Αναλυτική περιγραφή της εργασίας του αναλυτή

Το να είσαι επικεφαλής αναλυτής σημαίνει να ενθαρρύνεις την αλληλεπίδραση μεταξύ των ομάδων, να ενθαρρύνεις όλα τα μέλη του προσωπικού να παρακολουθήσουν κατάρτιση, να ενημερώνεσαι για τη διαχείριση των απαιτήσεων των πόρων, να συνεργαστείς με άλλους επικεφαλής αναλυτές για να λύσεις τεχνικά προβλήματα ή θέματα και να συνεργαστείς με άλλους επικεφαλής αναλυτές. εφαρμογών και ενοτήτων.

Περίληψη εργασίας

Ένας επικεφαλής αναλυτής είναι κυρίως υπεύθυνος για την ανάπτυξη, παρουσίαση και υποστήριξη των προβλέψεων για την προσφορά αγροτικών προϊόντων. Επίσης, ο επικεφαλής αναλυτής πρέπει να διαμορφώσει, να εγκαταστήσει και να διατηρήσει διακομιστές, να παρακολουθήσει τους διακομιστές για απόδοση και διαθεσιμότητα και να διατηρήσει τα τρέχοντα επίπεδα λειτουργικού συστήματος και διαδρομής σε όλους τους διακομιστές και τους πελάτες.

$config[code] not found

Καθήκοντα και Ευθύνες

Οι ευθύνες ενός επικεφαλής αναλυτή περιλαμβάνουν τη διαχείριση μιας ομάδας αναλυτών, την ανάπτυξη κατάλληλων μεθοδολογιών, την προετοιμασία των εβδομαδιαίων εκθέσεων και την παροχή τεχνικής εποπτείας των αναλύσεων των ερωτήσεων στους αναλυτές δεδομένων. Επίσης, ο επικεφαλής αναλυτής πρέπει να παρέχει κατάρτιση σε άλλους και να συντονίζει το έργο των αναλυτών δεδομένων για να εξασφαλίσει την έγκαιρη έκδοση των προϊόντων που εξετάζονται από άλλους αναλυτές.

Προσόντα

Ο επικεφαλής αναλυτής πρέπει να έχει μεταπτυχιακό τίτλο. Ωστόσο, ένα PHD προτιμάται στη γεωγραφία, την ανθρωπολογία, την οικολογία, τις περιβαλλοντικές μελέτες ή έναν σχετικό τομέα. Επίσης, ο επικεφαλής αναλυτής πρέπει να έχει τη δυνατότητα να διαχειρίζεται πολλαπλές αναλυτικές ροές εργασίας. Πέντε χρόνια σχετικής εργασιακής εμπειρίας σε σεισμική ανάλυση και εξοικείωση με διαδραστικά συστήματα ανάλυσης ηλεκτρονικών υπολογιστών απαιτείται καθώς και άριστες γραπτές και προφορικές επικοινωνιακές δεξιότητες στα αγγλικά.

Γνώση, Δεξιότητες και Ικανότητες

Οι επικεφαλής αναλυτές πρέπει να διαθέτουν δεξιότητες προγραμματισμού και οργάνωσης και να εργάζονται με συνέπεια με τους στρατηγικούς στόχους για τον προσδιορισμό των δραστηριοτήτων προτεραιότητας και των αναθέσεων. Πρέπει επίσης να έχουν πολύ καλές δεξιότητες στην επικοινωνία με ανθρώπους από διαφορετικές εθνοτικές ομάδες, να έχουν άριστες διαπροσωπικές δεξιότητες, να έχουν την ικανότητα να κρατούν τις εξελίξεις και τις τεχνολογίες ώμοι στον ώμο και να έχουν την ικανότητα να λαμβάνουν τις κατάλληλες αποφάσεις ως επικεφαλής αναλυτής.

Μισθός

Ένας επικεφαλής αναλυτής μπορεί να κάνει οπουδήποτε μεταξύ $ 63.000 και $ 94.000 από το 2010. Ωστόσο, ο μέσος μισθός για έναν αναλυτή μολύβδου είναι περίπου $ 76,806. Η εμπειρία και η κατάρτιση που έχετε μπορεί να καθορίσει τον μισθό σας.

Εργασιακό περιβάλλον

Το περιβάλλον εργασίας για έναν επικεφαλής αναλυτή είναι συνήθως σε ένα γραφείο. Το περιβάλλον είναι επαγγελματικό αλλά ενδυναμωτικό. Οι επικεφαλής αναλυτές ελέγχουν κανονικά την ενέργεια στο γραφείο και υποτίθεται ότι ανεβάζουν, ενθαρρύνουν και εμπνέουν τις ομάδες τους.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Ως επικεφαλής αναλυτής απαιτούνται πολλά καθήκοντα, όπως η ανάληψη ενεργού ρόλου στην εκπαίδευση των άλλων, η διασφάλιση ότι τα μέλη της ομάδας παρέχουν ακριβείς πληροφορίες για τα έργα, το συντονισμό και τη δημιουργία μηχανών για νέο προσωπικό, διασφαλίζοντας ότι τα μέλη της ομάδας ακολουθούν τα πρότυπα της εργασίας, τον κώδικα και βεβαιωθείτε ότι οι πρακτικές κωδικοποίησης έχουν ακολουθηθεί σωστά.