Λειτουργός αποστολής logistics

Ένας υπάλληλος εφοδιαστικής ξοδεύει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας για την προετοιμασία εγγράφων για αποστολές. Είτε πρόκειται για παραγγελίες για εσωτερική είτε για διεθνή ναυτιλία, η γραφική εργασία μπορεί να είναι περίπλοκη, ανάλογα με το προϊόν και τον προορισμό. Ο υπάλληλος βοηθά επίσης τον συντονισμό της μεταφοράς των τελικών προϊόντων στους πελάτες. Ο υπάλληλος αλληλεπιδρά με τις εσωτερικές πωλήσεις και το εδαφικό προσωπικό πωλήσεων. Ένας υπάλληλος εφοδιαστικής αναφέρει στον διαχειριστή εφοδιαστικής. Οι ωριαίοι μισθοί για υπαλλήλους εφοδιαστικής κυμαίνονται από $ 15.00 έως $ 22.00 ανά ώρα.

$config[code] not found

Μια ευρεία ποικιλία συνεργατών επικοινωνίας

Catherine Yeulet / iStock / Getty Images

Μεγάλο μέρος του χρόνου γραφείου εφοδιαστικής κάθε ημέρα δαπανάται επικοινωνώντας με άλλους. Η θέση απαιτεί άριστες δεξιότητες σε προφορική και γραπτή επικοινωνία με εγχώριους και διεθνείς εταίρους, πελάτες, συνεργάτες και τελωνειακούς υπαλλήλους.

Κύρια καθήκοντα και ευθύνες

Aiden-Franklin / iStock / Getty Images

Η εκτύπωση ημερήσιων παραγγελιών πώλησης, η συμπλήρωση τεκμηρίωσης επικίνδυνων εμπορευμάτων για παραγγελίες, η εισαγωγή δεδομένων και η ενημέρωση των εγχώριων δηλωτικών ναυτιλίας συγκαταλέγονται μεταξύ των καθηκόντων που εκτελεί ο υπάλληλος εφοδιαστικής Εάν η εταιρεία πραγματοποιεί διεθνείς μεταφορές, ο υπάλληλος πρέπει να καταρτίσει πιστοποιητικά καταγωγής, φορτωτικά, πιστοποιητικά καταγωγής NAFTA και δήλωση εξαγωγής του φορτωτή. Ο υπάλληλος εφοδιαστικής επικοινωνεί επίσης με τους μεταφορείς εμπορευμάτων, τις εταιρείες αποθήκευσης και τις μεταφορές τρίτων.

Άλλες υποχρεώσεις και ευθύνες

monkeybusinessimages / iStock / Getty Images

Ο υπάλληλος εφοδιαστικής βοηθά τον διαχειριστή εφοδιαστικής και τον επιβλέποντα ναυτιλιακό πράκτορα με καθημερινές δραστηριότητες ναυτιλίας όπως διαχωρισμός παραγγελιών, αναδίπλωση γλιστριών συσκευασίας, προετοιμασία κιβωτίων για αποστολές και παραγγελίες συσκευασίας. Ο υπάλληλος εφοδιαστικής μπορεί επίσης να βοηθήσει την ομάδα υλικών να μεταφέρει προϊόντα από μία αποθήκη σε άλλη.

Ελάχιστα προσόντα

Η θέση απαιτεί τουλάχιστον πενταετή πείρα σε γραφείο εφοδιαστικής με έκθεση σε όλες τις εγχώριες και διεθνείς πρακτικές. Απαιτεί επίσης τουλάχιστον ένα έτος εμπειρίας που εκτελεί καθήκοντα υπαλλήλων και εισαγωγή δεδομένων σε επαγγελματικό περιβάλλον γραφείου.

Δεξιότητες και ικανότητες

Ένας υπάλληλος εφοδιαστικής πρέπει να είναι σε θέση να εργάζεται χωρίς επιτήρηση σε ένα περιβάλλον με γρήγορο ρυθμό. πρέπει να είναι προσανατολισμένη στη λεπτομέρεια, να είναι καλά οργανωμένη και ικανή για πολλαπλές εργασίες. Η ικανότητα να εργάζεστε ως ομαδικός παίκτης είναι απαραίτητη.