Τι είναι Ειδικός Πρόληψης κατάχρησης ουσιών;

Μια ειδικευμένη πρακτική πρόληψης της τοξικομανίας ως επαγγελματία υγείας για την πρόληψη όλων των τύπων κατάχρησης ουσιών, συμπεριλαμβανομένης της νικοτίνης, του οινοπνεύματος και των παράνομων και συνταγογραφούμενων φαρμάκων. Στα περισσότερα κράτη, πρέπει να πιστοποιηθεί από συμβούλιο.

Ηθική

Λόγω του εμπιστευτικού χαρακτήρα του έργου του ειδικού της πρόληψης, πρέπει να συμμορφώνεται με αυστηρές δεοντολογικές απαιτήσεις. Αυτές περιλαμβάνουν πρακτικές που δεν εισάγουν διακρίσεις, σωστή συμπεριφορά προς τους άλλους και ακεραιότητα στις πράξεις της.

$config[code] not found

Προσόντα

Από νομική άποψη, ένας ειδικός στην πρόληψη της κατάχρησης ουσιών πρέπει να συμμορφώνεται με τις συνδυασμένες απαιτήσεις εκπαίδευσης, πρακτικής κατάρτισης και δοκιμών. Τυπικά απαιτούνται 50 ώρες σχετικής εκπαίδευσης και ένα έτος εμπειρίας. Η εκπαίδευση παρέχει πρακτικές γνώσεις σχετικά με την εφαρμογή προγράμματος πρόληψης κατάχρησης ουσιών και προσφέρεται μέσω εξειδικευμένων μαθημάτων που διατίθενται σε πολλά κολλέγια και πανεπιστήμια σε εθνικό επίπεδο. Ο υποψήφιος πρέπει να καταβάλει τις σχετικές αμοιβές και να είναι κάτοικος του κράτους στο οποίο θα ασκήσει το επάγγελμα.

Εργασιακά καθήκοντα

Ο ειδικός στην πρόληψη της κατάχρησης ουσιών βοηθά στην ανάπτυξη και τον συντονισμό της πρόληψης κατάχρησης ουσιών, σε συνεργασία με σχολεία, κοινοτικές ομάδες και άλλους οργανισμούς. Μπορεί επίσης να εργάζεται με εθελοντές και να χορηγεί επιχορηγήσεις.

Μισθός

Σύμφωνα με τον δικτυακό τόπο του δημιουργού καριέρας, ένας ειδικός για την πρόληψη της κατάχρησης ουσιών μπορεί να αναμένει να κερδίσει περίπου 37.000 δολάρια ετησίως ή και περισσότερο. Ο δικτυακός τόπος αναζήτησης εργασίας Indeed αφορά επίσης συγκρίσιμες πληροφορίες μισθοδοσίας.