Διαφορά μεταξύ διαχειριστή και διαχειριστή ανθρώπινου δυναμικού

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ο Διαχειριστής Ανθρωπίνου Δυναμικού και ο Διευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού είναι δύο κοινοί τίτλοι εργασίας που κατέχουν επαγγελματίες ανθρωπίνων πόρων Ενώ και οι δύο θέσεις είναι επιφορτισμένες με βασικές λειτουργίες εργασίας που σχετίζονται με τη συμμόρφωση με το νόμο, τη στελέχωση, τα οφέλη και τις σχέσεις των εργαζομένων, ο ρόλος του διαχειριστή βρίσκεται συνήθως κάτω από τον διαχειριστή στο οργανόγραμμα ιεραρχίας της εταιρείας. Αυτό συνήθως έχει ως αποτέλεσμα ο Διευθυντής Ανθρώπινου Δυναμικού να επικεντρώνεται κυρίως στις συνολικές στρατηγικές πρωτοβουλίες του εργοδότη, ενώ ο διαχειριστής του ανθρώπινου δυναμικού εκτελεί ένα συνδυασμό τόσο διοικητικών όσο και στρατηγικών καθηκόντων.

$config[code] not found

Διαχειριστικές εργασίες

Ανάλογα με το μέγεθος και τη δομή ενός οργανισμού, ένας διαχειριστής μπορεί να κατέχει άλλους τίτλους εργασίας, όπως ένας γενικός διευθυντής HR ή ένας ειδικός HR. Ορισμένοι διαχειριστές είναι υπεύθυνοι για όλους τους τομείς του ανθρώπινου δυναμικού, όπως η αποζημίωση, η διαχείριση των παροχών, η πρόσληψη και η συμμόρφωση, ενώ άλλα ειδικεύονται σε έναν συγκεκριμένο τομέα. Τα καθήκοντα εργασίας μπορούν να περιλαμβάνουν οτιδήποτε από τη διεξαγωγή συνεντεύξεων εργασίας, την επεξεργασία μισθοδοσίας, την ανταπόκριση στις ερωτήσεις των εργαζομένων ή τη διαχείριση των προγραμμάτων παροχών της εταιρείας.

Καθήκοντα Διευθυντή Εργασίας

Δεν είναι ασυνήθιστο να υπάρξει κάποια επικάλυψη μεταξύ των επιχειρηματικών εταίρων ανθρώπινου δυναμικού, ωστόσο οι διαχειριστές των ανθρώπινων πόρων είναι συνήθως σε θέση να ασκούν μεγαλύτερη αυτονομία στις αποφάσεις τους από τους διαχειριστές. Εκτός από τη διαχείριση του τμήματος ανθρώπινων πόρων, τα κοινά καθήκοντα εργασίας περιλαμβάνουν διαβουλεύσεις με διευθυντικά στελέχη και στελέχη σχετικά με τον στρατηγικό σχεδιασμό, την ελαχιστοποίηση του νομικού κινδύνου με την ενημέρωση και τη διατήρηση πολιτικών και διαδικασιών και την αντιμετώπιση κλιμάκωτων πειθαρχικών ζητημάτων. Οι διευθυντές, επίσης αναφερόμενοι ως διευθυντές σε ορισμένους οργανισμούς, συγκρίνουν επίσης τους πωλητές για να εξασφαλίσουν τα πακέτα ασφαλίσεων, παροχών και συστημάτων πληροφορικής, να παραμείνουν ανταγωνιστικά και οικονομικά αποδοτικά και να αναζητήσουν νέες μεθόδους προσέλκυσης και διατήρησης ειδικευμένων υπαλλήλων.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Διαχειριστικά προσόντα

Παρόλο που τα συγκεκριμένα προσόντα ποικίλλουν ανάλογα με τον εργοδότη, οι υποψήφιοι γενικά πρέπει να διαθέτουν πτυχίο πανεπιστημίου σε ανθρώπινο δυναμικό ή σε σχετικό τομέα για να είναι επιλέξιμοι για εργασία ως διαχειριστής του ανθρώπινου δυναμικού. Τα άτομα που δεν έχουν πτυχίο κολλεγίου αλλά έχουν σημαντική προηγούμενη εμπειρία στο ανθρώπινο δυναμικό ενδέχεται να είναι επιλέξιμα για εξέταση από ορισμένες εταιρείες, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν επιδείξει γνώσεις σχετικά με τους νόμους και τους κανονισμούς των εργαζομένων, όπως ο νόμος για τα δίκαια εργατικά πρότυπα, ο νόμος περί οικογενειακής και ιατρικής άδειας και ο νόμος για τους Αμερικανούς με αναπηρίες. Επιπλέον, αν και δεν απαιτείται, οι υποψήφιοι που διαθέτουν πιστοποίηση ανθρώπινου δυναμικού, όπως αυτοί που προσφέρονται από το Ινστιτούτο Πιστοποίησης Ανθρώπινου Δυναμικού, μπορούν να έχουν πιο ευνοϊκές προοπτικές απασχόλησης.

Προκριματικά διαχειριστή

Παρόμοια με τον διαχειριστή, οι απαιτήσεις εργασίας για μια θέση διαχειριστή ανθρώπινου δυναμικού διαφέρουν ανάλογα με τον εργοδότη. Γενικά, απαιτείται πτυχίο πανεπιστημίου σε ανθρώπινους πόρους, επιχειρήσεις ή συναφείς τομείς μαζί με προηγούμενη επαγγελματική πείρα στο ανθρώπινο δυναμικό, ωστόσο ορισμένες εταιρείες ενδέχεται να απαιτούν τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα για να ληφθεί υπόψη για ένα ρόλο ηγεσίας του ανθρώπινου δυναμικού. Επειδή πρόκειται για στρατηγικό ρόλο σε έναν οργανισμό, οι υποψήφιοι πρέπει να είναι σε θέση να επιδείξουν γνώσεις σε επίπεδο εμπειρογνωμόνων σε όλους τους τομείς του δικαίου των ανθρώπινων πόρων. Οι εργοδότες μπορούν επίσης να απαιτούν την κατοχή πιστοποιητικού HR και προηγούμενης διαχειριστικής εμπειρίας.