Περιγραφή θέσης χειριστή φορτίου

Οι χειριστές φορτίων είναι εργάτες που χειρίζονται αγαθά. Διαδραματίζουν καίριο ρόλο στην οικονομία, καθώς βοηθούν στη μεταφορά προϊόντων ή πρώτων υλών από το ένα σημείο στο άλλο. Υπάρχει μικρή ή καθόλου προβλεπόμενη αύξηση για τους διαχειριστές εμπορευμάτων μέχρι το 2016.

Ρόλοι

Οι χειριστές εμπορευμάτων μεταφέρουν εμπορεύματα, αποθέματα και άλλα υλικά και συχνά εκτελούν άλλη ανειδίκευτη εργασία. Οι διαχειριστές φορτίων μπορούν να επισυνάψουν τις ετικέτες αναγνώρισης ή να τις επισημάνουν με πληροφορίες. Πρέπει να είναι σε θέση να ερμηνεύουν τις οδηγίες με προφορικό ή γραπτό τρόπο. Πρέπει επίσης να καταγράφουν τους αριθμούς των μονάδων που χειρίζονται. Εργάζονται με εργαλεία, όπως κούκλες, περονοφόρα ανυψωτικά οχήματα, φορτηγά χειρός, βύσματα, παλετοφόρα ή μηχανήματα περιτύλιξης. Μπορούν επίσης να συνεργάζονται με υπολογιστές, όπως λογισμικό καταχώρησης δεδομένων ή λογισμικό διαχείρισης βιομηχανίας.

$config[code] not found

άλλα προσόντα

Οι χειριστές των εμπορευμάτων πρέπει να έχουν σωματική δύναμη και συντονισμό. Διανύουν μεγάλες χρονικές περιόδους. Μπορεί να τους ζητηθεί να λάβουν αποφάσεις ή να επιλύσουν προβλήματα. Οι χειριστές των εμπορευμάτων πρέπει να μπορούν να εργάζονται σε ομάδα ή ομάδα και να έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν με σαφήνεια μεταξύ τους μέσω λεκτικής ή γραπτής επικοινωνίας. Πρέπει να είναι σε θέση να τηρούν τις προθεσμίες.

περιβάλλον

Σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας (BLS), οι χειριστές φορτίων μεταφέρουν εμπορεύματα από και προς αποθήκες και περιοχές παραγωγής. Οι χειριστές εμπορευμάτων βρίσκονται στις μεταφορές, όπως οι αεροπορικές εταιρείες, οι ναυτιλιακές εταιρείες και οι εταιρείες σιδηροδρόμων. Μπορούν να εργάζονται ειδικά ως χειριστές αποσκευών ή φορτίου ή φορτωτές και εκφορτωτές φορτηγών. Τα ειδικά καθήκοντά τους διαφέρουν, ανάλογα με τον καθορισμό της εργασίας ή τη βιομηχανία. Μπορούν επίσης να εργάζονται σε αποθήκες ή αποθηκευτικούς χώρους. Οι διαχειριστές φορτίων συνήθως εργάζονται σε οκτάωρες βάρδιες, αλλά οι μακρύτερες βάρδιες δεν είναι ασυνήθιστες, ειδικά αν εργάζονται σε μια βιομηχανία όλο το εικοσιτετράωρο. Οι χειριστές φορτίων είναι ευάλωτοι σε σωματικές βλάβες, καθώς το μεγαλύτερο μέρος της εργασίας συνεπάγεται τη μεταφορά μεγάλων ή βαρέων υλικών. Ως προφύλαξη από την ασφάλεια, απαιτείται να φορούν ρούχα ασφαλείας, όπως γάντια και καπέλα.

Εκπαίδευση / Κατάρτιση

Οι θέσεις χειριστή φορτίου συχνά απαιτούν ελάχιστη ή καθόλου επίσημη εκπαίδευση. Η άτυπη εκπαίδευση τυπικά διεξάγεται στην εργασία από πιο έμπειρο εργαζόμενο ή επιβλέποντα. Δεδομένου ότι οι χειριστές φορτίων απαιτούν σωματική άσκηση, συνήθως πραγματοποιείται φυσική εξέταση. Άλλες δοκιμές που μπορεί να απαιτούνται είναι η δοκιμή φαρμάκων ή ο έλεγχος ιστορικού. Όσον αφορά την εκπαίδευση, ορισμένοι εργοδότες ζητούν δίπλωμα γυμνασίου ή ισοδύναμο. Άλλοι εργοδότες απαιτούν μόνο ο εργαζόμενος να είναι 18 ετών και να είναι σε θέση να κάνει το έργο.

Μισθός

Σύμφωνα με μια έκθεση του BLS 2008, ο μέσος όρος εθνικών μισθών για την καριέρα που ταξινομούνται ως «Εργαζόμενοι και μεταφορείς εμπορευμάτων, αποθεμάτων και υλικών» είναι 11,87 δολάρια ανά ώρα, ενώ ο μέσος ετήσιος μισθός είναι 24,690 δολάρια. Ο εθνικός ετήσιος μισθός κυμαίνεται από $ 16.110 έως $ 37.150.