Περιγραφή εργασίας ενός προγραμματιστή προγραμματιστή

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Απαιτήσεις εκπαίδευσης

Σύμφωνα με την Biohealthmatics, απαιτείται πτυχίο πανεπιστημίου στην επιστήμη, τη μηχανική ή σε τομέα που σχετίζεται με την παραγωγή για μια θέση ως χρονοδιάγραμμα σχεδιασμού. Η προηγούμενη εργασιακή εμπειρία ή η μαθητεία σε μια εγκατάσταση παραγωγής και ένα υπόβαθρο στη μηχανική ή ηλεκτρολογική μηχανική είναι χρήσιμες, όπως και η γνώση πολλαπλών σταθμών εργασίας σε μια γραμμή παραγωγής. Οι προγραμματιστές προγραμματισμού πρέπει επίσης να είναι σε θέση να συνεργάζονται με βάσεις δεδομένων, να προετοιμάζουν εκθέσεις και να επικοινωνούν με άλλους υπαλλήλους, το προσωπικό και τους πελάτες σχετικά με πιθανά προβλήματα και χρονοδιαγράμματα ή αλλαγές στην παραγωγή.

$config[code] not found

Πρόσθετα προσόντα

Επειδή το πρόγραμμα σχεδιασμού είναι υπεύθυνο για την οργάνωση επιχειρήσεων σε όλο τον κύκλο παραγωγής, οι καλοί άνθρωποι, οι οργανωτικές και επικοινωνιακές δεξιότητες είναι απαραίτητες. Ο υπεύθυνος σχεδιασμού πρέπει να είναι αυτοπειθαρχημένος και αυτοκινούμενος και να έχει την ικανότητα να κατανοεί τις εκτεταμένες διαδικασίες παραγωγής και τα χρονοδιαγράμματα.

Εργασιακά καθήκοντα

Οι προγραμματιστές προγραμματισμού παραγωγής καθορίζουν και εκτελούν χρονοδιαγράμματα εργασίας, εντοπίζουν προβλήματα και διασφαλίζουν ποιοτικό έλεγχο, προληπτική συντήρηση και συμμόρφωση με τις διαδικασίες και τους κανονισμούς ασφαλείας. Οι προγραμματιστές προγραμματισμού εξετάζουν κάθε στάδιο της παραγωγικής διαδικασίας για να αυξήσουν την αποδοτικότητα και την παραγωγικότητα. Οι υπεύθυνοι προγραμματισμού της παραγωγής είναι υπεύθυνοι για την ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία των τμημάτων παραγωγής, συσκευασίας και διανομής μιας εταιρείας.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Προαγωγή

Οι προγραμματιστές προγραμματισμού λαμβάνουν υπόψη τις θέσεις διαχείρισης λόγω της κατανόησής τους για κάθε τμήμα της γραμμής παραγωγής. Οι προγραμματιστές προγραμματισμού συχνά αναπτύσσουν σχέδια για την αύξηση της παραγωγικότητας των γραμμών παραγωγής και την εφαρμογή βελτιώσεων που αποσκοπούν στη μείωση των ατυχημάτων και των διακοπών.

Περιβάλλον εργασίας

Οι προγραμματιστές προγραμματισμού εργάζονται σε ποικίλα περιβάλλοντα αποθήκευσης, παραγωγής και παραγωγής. Οι προγραμματιστές προγραμματισμού εργάζονται σε γραφεία και σε δάπεδα παραγωγής γύρω από μηχανήματα και θόρυβο.

Προοπτικές απασχόλησης

Η Biohealthmatics αναφέρει ότι θα υπάρξει αυξημένη ζήτηση για ειδικευμένους και έμπειρους προγραμματιστές προγραμματισμού παραγωγής, καθώς οι εγκαταστάσεις παραγωγής βιοτεχνολογίας κινούνται ολοένα και περισσότερο σε 24ωρη λειτουργία λειτουργίας και χρονοδιαγράμματα παραγωγής. Άλλες βιομηχανίες που ειδικεύονται στη μεταποίηση και την παραγωγή χρειάζονται ειδικούς σχεδιαστές για να διατηρήσουν αποτελεσματικά τις γραμμές παραγωγής τους. Οι λειτουργίες παραγωγής δεν μπορούν να λειτουργήσουν αποτελεσματικά με καθυστερήσεις ή διακοπή οπουδήποτε στη γραμμή, οπότε ο ρόλος του προγραμματιστή προγραμματισμού είναι απαραίτητος για τη διατήρηση μιας αποδοτικής λειτουργίας.

Κέρδη

Σύμφωνα με την Payscale, το εύρος μισθών βάσης για προγραμματιστές παραγωγής από τον Μάιο του 2010 ήταν $ 41.007 έως $ 61.973. Τα μπόνους κυμαίνονται από $ 814.00 έως $ 4.028 με πρόσθετο εισόδημα από το μερίδιο κέρδους και τις προμήθειες. Μερικοί από τους κορυφαίους εργοδότες περιλαμβάνουν εταιρείες όπως η Northrop Grumman Corporation, η Boeing και η Lockheed Martin Corp. Πρόσθετα στοιχεία από την Payscale δηλώνουν ότι η πλειοψηφία των εργαζομένων που εργάζονται ως προγραμματιστές προγραμματισμού είναι γυναίκες.