Περιγραφή εργασίας του Συντονιστή Υπηρεσιών Ασθενών

Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενούς είναι υπεύθυνοι για διοικητικά και γενικά καθήκοντα. Οι συντονιστές υπηρεσιών είναι η αρχική επαφή για τους ασθενείς σε ιατρικό περιβάλλον. Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών πρέπει να ακολουθούν τις κατευθυντήριες γραμμές που ορίζει ο νόμος για τη φορητότητα και την ασφάλιση λογοδοσίας (HIPPA) σχετικά με την εμπιστευτικότητα και την προστασία της ιδιωτικής ζωής των ασθενών.

Καθήκοντα

Τα καθήκοντα των συντονιστών των υπηρεσιών ασθενών περιλαμβάνουν τους χαιρετισμούς των ασθενών, την επαλήθευση των ασφαλιστικών πληροφοριών και τη συλλογή των συναφών πληρωμών. Οι συντονιστές υπηρεσιών ασθενών απαντούν επίσης σε πολλές τηλεφωνικές γραμμές και ταξινομούν κλήσεις ασθενών. Ως συντονιστής υπηρεσιών ασθενών θα προγραμματίσετε επίσης διορισμούς, θα οργανώσετε παραπομπές ασθενών και θα συντονίσετε τις διαγνωστικές εξετάσεις. Άλλα καθήκοντα μπορούν να εκχωρηθούν ως απαραίτητα για τη διασφάλιση της ροής εργασιών γραφείου.

$config[code] not found

Προσόντα

Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών πρέπει να διαθέτουν γνώσεις σχετικά με την ιατρική ορολογία. Εξαιρετικές δεξιότητες επικοινωνίας και εξυπηρέτησης πελατών είναι απαραίτητες σε αυτό το ρόλο. Οι συντονιστές θα πρέπει να έχουν εργασιακή γνώση για διάφορες ιατρικές ασφάλειες. Ορισμένα πρόσθετα προσόντα των συντονιστών των υπηρεσιών ασθενών περιλαμβάνουν δεξιότητες γραμματικής, ορθογραφίας και επεξεργασίας κειμένου. Απαιτούνται βασικές δεξιότητες πληροφορικής για τη χρήση του μηχανογραφικού λογισμικού προγραμματισμού. Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών θα πρέπει επίσης να είναι σε θέση να αξιολογούν και να αναλύουν αναλυτικά τα προβλήματα.

Εκπαίδευση

Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών πρέπει τουλάχιστον να διαθέτουν πτυχίο γυμνασίου. Τα πτυχία κολλεγίων συνήθως δεν απαιτούνται από τους πιθανούς εργοδότες για την πρόσληψη αυτού του ρόλου. Τα άτομα που αναζητούν απασχόληση ως συντονιστές υπηρεσιών ασθενών θα πρέπει να εξετάσουν το ενδεχόμενο λήψης πιστοποίησης ιατρικής ορολογίας. Υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές πιστοποίησης μέσω διαπιστευμένων εταιρειών στο διαδίκτυο. Η προγενέστερη πιστοποίηση ιατρικής ορολογίας προτιμάται αλλά δεν απαιτείται από τους περισσότερους εργοδότες να προσλαμβάνουν για αυτόν το ρόλο.

Ευκαιρίες

Οι ευκαιρίες απασχόλησης για τους συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών υπάρχουν σε νοσοκομεία, οδοντιατρεία, εγκαταστάσεις πλαστικής και αισθητικής χειρουργικής. Η υγειονομική περίθαλψη είναι μια από τις λίγες διαθέσιμες βιώσιμες βιομηχανίες σταδιοδρομίας Οι συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα αποκτηθέντα σετ δεξιοτήτων για τη μετάβαση σε διευθυντές γραφείων ή σε νοσηλευτικούς ρόλους. Το Payscale.com αναφέρει ότι το εργατικό δυναμικό των συντονιστών των υπηρεσιών ασθενών είναι σήμερα το 98% των γυναικών.

Μισθός

Τα άτομα που αναζητούν απασχόληση ως συντονιστές υπηρεσιών ασθενών μπορούν να αναμένουν να κερδίσουν ετήσιο μισθό ή ωριαίο επιτόκιο. Συνήθως τα άτομα που απασχολούνται στον τομέα της ιατρικής και της οδοντιατρικής θα κερδίσουν ένα παρόμοιο αρχικό ωριαίο ποσοστό από $ 10 έως $ 14, σύμφωνα με το PayScale.com. Ο ετήσιος μισθός για τους συντονιστές των υπηρεσιών ασθενών μπορεί να κυμαίνεται από $ 21.000 έως $ 31.000.