Χρηματιστηριακή Περιγραφή Εργασίας

Ένας χρηματιστής είναι ένας πράκτορας χρηματοοικονομικών υπηρεσιών που βοηθά τους πελάτες να αγοράζουν και να πωλούν σε χρηματοοικονομικές αγορές - όπως το Χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης. Μπορεί να πωλεί τίτλους στους επενδυτές και να παρέχει πληροφορίες για την αγορά στους πελάτες του. Αυτή η δουλειά απαιτεί γρήγορη σκέψη και άριστες δεξιότητες εξυπηρέτησης πελατών για να επιβιώσουν σε αυτή την άκρως ανταγωνιστική βιομηχανία.

Καθήκοντα και ευθύνες

Ένας χρηματιστής εξυπηρετεί τα οικονομικά συμφέροντα των πελατών του. Πωλεί τίτλους και βασικά προϊόντα σε μεμονωμένους πελάτες, συμβουλεύει τους πελάτες για τις επενδύσεις που ταιριάζουν στις οικονομικές τους καταστάσεις και μπορεί να διαχειρίζεται το επενδυτικό χαρτοφυλάκιο των πελατών. Εκτελεί συναλλαγές και πωλεί για πελάτες στην αγορά συναλλάγματος. Ένας μεσίτης πρέπει να παραμείνει στην κορυφή της αγοράς ανά πάσα στιγμή αναλύοντας, παρακολουθώντας και ερευνώντας την απόδοση των αποθεμάτων, των εμπορικών αγορών και των εξαγορών. Ένας μεσίτης έχει εμπιστευτικό καθήκον να προστατεύει τα συμφέροντα των πελατών του. Ως εκ τούτου, δεν μπορεί να ασκεί συναλλαγές ή να προσφέρει οικονομικές συμβουλές που ωφελούν τον εαυτό του οικονομικά.

$config[code] not found

Προσόντα

Ένα πτυχίο πανεπιστημίου σε έναν σχετικό τομέα - λογιστικά, οικονομικά, επιχειρηματικά ή οικονομικά - απαιτείται για όλες τις θέσεις αρχικού επιπέδου, σύμφωνα με το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής Εργασίας. Ένας υποψήφιος με μάνατζερ επιχειρηματικής διοίκησης μπορεί να λάβει θέσεις υψηλότερου επιπέδου και αποζημίωση από έναν υποψήφιο με πτυχίο πανεπιστημίου. Η κατάρτιση κατά τη διάρκεια της εργασίας παρέχεται από την εταιρεία ενοικίασης. Έχοντας φυσικές δεξιότητες λήψης αποφάσεων, δεξιότητες μαθηματικών και ανάληψη πρωτοβουλίας είναι σημαντικές ιδιότητες σε έναν επιτυχημένο υποψήφιο.

Άδειες και Πιστοποίηση

Για να ξεκινήσει η διαπραγμάτευση, ένας χρηματιστής πρέπει να εγγραφεί ως αντιπρόσωπος της εταιρείας πρόσληψης του μέσω της Ρυθμιστικής Αρχής της Χρηματοοικονομικής Βιομηχανίας. Ένας υποψήφιος πρέπει να περάσει μια σειρά εξετάσεων για να λάβει άδεια, αλλά οι περισσότερες επιχειρήσεις προσφέρουν εκπαίδευση για να βοηθήσουν τους υποψηφίους να περάσουν τις εξετάσεις. Αν και δεν απαιτείται, οι εργοδότες προτιμούν συχνά τους μεσίτες να έχουν πιστοποίηση. Η απόκτηση πιστοποιητικού Chartered Financial Analyst, για παράδειγμα, απαιτεί πτυχίο πανεπιστημίου, τετραετή επαγγελματική εμπειρία και υποβολή τριών ξεχωριστών εξετάσεων.

Πληρωμή

Το 2010, ο μέσος ετήσιος μισθός για έναν χρηματιστή ήταν $ 70.190, σύμφωνα με το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής Εργασίας. Το χαμηλότερο 10% κέρδισε $ 31.330, ενώ το υψηλότερο 10% κέρδισε πάνω από $ 166.400. Οι περισσότερες επιχειρήσεις πληρώνουν στους πράκτορες ένα ελάχιστο μισθό και ο μεσίτης κερδίζει προμήθειες επάνω σε αυτό.

2016 Πληροφορίες μισθών για πράκτορες πωλήσεων τίτλων, βασικών προϊόντων και χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών

Οι πράκτορες πωλήσεων τίτλων, βασικών προϊόντων και χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών κέρδισαν μέσο ετήσιο μισθό ύψους 67.310 δολαρίων το 2016, σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ. Στο χαμηλό τέλος, οι εταιρείες πωλήσεων χρεογράφων, βασικών προϊόντων και χρηματοπιστωτικών υπηρεσιών κέρδισαν 25ο εκατοστημόριο μισθό ύψους 41.040 δολαρίων, δηλαδή 75% κέρδισαν περισσότερο από αυτό το ποσό. Ο μισθός του 75ου εκατοστημορίου είναι 131.180 δολάρια, δηλαδή 25% κερδίζουν περισσότερα. Το 2016, 375.700 άτομα απασχολούνταν στις ΗΠΑ ως πράκτορες πωλήσεων χρεογράφων, εμπορευμάτων και χρηματοοικονομικών υπηρεσιών.