Περιγραφή εργασίας ενός υπαλλήλου υγείας και ασφάλειας

Ένας αξιωματικός υγείας και ασφάλειας έχει τον σημαντικό ρόλο να προστατεύσει τόσο τους εργαζόμενους όσο και τον χώρο εργασίας και να διασφαλίσει ότι ο οργανισμός συμμορφώνεται με τις απαιτήσεις της κυβέρνησης. Αυτή η θέση μπορεί επίσης να ονομάζεται υπεύθυνος για την υγεία και την ασφάλεια στο χώρο εργασίας, την εργασία ή το περιβάλλον. Ένας υπάλληλος υγείας και ασφάλειας μπορεί να εργάζεται για διάφορους εργοδότες, όπως εταιρείες βιοτεχνολογίας, σχολεία, κυβέρνηση, υγειονομικές αρχές ή ιδιωτικές εταιρείες.

$config[code] not found

Σκοπός δουλειάς

Οι κύριες λειτουργίες του υπεύθυνου για την υγεία και την ασφάλεια είναι η ανάπτυξη, παρακολούθηση και εφαρμογή της πολιτικής για την υγεία και την ασφάλεια του οργανισμού. να εξασφαλίσει ότι ο οργανισμός συμμορφώνεται με τη νομοθεσία για την υγεία και την ασφάλεια · και να μειώσουν ή να αποτρέψουν τους κινδύνους, τους κινδύνους και τα ατυχήματα. Ο ρόλος αυτός όχι μόνο διασφαλίζει την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων, αλλά και του χώρου εργασίας, του περιβάλλοντος και του ευρύτερου κοινού.

Ευθύνες

Οι ευθύνες ενός υπεύθυνου για την υγεία και την ασφάλεια είναι πολλές και μπορεί να περιλαμβάνουν τα εξής:

Ανάπτυξη και εφαρμογή πολιτικών: εξασφάλιση της εφαρμογής πολιτικών και διαδικασιών.

Επιθεωρήσεις: Επιθεωρήστε τον χώρο εργασίας για πιθανούς κινδύνους, προσδιορίστε τους πιθανούς κινδύνους, αξιολογήστε τους κινδύνους και αναφέρετε πιθανούς κινδύνους.

Διεξαγωγή ασκήσεων: διεξαγωγή ασκήσεων, όπως τρυπάνια πυρκαγιάς, για να διασφαλιστεί ότι ο εξοπλισμός λειτουργεί σωστά και το προσωπικό γνωρίζει τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.

Διεξαγωγή ερευνών: να απαντήσετε και να διερευνήσετε τα ατυχήματα και τις καταστάσεις έκτακτης ανάγκης.

Εξασφάλιση της συμμόρφωσης: εξασφάλιση της συμμόρφωσης της οργάνωσης με τις νομοθετικές και κανονιστικές απαιτήσεις, διεξαγωγή εκπαιδεύσεων με το προσωπικό για να βεβαιωθείτε ότι γνωρίζουν τους κανονισμούς και τις διαδικασίες και να παρέχουν καθοδήγηση.

Διοικητικά καθήκοντα: να τηρούνται αρχεία καθημερινών δραστηριοτήτων, να παρακολουθεί το πρόγραμμα αποζημίωσης των εργαζομένων και να διατηρεί υλικά αναφοράς.

Προσόντα

Πτυχίο πανεπιστημίου στην περιβαλλοντική υγεία ή συναφείς τομείς απαιτείται τυπικά για τη θέση αυτή μαζί με τουλάχιστον πενταετή εμπειρία σε τομείς όπως η πρόληψη των πυρκαγιών, η περιβαλλοντική υγεία, η βιομηχανική υγιεινή ή η ασφάλεια. Επιπλέον, απαιτείται συχνά η συνεχής εκπαίδευση, όπως τα μαθήματα κατάρτισης σε θέματα ασφάλειας.

Δεξιότητες

Εκτός από την εκπαίδευση και την προηγούμενη εμπειρία, υπάρχουν αρκετές δεξιότητες που απαιτούνται για να είναι αξιωματικός υγείας και ασφάλειας. Αυτές μπορεί να περιλαμβάνουν την ικανότητα προετοιμασίας σχεδίων, εκθέσεων και προϋπολογισμών. βασικές δεξιότητες πληροφορικής. και εκτεταμένη γνώση των ομοσπονδιακών, κρατικών και τοπικών νόμων και της στατιστικής ανάλυσης. Άλλα χαρακτηριστικά που αναζητούνται από τους εργοδότες είναι η ικανότητα επίλυσης προβλημάτων, η ικανότητα μεταφοράς εξοπλισμού και η σωματική αντοχή για την αντιμετώπιση έκτακτων αναγκών.

Πληροφορίες μισθών

Σύμφωνα με την PayScale, ο μισθός του υπαλλήλου για την προστασία του περιβάλλοντος και του περιβάλλοντος είναι μεταξύ $ 42.000 και $ 69.000. Οι εργαζόμενοι με εμπειρία ενός έως τεσσάρων ετών μπορούν να περιμένουν να κερδίσουν από $ 41.000 έως $ 60.000, ενώ εκείνοι με περισσότερα από 20 χρόνια εμπειρίας, μέσος όρος $ 52.000 έως $ 88.000.

2016 Πληροφορίες μισθών για τους τεχνικούς υγείας και ασφάλειας στην εργασία

Οι τεχνικοί για την υγεία και την ασφάλεια στην εργασία κέρδισαν ένα μέσο ετήσιο μισθό ύψους 48.820 δολαρίων το 2016, σύμφωνα με το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής Εργασίας. Στο χαμηλό τέλος, οι τεχνικοί για την υγεία και την ασφάλεια στην εργασία κέρδισαν 25ο εκατοστημόριο μισθό ύψους 37.610 δολαρίων, δηλαδή 75 τοις εκατό κέρδισαν περισσότερο από αυτό το ποσό. Ο μισθός του 75ου εκατοστημορίου είναι $ 63,190, δηλαδή 25% κερδίζουν περισσότερα. Το 2016, 18.100 άτομα απασχολούνταν στις Η.Π.Α. ως τεχνικοί για την υγεία και την ασφάλεια στην εργασία.