνια στο μάρκετινγκ.

Εργασιακό περιβάλλον

Ένας διαχειριστής κοινωνικών μέσων συνήθως εργάζεται σε ένα παραδοσιακό περιβάλλον γραφείου. Παρόλο που εργάζεται συνήθως σε κανονικές ώρες γραφείου, συχνά αναμένεται να παραμείνει συνδεδεμένος στις σελίδες κοινωνικών μέσων της εταιρείας τις νύχτες, τα σαββατοκύριακα και τις αργίες για να βοηθήσει στην παρακολούθηση και παρακολούθηση των ερωτήσεων των πελατών, των σχολίων και των ανησυχιών στις ζώνες ώρας.

Μέσος μισθός και ευκαιρίες για πρόοδο

Σύμφωνα με την τοποθεσία Job Indeed, ο μέσος μισθός ενός διαχειριστή κοινωνικών μέσων είναι 41.000 δολάρια ετησίως από το 2014. Οι ευκαιρίες προώθησης περιλαμβάνουν τη μετάβαση σε έναν διευθυντή κοινωνικών μέσων ή μια εποπτική θέση. Επειδή τα κοινωνικά μέσα είναι συνήθως μέρος του τμήματος μάρκετινγκ, ο διαχειριστής μπορεί επίσης να έχει την επιλογή να μετακινηθεί σε άλλους ρόλους μάρκετινγκ.