Πώς να εξηγήσετε γιατί αξίζετε τη δουλειά σε μια συνέντευξη

Μετά από χρόνια που ασχολείστε με τη βιοτεχνία ή το επάγγελμά σας, ίσως να νομίζετε ότι αξίζετε τη δουλειά στην οποία διεξάγετε συνεντεύξεις επειδή έχετε τα προσόντα. Αλλά η πραγματικότητα είναι ότι οι εργοδότες δεν αναζητούν αξιόλογους υποψηφίους. Αναζητούν αιτούντες που έχουν ό, τι χρειάζεται για να ωφεληθεί ο οργανισμός, όχι υποψήφιοι που μπορούν να ανταμείψουν με μια καλά αποτιθέμενη δουλειά. Για να συνειδητοποιήσετε μια συνέντευξη, ανακεφαλαιώστε τις απαντήσεις σας σε ερωτήσεις για να καταστήσετε σαφές τι ακριβώς έχει ο εργοδότης να κερδίσει από την πρόσληψη σας και να παρουσιάσετε τον εαυτό σας ως ένα καλά στρογγυλεμένο υποψήφιο κατάλληλο για το ρόλο.

$config[code] not found

Επεξεργάζομαι, διαδικασία

Η συνοδευτική επιστολή σας υποχρεώνει τον υπάλληλο να εξετάσει τα προσόντα σας για περισσότερο από τη μέση προσοχή των έξι δευτερολέπτων που συνεχίζει να γίνεται, σύμφωνα με μια μελέτη του 2012 που ανατέθηκε από το γραφείο εργασίας Ladders. Οι υπεύθυνοι προσλήψεων στο παρελθόν ανέφεραν ότι πέρασαν αρκετά λεπτά ανάγνωση κάθε βιογραφικού σημειώματος. Μην σπαταλήστε πολύτιμα ακίνητα στο βιογραφικό σας, εξηγώντας γιατί είστε τέλειοι για το ρόλο. Αυτός είναι ο σκοπός της συνέντευξής σας - να τονίσουμε τους λόγους για τους οποίους είστε ο υποψήφιος για τη συγκεκριμένη εργασία.

Προσόντα

Φυσικά, πρέπει να έχετε τα προσόντα και να ικανοποιείτε τις βασικές απαιτήσεις που συνεπάγεται μια εργασία. Κατά τη διάρκεια της συνέντευξής σας, έχετε την ευκαιρία να παρουσιάσετε αυτές τις δεξιότητες. Για παράδειγμα, αν κάνετε συνέντευξη για μια θέση εγγεγραμμένης νοσοκόμου, περιγράψτε την κλινική σας εμπειρία, τις άδειες και τις πιστοποιήσεις ειδικότητας, την εργασιακή σας εμπειρία και τις περιοχές νοσηλείας στις οποίες γνωρίζετε ή έχετε άμεση εμπειρία. Τοποθετήστε το ίδρυμα - τα προσόντα σας - γιατί είστε καλός υποψήφιος. Παρουσιάστε τα προσόντα σας, γιατί αν δεν τα έχετε, πιθανότατα δεν θα καθίστατε απέναντι στο γραφείο από τον διαχειριστή μίσθωσης. Ωστόσο, μην αφήστε τα προσόντα σας να είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο είστε ο ίδιος για τη δουλειά.

Αρμοδιότητες

Οι βασικές ικανότητες σας δίνουν τη δυνατότητα να κάνετε τη δουλειά σας. Ο καθένας τους έχει, αλλά οι βασικές ικανότητες κάποιων υποψηφίων είναι καλύτερες από τις άλλες, κάτι που πρέπει να διατυπώσετε κατά τη διάρκεια της συνέντευξής σας. Για παράδειγμα, έχετε δεξιότητες επικοινωνίας, αλλά τι κάνει τις επικοινωνιακές δεξιότητές σας ανώτερες από τις άλλες υποψήφιες και πώς μπορεί να ωφεληθεί η εταιρεία από τις δεξιότητές σας; Εξηγήστε στον ερευνητή πώς προσαρμόζετε το μήνυμά σας στο ακροατήριο, ένα ταλέντο που απαιτείται να είναι καλός επικοινωνίας. Επίσης, υπογραμμίστε τη σημασία της ακρόασης, διότι είναι σχεδόν το 45% της επικοινωνίας, σύμφωνα με τους καθηγητές του Πανεπιστημίου Missouri Extension και τους ειδικούς σε θέματα γεωργικών επικοινωνιών Dick Lee και Delmar Hatesohl.

Πολιτιστική προσφορά

Σε μεγάλο βαθμό, οι αποφάσεις πρόσληψης βασίζονται στο αν θα ταιριάξετε την κουλτούρα στο χώρο εργασίας. Αυτό είναι μετά τα προσόντα, φυσικά, επειδή ο τέλειος υποψήφιος που εμπλέκεται καλά με την οργανωτική κουλτούρα πρέπει να έχει επίσης ουσία. Δώστε έμφαση στον τρόπο λειτουργίας σας, πώς χειρίζεστε τις εργασιακές σας ευθύνες και πώς οι προοπτικές σας αντικατοπτρίζουν τις αξίες και την αποστολή του οργανισμού. Μην παραμελείτε τις απαλές δεξιότητές σας. Οι δεξιότητες όπως η επίλυση συγκρούσεων και η ικανότητα καλλιέργειας και καλλιέργειας διαπροσωπικών σχέσεων είναι εξίσου πολύτιμες με τα προσόντα σας, σύμφωνα με την Ellen Mehling, βιβλιοθηκάριο και εμπειρογνώμονα ανάπτυξης σταδιοδρομίας στο Συμβούλιο Μητροπολιτικής Βιβλιοθήκης της Νέας Υόρκης.

συμπέρασμα

Συμπληρώστε τη συνέντευξή σας με το πλήρες πακέτο. Ενημερώστε τον διαχειριστή μίσθωσης πώς η κατώτατη γραμμή της επιχείρησης θα επωφεληθεί από την πρόσληψη σας και θα σας εξηγήσει τι φέρνετε στο τραπέζι - όχι αυτό που αναμένετε να κερδίσετε από την εργασία σας εκεί. Αν έχετε ήδη οραματιστεί τον εαυτό σας στο ρόλο, εξηγήστε τι θα κάνετε στις πρώτες 30, 60 ή 90 ημέρες σας στην εργασία. Εντυπωσιάστε τον διαχειριστή μίσθωσης με τις γνώσεις σας για την εταιρεία, τα προϊόντα ή τις υπηρεσίες της και τις ιδέες που πρέπει να διατηρήσετε τη φήμη της ή τους τρόπους με τους οποίους η δέσμευσή σας μπορεί να βελτιώσει την κερδοφορία του οργανισμού.