Περιγραφή εργασίας για έναν συντονιστή παραπομπής

Οι συντονιστές παραπομπής εργάζονται συνήθως σε νοσοκομεία ή ιατρεία, προεκλογίζοντας τους ασθενείς και παρέχοντας πληροφορίες στους ασθενείς σχετικά με τους γιατρούς και τις διαδικασίες. Οι συντονιστές παραπομπής πρέπει επίσης να διασφαλίζουν ότι η διαχείριση παραπομπών και κράτησης πραγματοποιείται σύμφωνα με τους κανόνες και τους κανονισμούς της εταιρείας.

Καθήκοντα και υποχρεώσεις

Οι συντονιστές παραπομπής καλούνται να διαχειρίζονται τη διαθεσιμότητα των διαθέσιμων θέσεων σε κλινικές, να ανταποκρίνονται σε φωνητικά μηνύματα και μηνύματα, να λαμβάνουν εξουσιοδότηση για συναντήσεις και να εκτελούν γενικές εργασίες γραφείου, όπως η απάντηση σε τηλέφωνα, η αποστολή φαξ και η αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

$config[code] not found

Προσόντα και κατάρτιση

Οι συντονιστές παραπομπής πρέπει να έχουν εμπειρία στην κράτηση ραντεβού στον τομέα της υγειονομικής περίθαλψης. Απαιτείται δίπλωμα γυμνασίου και έγκυρη άδεια οδήγησης καθώς και τουλάχιστον ένα έτος εμπειρίας στον τομέα ασφάλισης υγείας ή υγείας.

Γνώση, Δεξιότητες και Ικανότητες

Οι συντονιστές παραπομπής πρέπει να έχουν ισχυρές διαπροσωπικές δεξιότητες, ικανότητα να δουλεύουν καλά υπό την πίεση και τις δεξιότητες διαχείρισης του χρόνου. Οι συντονιστές παραπομπής πρέπει επίσης να είναι αυτοτροφοδοτημένοι και να δεσμεύονται για την επίτευξη των καλύτερων αποτελεσμάτων.

Μισθός

Οι συντονιστές παραπομπής μπορούν να κάνουν οπουδήποτε από $ 26.244 έως $ 33.548 από το 2010, σύμφωνα με το PayScale. Ωστόσο, οι μισθοί μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με τη βιομηχανία, το μέγεθος της εταιρείας, την εκπαιδευτική εμπειρία και την επαγγελματική εμπειρία.

Εργασιακό περιβάλλον

Το περιβάλλον εργασίας είναι συνήθως σε ιατρικό γραφείο ή κλινική υγείας. Οι συντονιστές παραπομπής πρέπει να έχουν διαπροσωπικές δεξιότητες επειδή η συνεργασία με τους ασθενείς και η επικοινωνία με άλλους υπαλλήλους αποτελεί φυσιολογικό μέρος της εργάσιμης ημέρας. Οι συντονιστές παραπομπής ενδέχεται να υποχρεωθούν να παραμείνουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα.