Περιγραφή εργασίας ταξινόμησης αλληλογραφίας

Οι ταξινομητές αλληλογραφίας βοηθούν τους μεταφορείς να οργανώσουν τις διαδρομές τους, έτσι ώστε οι κατοικίες και οι επιχειρήσεις να λαμβάνουν έγκαιρα το ταχυδρομείο τους Χωρίς αυτούς, η αποτελεσματικότητα των τοπικών ταχυδρομείων σας μπορεί να πέσει κάπου μεταξύ του Pony Express και του παραγωγού μεγάλου όγκου που είναι στον 21ο αιώνα.

Καθήκοντα παροχής υπηρεσιών

Οι ταξινομητές αλληλογραφίας λαμβάνουν και εξαλείφουν αλληλογραφία από τους μεταφορείς και το ταξινομούν σύμφωνα με διάφορους ταχυδρομικούς κώδικες. Φορτώνουν επίσης τις σακούλες για τους μεταφορείς ταχυδρομείου και τις μεταφέρουν στα φορτηγά τους. Μεταξύ των καθηκόντων διαλογής αλληλογραφίας, μπορείτε επίσης να βοηθήσετε τους πελάτες με αγορές πακέτων και σφραγίδων και να διανείμετε αλληλογραφία στα ταχυδρομικά κουτιά των πελατών μέσα στο κτίριο. Η ανασυγκρότηση των σχισμένων ή σπασμένων πακέτων και η ακύρωση των ταχυδρομικών σφραγίδων με το χέρι είναι άλλες ευθύνες των διαλογών ταχυδρομείου.

$config[code] not found

Διοικητικές υποχρεώσεις

Ένας ταξινομητής αλληλογραφίας ελέγχει και επαληθεύει την ακρίβεια των διευθύνσεων σε γράμματα και πακέτα και κάνει διορθώσεις ανάλογα με τις ανάγκες. Μπορείτε επίσης να καθαρίσετε και να επισκευάσετε τον εξοπλισμό επεξεργασίας αλληλογραφίας όπως απαιτείται και να ισιώσετε την περιοχή σας πριν τελειώσει η στροφή σας. Εάν έχετε μεγάλη εμπειρία, μπορείτε να εκπαιδεύσετε νέους διαλογείς ταχυδρομικών αντικειμένων σχετικά με τις διαδικασίες και τις πολιτικές του ταχυδρομείου.

Εργασιακό περιβάλλον

Οι περισσότεροι ταξινομητές αλληλογραφίας εργάζονται σε περιβάλλοντα αποθήκης ή στους πίσω χώρους των ταχυδρομικών γραφείων. Οι περισσότεροι εργάζονται 40 ώρες εβδομαδιαίως, αλλά οι υπερωρίες, όπως στις 15 Απριλίου όταν ο καθένας βιάζεται να πάρει φόρους με σφραγίδα του ταχυδρομείου έγκαιρα, μπορεί να απαιτείται. Η δουλειά μπορεί να είναι μονότονη ή ταραχώδης, ειδικά κατά την περίοδο των διακοπών, όταν ο όγκος του ταχυδρομείου είναι μεγαλύτερος. Μπορείτε επίσης να περάσετε τις περισσότερες ημέρες στα πόδια σας ή να λυγίσει πάνω από τη διαλογή αλληλογραφίας, οπότε αναμείνετε να έχετε λίγους πόνους και πόνους σε αυτή τη δουλειά.

Εκπαίδευση, κατάρτιση και προσόντα

Όσοι ενδιαφέρονται για τη δουλειά του διαλογέα αλληλογραφίας πρέπει να είναι 18 ετών για να υποβάλουν αίτηση. Τα ταχυδρομεία προτιμούν επίσης να προσλαμβάνουν άτομα με πτυχία γυμνασίου ή ισοδύναμα GED. Μόλις προσληφθείτε, πρέπει να περάσετε μια εξέταση δημόσιας υπηρεσίας που δοκιμάζει την ταχύτητά σας αναγνωρίζοντας τα ονόματα και τις διαδικασίες διανομής, σύμφωνα με το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής Εργασίας. Η εκπαίδευση συνήθως περιλαμβάνει μερικές ημέρες εργασίας με έναν έμπειρο διαλογέα αλληλογραφίας.

Μέσο Πρόβλεψη Μισθών και Εργασίας

Οι διαλογείς αλληλογραφίας κέρδισαν έναν μέσο ετήσιο μισθό ύψους 48.380 δολαρίων τον Μάιο του 2011, σύμφωνα με το BLS. Μπορείτε να κάνετε πάνω από 53.100 δολάρια αν είστε ανάμεσα στο 10% των μισθωτών. Οι κορυφαίες περιφέρειες ή κράτη ήταν η περιφέρεια της Κολούμπια, το Κοννέκτικατ και το Ντελάγουερ με μισθούς $ 52.460, $ 51.490 και $ 50.940 ετησίως αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, το BLS προβλέπει μια απότομη πτώση 49 τοις εκατό στις θέσεις εργασίας ταξινόμησης αλληλογραφίας μεταξύ 2010 και 2020 λόγω της αυτοματοποίησης της διαδικασίας διαλογής ταχυδρομείου.