Λειτουργός τραπεζικής συμμόρφωσης Περιγραφή εργασίας

Το ποσοστό των κατασχέσεων και των πτωχεύσεων αυξάνεται καθημερινά και ο τραπεζικός κλάδος πρέπει να ακολουθεί κατευθυντήριες γραμμές και περιορισμούς περισσότερο από ποτέ. Ο ρόλος ενός υπεύθυνου συμμόρφωσης με την τράπεζα είναι να εποπτεύει τις καθημερινές λειτουργίες του χρηματοπιστωτικού ιδρύματος ώστε να διασφαλίζεται η τήρηση των κατάλληλων διαδικασιών.

Περιγραφή εργασίας

Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης των τραπεζών αναπτύσσουν και διαχειρίζονται όλες τις λεπτομέρειες του προγράμματος διαχείρισης συμμόρφωσης, οι οποίες περιλαμβάνουν τον προγραμματισμό, την οργάνωση και τον έλεγχο των καθημερινών δανειοδοτικών και επιχειρησιακών δραστηριοτήτων της τράπεζας. Σε στενή συνεργασία με την ανώτερη διοίκηση των τραπεζών, ο υπεύθυνος συμμόρφωσης αναλαμβάνει επίσης ενεργό ηγετικό ρόλο σε διάφορες επιτροπές και εξετάσεις.

$config[code] not found

Καθήκοντα

Τα τυπικά καθήκοντα περιλαμβάνουν την επίβλεψη και τη διεξαγωγή εκπαιδευτικών συναντήσεων για νέους υπαλλήλους, καθώς και την εξυπηρέτηση πελατών, το υλικό και το λογισμικό ηλεκτρονικών υπολογιστών, τη συμμόρφωση των τραπεζών και τη συνολική στρατηγική της εταιρείας. Ο υπεύθυνος συμμόρφωσης θα παράσχει επίσης εκθέσεις και καθοδήγηση στα ανώτερα διοικητικά στελέχη με συχνά πολύπλοκους παράγοντες συμμόρφωσης.

Προσόντα

Για τη θέση αυτή απαιτείται γενικά πτυχίο από αναγνωρισμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα σε επιχειρηματικό τομέα. Παραδοσιακά, οι αποδεκτές εταιρείες περιλαμβάνουν οικονομικά, λογιστικά ή οικονομικά, αλλά καθώς οι τάσεις των επιχειρήσεων αλλάζουν οι τράπεζες αναζητούν όλο και περισσότερο υποψηφίους με μεταπτυχιακό δίπλωμα στη λογιστική, τη διοίκηση επιχειρήσεων ή σε άλλο σχετικό τομέα.

Τοποθεσία

Όλες οι τράπεζες και τα περισσότερα πιστωτικά ιδρύματα απασχολούν έναν υπάλληλο συμμόρφωσης, αν και μερικές φορές η θέση αποκτά διαφορετικό τίτλο εργασίας και θέσεις μπορούν να βρεθούν σε όλες τις Ηνωμένες Πολιτείες.

Αποζημίωση

Ενώ τα πακέτα αποζημιώσεων θα διαφέρουν ανάλογα με την περιοχή, το εύρος μισθών για τους υπαλλήλους συμμόρφωσης είναι $ 44.000 έως $ 106.000 από τον Ιανουάριο του 2010.