Περιγραφή εργασίας για χειριστή υλικών

Οι χειριστές υλικών εργάζονται στη ναυτιλία, τη λήψη, την αποθήκευση και την παράδοση εξαρτημάτων, προμηθειών και προϊόντων σε έναν οργανισμό. Το τμήμα υλικών σε έναν οργανισμό εξασφαλίζει τη ροή των υλικών μέσω της αλυσίδας εφοδιασμού. Οι εταιρείες κατασκευής, οι αποθήκες, τα καταστήματα λιανικής πώλησης και οι χονδρέμποροι χρησιμοποιούν όλους τους χειριστές υλικών για να μεταφέρουν εμπορεύματα και υλικά μέσω της εταιρείας από αποστολές στην εταιρεία έως το πάτωμα παραγωγής και αποστολές στο δρόμο προς τους πελάτες.

$config[code] not found

Λειτουργία

Η λειτουργία των χειριστών υλικών είναι η επεξεργασία τμημάτων μέσω της οργάνωσης. Οι εργαζόμενοι στην περιοχή χειρίζονται μια ποικιλία υλικών και προϊόντων. Μέρη και υλικά μπορεί να είναι ακριβή ή επικίνδυνα σε ορισμένες περιπτώσεις.

Καθήκοντα

Οι χειριστές υλικών φορτώνουν και εκφορτώνουν υλικά σε αποθήκες και εγκαταστάσεις αποθήκευσης. Τα υλικά μπορούν να μετακινούνται από φορτηγά, τρένα και άλλο μεταφορικό εξοπλισμό. Λαμβάνουν επίσης υλικό σε έναν οργανισμό και ελέγχουν τα υλικά έναντι των τιμολογίων για να εξασφαλίσουν την ακρίβεια της παράδοσης. Οι χειριστές υλικών μετράνε ή ζυγίζουν εξαρτήματα για τον έλεγχο της ακρίβειας της ποσότητας. Οι εργαζόμενοι επικοινωνούν με τον προμηθευτή όταν η αποστολή είναι ανακριβής για να διορθώσει την ασυμφωνία.

Οι χειριστές επιλέγουν εξαρτήματα για αποστολή και συσκευασία σύμφωνα με τις διαδικασίες αποστολής. Συμπληρώνουν τα κατάλληλα έγγραφα για την αποστολή του προϊόντος. Οι χειριστές υλικών πραγματοποιούν συναλλαγές στο σύστημα απογραφής για να εισάγουν νέες ποσότητες και, κατά τη διάρκεια των συναλλαγών αποστολής, να απομακρύνουν το απόθεμα από το απόθεμα.

Οι εργαζόμενοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό που κινείται υλικό, όπως γρύλοι παλετών, περονοφόρα ανυψωτικά μηχανήματα και κούνιες για να φέρουν τα προϊόντα και τα υλικά σε κατάλληλη θέση. Οι εργαζόμενοι στα αποθέματα εκδίδουν υλικό στις υπηρεσίες της οργάνωσης κατόπιν αιτήματος. Αυτό προϋποθέτει τη διεκπεραίωση των αποθεματικών ποσοτήτων στο τμήμα και την παράδοση των εξαρτημάτων στην περιοχή εργασίας. Ο εργαζόμενος παρακολουθεί την απογραφή των αποθεμάτων και αναφέρει τις διαφορές στις ποσότητες προς τους επόπτες.

Δεξιότητες

Οι χειριστές υλικών πρέπει να μπορούν να εργάζονται σε έναν απαιτητικό φυσικό ρόλο. Το έργο περιλαμβάνει μακρόχρονη στάση και κάμψη. Η βαριά ανύψωση απαιτείται επίσης σε ορισμένες θέσεις χειριστών υλικών. Βασικές δεξιότητες μαθηματικών και υπολογιστών είναι απαραίτητες για τη θέση των χειριστών υλικών. Η γνώση της βάσης απογραφής που χρησιμοποιείται σε έναν οργανισμό είναι χρήσιμη, αλλά οι εργαζόμενοι μπορούν να μάθουν τη δουλειά.

Προσόντα

Οι εργοδότες απαιτούν γυμναστική για μια θέση εργασίας χειριστή υλικών. Οι εργαζόμενοι μπορούν να προχωρήσουν σε εποπτικό ρόλο με προηγμένη εκπαίδευση. Οι εργοδότες μπορούν να πιστοποιούν χειριστές υλικών σχετικά με την ασφαλή χρήση των περονοφόρων και άλλων υλικών κινούμενων μηχανημάτων.

Μισθός

Ο ιστότοπος εργασίας Indeed.com αναφέρει τον μέσο μισθό για έναν χειριστή υλικών στα 22.000 δολάρια από τον Μάιο του 2014. Ο μέσος όρος είναι 62% χαμηλότερος από τον μέσο όρο των μισθών για όλες τις θέσεις εργασίας σε εθνικό επίπεδο, σύμφωνα με την Indeed.