Περιγραφή εργασίας ενός μηχανικού CNC

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Το CNC είναι κοντό για τον "αριθμητικό έλεγχο υπολογιστή", που περιγράφει προγραμματιζόμενα όργανα που χρησιμοποιούν γράμματα, αριθμούς και σύμβολα για την αυτοματοποίηση των διαδικασιών λειτουργίας του μηχανήματος. Οι μηχανικοί CNC είναι υπεύθυνοι για τον προγραμματισμό, τη συντήρηση, την επισκευή και τη δοκιμή αυτών των μηχανών ώστε να μπορούν να εκτελούν αποτελεσματικά τις λειτουργίες που απαιτούνται για μια δεδομένη επιχείρηση. Η ζήτηση για τέτοιους μηχανικούς (που ονομάζονται επίσης τεχνικοί ή προγραμματιστές) θα γίνει πιο ζωτικός καθώς οι βιομηχανίες αυξάνουν τις αυτοματοποιημένες διαδικασίες τους.

$config[code] not found

Εργασιακά καθήκοντα

Πρέπει πρώτα να μελετήσετε όλες τις κατασκευαστικές απαιτήσεις του πελάτη, συμπεριλαμβανομένης της επιθυμητής απόδοσης της μηχανής που πρόκειται να αυτοματοποιηθεί, του σχεδιασμού των κατασκευαστικών στοιχείων που πρόκειται να κατασκευαστούν, της σειράς των λειτουργιών του μηχανήματος και του συνολικού χρόνου που απαιτείται για την επιχειρησιακή διαδικασία. Το πρόγραμμα CNC που δημιουργείτε για τον έλεγχο του μηχανήματος θα βασίζεται σε αυτούς τους παράγοντες. Θα σας επιφορτιστεί με την εξασφάλιση της ομαλής λειτουργίας όλων των μηχανών CNC και την αντιμετώπιση τυχόν προβλημάτων που προκύπτουν. Πρέπει επίσης να διατηρήσετε μια κεντρική βάση δεδομένων προγράμματος και λεπτομερή αρχεία σε όλες τις μηχανές CNC. Οι πρόσθετοι δασμοί μπορούν να περιλαμβάνουν εκπαίδευση και εποπτεία άλλων μηχανικών, έρευνα για τις τελευταίες τεχνολογικές εξελίξεις και διερεύνηση των ερωτημάτων πελατών.

Απαιτούμενα προσόντα

Η εργασία απαιτεί φυσική ικανότητα για την επιστήμη και τα μαθηματικά. Ωστόσο, πρέπει επίσης να έχετε ισχυρές γραπτές και προφορικές επικοινωνιακές δεξιότητες για την αντιμετώπιση πελατών, εποπτών και άλλων μηχανικών. Θα πρέπει να προσαρμοστείτε σε διαφορετικές βιομηχανίες και σε μεταβαλλόμενες τεχνολογίες, να ακούει και να κατανοεί τις ανάγκες κάθε πελάτη, ενώ εξισορροπεί τους δημοσιονομικούς περιορισμούς με συχνά άκαμπτες προθεσμίες. Οι καλύτεροι μηχανικοί θα έχουν επίσης ευέλικτες αντιλήψεις και δυνατότητες αντιμετώπισης αναπόφευκτων προβλημάτων με εμπιστοσύνη, σιγουριά και μια ομαδική νοοτροπία.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Ιστορικό και Εκπαίδευση

Τουλάχιστον, Οι προγραμματιστές CNC πρέπει να έχουν πτυχίο μηχανολογίας από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο ή πιστοποιητικό προγραμματισμού CNC από τεχνικό κολλέγιο. Μπορεί επίσης να απαιτηθεί μεταπτυχιακό δίπλωμα, ανάλογα με τις απαιτήσεις του εργοδότη. Οι ιδιαίτερα εξειδικευμένες βιομηχανίες, όπως αυτές που ασχολούνται με σύνθετα εξαρτήματα ή εξωτικά υλικά, ενδέχεται να απαιτούν πρόσθετη πιστοποίηση λογισμικού, όπως CAD / CAM της Mastercam. Οι τοποθετήσεις σε επίπεδο εισόδου μπορεί να είναι δύσκολο να βρεθούν, καθώς οι περισσότεροι εργοδότες αναμένουν ότι οι υποψήφιοι θα έχουν τουλάχιστον πενταετή εργασία ως προγραμματιστής CNC ή κατασκευαστής με μηχανικό μηχανικό.

Εργασιακό περιβάλλον

Ένα μεγάλο μέρος της εργάσιμης μέρας του μηχανικού χωρίζεται ανάμεσα στο πάτωμα της κατασκευής, όπου προγραμματίζονται και συντηρούνται οι μηχανές CNC, και ένα περιβάλλον γραφείου όπου τηρούνται τα αρχεία δεδομένων και εκτελούνται προπαρασκευαστικά καθήκοντα. Θα πρέπει να είστε ικανός, δεδομένου ότι η εργασία μπορεί να περιλαμβάνει εκτεταμένες περιόδους συνεδρίασης, στέκεται, σκύψιμο και το περπάτημα. Επιπλέον, η κατασκευή δαπέδων μπορεί να είναι επικίνδυνη, δυνατή και γεμάτη φυσικά εμπόδια. Μπορεί να έχετε συμβληθεί για να εργάζεστε για διαφορετικούς πελάτες ή να εργάζεστε εσωτερικά από μία εταιρεία. Κατά πάσα πιθανότητα θα εργάζεστε σε εβδομαδιαίες εβδομάδες 40 ωρών, παρόλο που περιστασιακά απαιτούνται υπερωρίες.

Μισθός και Outlook

Σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας, μηχανικοί μηχανικοί (συμπεριλαμβανομένων των προγραμματιστών CNC) κατείχαν συνολικά 258.100 θέσεις εργασίας το 2012. Η μέση αμοιβή ήταν 38,74 δολάρια ανά ώρα ή 80,580 δολάρια ετησίως. Όσοι ανήκαν στο χαμηλότερο 10% (αρχικό ή λιγότερο έμπειρο προσωπικό) κέρδισαν $ 52.030 ετησίως, ενώ οι 10 τοις εκατό κέρδισαν $ 121.530. Μεταξύ 2012 και 2022, οι θέσεις εργασίας μηχανικής αναμένεται να αυξηθούν κατά 11.600, ή 5 τοις εκατό, η οποία είναι πιο αργή από το 11 τοις εκατό μέσο ποσοστό ανάπτυξης για όλα τα επαγγέλματα σε εθνικό επίπεδο. Οι προοπτικές απασχόλησης θα είναι καλύτερες για εκείνους τους μηχανικούς που εργάζονται σε περιοχές που χρησιμοποιούν τις πιο προηγμένες τεχνολογίες.