Αρμόδιος Μηχανικός Θαλάσσιων Σκαφών

Οι στρατιωτικοί μηχανικοί σκαφών είναι βασικά μηχανικοί που εκτελούν συντήρηση και επισκευές σε σκάφη και αμφίβια σκάφη, καθώς και κάθε εξοπλισμό, όπως ανυψωτήρες, που συνδέονται με το σκάφος. Η εργασία φέρει έναν στρατιωτικό κώδικα επαγγελματικής ειδικότητας 88L, και οι στρατιώτες με αυτό το MOS είναι μέρος του μεταφορικού σώματος. Οι εγγεγραμμένοι στρατιώτες που πληρούν τα βασικά προσόντα μπορούν να επιλέξουν αυτό το MOS είτε ως ενεργό είτε ως αποθεματικό.

$config[code] not found

Καθήκοντα συντήρησης και επισκευής

Οι μηχανικοί των πλοίων εργάζονται τόσο στις βενζινοκίνητες όσο και στις πετρελαιοκινητήρες. Εκτελούν συνήθη συντήρηση για βιοτεχνίες και εξοπλισμό, όπως επιθεώρηση λεβήτων, λιπαντικά μέρη και εκτέλεση γενικής συντήρησης. Αντιμετωπίζουν προβλήματα με κινητήρες, ηλεκτρικά συστήματα, αντλίες, συστήματα καυσίμων και υδραυλικά συστήματα και στη συνέχεια πραγματοποιούν επισκευές. Οι εργασίες μπορεί να είναι τόσο απλές όσο αντικαθιστώντας μια μπαταρία ή τόσο περίπλοκες όσο η γενική επισκευή ενός κινητήρα.

Παρακολουθήστε καθήκοντα

Μια ποικιλία από καθήκοντα ρολογιών αποτελούν μέρος της δουλειάς του μηχανικού των σκαφών. Πρέπει να παραμένουν στο μηχανοστάσιο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας τους, να παρακολουθούν τα όργανα μέτρησης και τα όργανα και να ρυθμίζουν τα χειριστήρια γκαζιού του σκάφους ανάλογα με τις ανάγκες. Όταν το σκάφος ρίχνει άγκυρα, μπορεί να παραμείνει αγκυροβόλιο αν το σκάφος είναι αγκυροβολημένο στην ανοικτή θάλασσα ή στην αποβάθρα.

Υποχρεώσεις διατήρησης αρχείων

Οι μηχανικοί των πλοίων καταγράφουν τις αναγνώσεις που παρατηρούνται κατά τη διάρκεια του μηχανοστασίου και των ρολογιών γκαζιού στα ημερολόγια. Διατηρούν τα αρχεία των επισκευών που έγιναν, της συντήρησης και των χρησιμοποιηθέντων μερών. Οι μηχανικοί των σκαφών διατηρούν τα κούτσουρα των καυσίμων που καταναλώνονται ενώ βρίσκονται σε εξέλιξη. Υπολογίζουν επίσης τα καύσιμα που χρειάζονται για να φτάσουν σε έναν προορισμό πριν ξεκινήσουν και σε περιοδικά διαστήματα υπολογίζουν την ισορροπία των καυσίμων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση του ταξιδιού. Μπορούν επίσης να προετοιμάσουν λειτουργικές διαδικασίες για την απαιτούμενη συντήρηση, να διατηρήσουν ένα μητρώο τροποποιήσεων του σκάφους ή του εξοπλισμού, να προετοιμάσουν τα προγράμματα εργασίας για υπαγόμενο προσωπικό ή να γράψουν συστάσεις για βελτιώσεις στον εξοπλισμό.

Προσόντα

Για να χαρακτηριστεί ως μηχανικός σκάφη, οι υποψήφιοι πρέπει να βαθμολογήσουν τουλάχιστον 99 στο τμήμα μηχανικής συντήρησης της επαγγελματικής μπαταρίας ένοπλων υπηρεσιών, μια δοκιμή που απαιτείται ως μέρος της διαδικασίας στρατολόγησης για όλους τους στρατιώτες. Οι ένοχοι πρέπει να είναι νόμιμοι κάτοικοι των ΗΠΑ ηλικίας μεταξύ 17 και 34 ετών. Οι υποψήφιοι πρέπει να είναι αποφοίτοι γυμνασίου ή να έχουν κερδίσει GED και τουλάχιστον 15 βαθμούς κολέγιο. Ο στρατός μπορεί να σας βοηθήσει να κερδίσετε αυτές τις πιστωτικές κάρτες. Οι νεοσύλλεκτοι πρέπει να περάσουν μια φυσική οθόνη, ναρκωτικά και ποινικό έλεγχο ιστορικού. Μια καταδίκη κακούργημα είναι πάντα μια αυτόματη γραμμή για την κατάταξη. Οι υποψήφιοι συνήθως δεν μπορούν να εγγραφούν αν έχουν περισσότερα από δύο εξαρτώμενα μέλη. Η προετοιμασία για τη δουλειά περιλαμβάνει 10 εβδομάδες βασικής εκπαίδευσης μάχης και επιπλέον 10 εβδομάδες προηγμένης εκπαίδευσης δεξιοτήτων.

Μισθός

Κάθε χρόνο, το Υπουργείο Άμυνας θέτει πίνακα μισθών για τις στρατιωτικές βασικές αμοιβές που αντανακλούν την κατάταξη και τα έτη υπηρεσίας του μέλους της υπηρεσίας. Οι καταχωρημένοι βαθμοί αμοιβής κυμαίνονται από το E-1 έως το E-9. Από το 2013, οι περισσότεροι στρατιώτες εισέρχονται στο Στρατό με αποδοτικό βαθμό E-1 και μηνιαία βασική αμοιβή ύψους 1.402,20 δολαρίων για τους πρώτους τέσσερις μήνες, και στη συνέχεια αυξάνονται στα $ 1.516,20. Ο Στρατός παρέχει κατοικίες και τρόφιμα επί τόπου, και αν επιτρέπεται στους στρατιώτες να ζήσουν εκτός βάσης, μπορούν να λάβουν μηνιαία αποζημίωση για αυτές τις δαπάνες. Τα επιδόματα στέγης εξαρτώνται από την οικογενειακή κατάσταση, την κατάταξη και την τοποθεσία και μπορούν να ποικίλλουν ευρέως. Τα επιδόματα διατροφής ή διαμονής καθορίζονται από τον αριθμό των ατόμων της οικογένειας. Οι εγγεγραμμένοι στρατιώτες είναι επίσης επιλέξιμοι για ετήσιο επίδομα ειδών ένδυσης για την κάλυψη του κόστους και της συντήρησης των στολών. Μπορούν να ισχύουν και άλλες ειδικές αποζημιώσεις ή επιδόματα, ανάλογα με την εκχώρηση ή την τοποθεσία.