Περιγραφή εργασίας για έναν ελεγκτή απογραφής

Οι ελεγκτές αποθεμάτων εργάζονται για μεγάλες εταιρείες λιανικής και ανεξάρτητες εταιρίες ελέγχου αποθεμάτων. Τα καθήκοντά τους περιλαμβάνουν την φυσική καταμέτρηση στοιχείων και την αντιστοίχιση της φυσικής καταμέτρησης με το απόθεμα ηλεκτρονικών υπολογιστών. Οι ελεγκτές διατηρούν επίσης την ακρίβεια των δεδομένων υπολογιστών για τις ομάδες προγραμματισμού και πρόβλεψης. Η θέση του ελεγκτή αναφέρεται στον επόπτη ελέγχου. Το Γραφείο Στατιστικών Εργασιών των ΗΠΑ δεν εξετάζει ξεχωριστά τους ελεγκτές αποθεμάτων. Από το 2013, οι μέσοι ετήσιοι μισθοί των υπαλλήλων αποστολών και των ναυτιλιακών γραφείων που εκτελούν παρόμοια καθήκοντα ήταν 24.940 και 31.060 δολάρια αντίστοιχα.

$config[code] not found

Κύριος ρόλος της θέσης

Η προτεραιότητα αριθ. 1 του ελεγκτή απογραφής είναι να βεβαιωθεί ότι τα δεδομένα στο υπολογιστικό σύστημα της εταιρείας είναι ακριβή. Ο ελεγκτής το επιτελεί με διάφορα μέσα, συμπεριλαμβανομένης της καταμέτρησης, της εισαγωγής δεδομένων και της συμφιλίωσης. Τα δεδομένα αποθέματος διατηρούνται με ακρίβεια ρυθμίζοντας την απογραφή του υπολογιστή σε οποιαδήποτε φυσική μέτρηση. Αυτό γίνεται σε καθημερινή βάση, έτσι ώστε τα δεδομένα στο σύστημα να αντικατοπτρίζουν αυτό που βρίσκεται φυσικά στο ράφι. Τα τμήματα αγορών, σχεδιασμού και πρόβλεψης βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στην ακρίβεια των δεδομένων απογραφής στο σύστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών.

Κύρια καθήκοντα και ευθύνες

Η θέση του ελεγκτή είναι υπεύθυνη για την καταμέτρηση του συνόλου του φυσικού αποθέματος, τη δημιουργία εκθέσεων ελέγχου των υπηρεσιών, τη συμφιλίωση των δεδομένων υπολογιστών με τις φυσικές μετρήσεις που ελήφθησαν και την αναφορά σχετικά με τα σφάλματα που διαπιστώθηκαν. Η θέση συνεργάζεται με κάθε τμήμα για να προτείνει τρόπους μείωσης των σφαλμάτων στην ακρίβεια των αποθεμάτων. Ο ελεγκτής απογραφής πραγματοποιεί επίσης ελέγχους απογραφής εγγράφων και καταχώρησης δεδομένων στη δεξαμενή λήψης, σε κάθε περιοχή μεταβίβασης τμήματος και σε οποιεσδήποτε από τις εξερχόμενες περιοχές, όπως η αποστολή ή η διαστρωμάτωση.

Άλλες υποχρεώσεις και ευθύνες

Ο ελεγκτής αποθεμάτων βοηθά με γενικά καθήκοντα στο αποθήκη και στα τμήματα του καταστήματος. Εξετάζει τις αναφορές ημερήσιων πωλήσεων και τις αναφορές αρνητικών αποθεμάτων για να εντοπίσει αποκλίσεις στα δεδομένα. Ξοδεύει χρόνο αλληλεπιδρώντας με το προσωπικό σε κάθε τμήμα για να μάθει για τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχουν συμβεί ή θέματα που δεν έχουν επιλυθεί. Ο ελεγκτής επίσης επικοινωνεί σε τακτική βάση με την αποθήκευση εκτός αποθήκης και την εταιρική λογιστική.

Ελάχιστα προσόντα

Η θέση συνήθως απαιτεί άριστες επικοινωνιακές δεξιότητες, προφορικές και γραπτές, και εμπειρία στην καταμέτρηση των αποθεμάτων. Το άτομο πρέπει να έχει προηγούμενη εμπειρία με το λογισμικό της Microsoft, συμπεριλαμβανομένων των Excel, Word και Outlook, καθώς και εμπειρία στο λογισμικό διαχείρισης λιανικής. Οι εργοδότες συνήθως απαιτούν ένα δίπλωμα γυμνασίου ή το ισοδύναμο, αλλά δεν είναι απαραίτητο ένα πτυχίο κολλεγίων.

Δεξιότητες και ικανότητες

Το άτομο πρέπει να είναι ομαδικός παίκτης, να εργάζεται καλά χωρίς επίβλεψη και να είναι αυτοτροφοδοτούμενος. Ο ελεγκτής πρέπει να έχει τη δυνατότητα να παραμείνει για τέσσερις ώρες κάθε φορά, να μπορεί να κάμπτεται και να σκίζει και να χρησιμοποιεί σκάλες ασφαλείας. Αυτή η θέση απαιτεί το άτομο να είναι ευέλικτο με τα ωράρια εργασίας και να ταξιδεύει όταν είναι απαραίτητο.