Δημιουργία Περιγραφή Εργασίας Υπάλληλος

Οι παραγωγοί λειτουργούν σε παντοπωλεία, σούπερ μάρκετ και άλλες εγκαταστάσεις πώλησης τροφίμων. Είναι υπεύθυνοι για όλα τα φρέσκα και συσκευασμένα λαχανικά και φρούτα. Οι περισσότερες μονάδες παρέχουν κατάρτιση για τη θέση αυτή. Ανάλογα με το μέγεθος του καταστήματος, ο υπάλληλος παραγωγής μπορεί να είναι δεύτερος ως υπάλληλος που χειρίζεται πρόσθετα είδη διατροφής έξω από το τμήμα παραγωγής.

Καθήκοντα

Δημιουργήστε αποθέματα υπαλλήλων και περιστρέψτε φρέσκα φρούτα και λαχανικά στο τμήμα παραγωγής. Πρέπει να διασφαλίσουν ότι όλα τα προϊόντα που πωλούνται είναι φρέσκα και ασφαλή για κατανάλωση. τα αντικείμενα που εμφανίζουν σημάδια αλλοίωσης απορρίπτονται. Οι υπάλληλοι χειρίζονται επίσης αποθέματα και διασφαλίζουν ότι τα στοιχεία παραγγέλλονται πριν από την εξάντληση τους. Οι υπάλληλοι παραγωγής βοηθούν τους πελάτες να βρουν προϊόντα, να εκπαιδεύουν τους πελάτες τους με φρούτα και λαχανικά και να βοηθήσουν την εγκατάσταση να αυξήσει τις πωλήσεις. Μπορούν επίσης να βοηθήσουν στην προώθηση των προωθήσεων, παραδίδοντας δείγματα ή συστήνοντας πρόσθετα στοιχεία στους πελάτες.

$config[code] not found

Προσόντα

Οι παραγωγοί υπάλληλοι είναι εργαζόμενοι αρχικού επιπέδου, οπότε δεν απαιτείται προηγούμενη εμπειρία ή επίσημη εκπαίδευση. Τα περισσότερα ιδρύματα προτιμούν τους αιτούντες να είναι τουλάχιστον 18 ετών και να έχουν δίπλωμα γυμνασίου ή ισοδύναμο. Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι σε θέση να εκτελέσουν τη δουλειά, συμπεριλαμβανομένης της ικανότητάς τους να ανυψώνουν και να παραμένουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Προσωπικές δεξιότητες

Παρόλο που δεν απαιτείται επίσημη εκπαίδευση και κατάρτιση, οι υπάλληλοι πρέπει να έχουν τις προσωπικές δεξιότητες που θα τους κάνουν καλύτερα στην εργασία. Όντας ένας φυσικός, ενεργός ακροατής βοηθά τους υπάλληλους να κατανοήσουν τι αναζητούν οι πελάτες και να προτείνουν επιπλέον προϊόντα για να αγοράσουν. Η κατανόηση των βασικών μαθηματικών βοηθά τους υπαλλήλους με την απογραφή και την παραγγελία. Οι φυσικές δεξιότητες εξυπηρέτησης πελατών είναι επίσης σημαντικές, καθώς οι υπάλληλοι παραγωγής συνεργάζονται καθημερινά με προμηθευτές, υπαλλήλους και πελάτες.

Μισθός

Οι παραγωγοί υπάλληλοι εμπίπτουν στην κατηγορία των Εργαζομένων και των Μεταφορέων Μεταφορών, Αποθέματος και Υλικών, Χέρι, σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ. Το 2011, ο μέσος ωριαίος μισθός για τους υπαλλήλους παραγωγής ήταν 11,42 δολάρια ανά ώρα, με το χαμηλότερο 10% να κερδίζει 8,27 δολάρια ανά ώρα και το υψηλότερο 10% να κερδίζει 18,61 δολάρια ανά ώρα. Για τους υπαλλήλους υπηρεσιών παντοπωλείου, ο ωριαίος μέσος μισθός για το 2011 ήταν 13,49 δολάρια ανά ώρα.