Περιγραφή θέσης χειριστή οδήγησης

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Κάθε χρόνο, εκατομμύρια παιδιά, έφηβοι και ενήλικες απολαμβάνουν ιππασία με κυλίνδρους, άσπρες βόλτες με νερό, βόλτες από πύργους, καρουσέλ, ρόδες Ferris, φλιτζάνια τσαγιού, αυτοκίνητα προφυλακτήρων, μικροσκοπικά τρένα πάρκων και άλλες διασκεδαστικές βόλτες. Τους οδηγούν σε πάρκα διασκέδασης, καρναβάλια, εκθέσεις, τοπικά πάρκα και άλλες εγκαταστάσεις. Οι οδηγοί Ride είναι οι εργαζόμενοι που εξασφαλίζουν ότι οι προστάτες έχουν ασφαλή και διασκεδαστική βόλτα.

Καθήκοντα

Οι χειριστές βόλτας εργάζονται απευθείας με το κοινό. Καλωσορίζουν τους προστάτες καθώς εισέρχονται σε βόλτες και επιβεβαιώνουν ότι πληρούν τις απαιτήσεις ύψους και άλλων απαιτήσεων εισόδου για να φτάσουν στις βόλτες. Ορισμένοι φορείς εκμετάλλευσης συλλέγουν επίσης εισιτήρια. Οι χειριστές κατευθύνουν τους προστάτες για το πώς να εισέλθουν και να βγουν από τις βόλτες. Οι χειριστές μερικές φορές βοηθούν τους ανθρώπους να ξεκινούν και να απομακρύνονται. Εξασφαλίζουν επίσης ότι οι προστάτες είναι καθισμένοι με ασφάλεια στον εξοπλισμό. Οι οδηγοί του Ride παρακολουθούν τους προστάτες και τις κινήσεις τους για να εξασφαλίσουν ότι δεν βρίσκονται σε κανένα κίνδυνο. Εάν είναι απαραίτητο, οι χειριστές λαμβάνουν τα κατάλληλα μέτρα για να απομακρύνουν τους ατασθαλούς ανθρώπους από τις βόλτες.

$config[code] not found

Οι χειριστές βημάτων είναι επίσης υπεύθυνοι για την καθαριότητα και συντήρηση των σταθμών εργασίας και των γύρω περιοχών. Οι χειριστές που εργάζονται για το ταξίδι σε καρναβάλια βοηθούν στην εγκατάσταση και καταστροφή των βόλτων.

Ασφάλεια αναβάτη

Η ασφάλεια του αναβάτη είναι ένα σημαντικό μέλημα των φορέων οδήγησης. Εφαρμόζουν όλους τους κανονισμούς ασφαλείας και παραμένουν σε ισχύ με τους κανόνες και τις διαδικασίες ασφαλείας. Εκπαιδεύονται να κλείνουν βόλτες και να εκτελούν διαδικασίες έκτακτης ανάγκης εκκένωσης. Οι υπεύθυνοι ιππασίας εκτελούν καθημερινές επιθεωρήσεις σε βόλτες διασκέδασης, λαμβάνουν υπό σημείωση τυχόν ζημιές ή φθορά εξοπλισμού και αναφέρουν προβλήματα συντήρησης και επισκευής στους επιβλέποντες. Ορισμένοι χειριστές οδήγησης είναι υπεύθυνοι για την εκτέλεση μικρών εργασιών συντήρησης και επισκευών.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Συνθήκες εργασίας

Οι χειριστές Ride εργάζονται με μερική ή πλήρη απασχόληση. Ανάλογα με την εγκατάσταση, προσλαμβάνονται σε ετήσιες ή εποχιακές θέσεις. Οι υπάλληλοι περιηγητών καρναβάλι ταξιδεύουν σε διάφορες πόλεις, οι οποίες περιλαμβάνουν διανυκτερεύσεις. Οι οδηγοί Ride εργάζονται ως επί το πλείστον σε εξωτερικούς χώρους σε θορυβώδη και γρήγορα ρυθμιζόμενα περιβάλλοντα. Βάζουν τα πόδια τους για μεγάλες περιόδους σε κρύο, άνεμο και ζεστό καιρό. Μερικές φορές ανυψώνουν παιδιά ή αντικείμενα που έχουν βάρος 40 κιλά ή περισσότερο. Στα χρονοδιαγράμματα τους μπορεί να περιλαμβάνονται βραδιές εργασίας και Σαββατοκύριακα. Οι φορείς εκμετάλλευσης ενδέχεται να υποχρεωθούν να φορούν στολές ή αναγνωριστικά σήματα.

Προσόντα εργασίας

Ορισμένοι εργοδότες απαιτούν οι υποψήφιοι για θέσεις οδηγού να είναι τουλάχιστον 18 ετών, ενώ άλλοι έχουν ελάχιστη απαίτηση 16 ετών. Η εργασιακή εμπειρία συνήθως δεν είναι απαραίτητη, καθώς οι εργοδότες εκπαιδεύουν τους χειριστές πώς να λειτουργούν κατάλληλα και με ασφάλεια βόλτες. Οι εργοδότες αναζητούν φιλικούς και εξερχόμενους υποψηφίους και επιδεικνύουν την ικανότητα να εργάζονται με ανθρώπους όλων των ηλικιών και με διαφορετικό υπόβαθρο.

Μισθοί

Σύμφωνα με έρευνα μισθών του Μαΐου 2008 από το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ, οι περισσότεροι υπάλληλοι διασκέδασης κέρδισαν ένα εκτιμώμενο ωριαίο μισθό που κυμαίνεται από 6,94 έως 12,30 δολάρια. Ο εκτιμώμενος ετήσιος μισθός για αυτούς τους συνοδούς κυμάνθηκε από $ 14.420 έως $ 25.590.