Περιγραφή εργασίας ενός αναλυτή απόδοσης

Οι αναλυτές απόδοσης παρέχουν εμπειρογνωμοσύνη στο θέμα των οργανωτικών επιδόσεων και των στατιστικών λειτουργιών. Σε αυτό το ρόλο, οι αναλυτές υποστηρίζουν εφαρμογές συστημάτων, πρωτοβουλίες και έργα. Οι ρόλοι των αναλυτών επιδόσεων είναι συνήθως αυτοκατευθυνόμενοι. Η θέση μπορεί να εκτελεσθεί με εποπτική ή μη εποπτική ικανότητα.

Καθήκοντα

Οι αναλυτές παρακολουθούν τις οργανωτικές επιδόσεις και εκτελούν αξιολογήσεις ποιοτικού ελέγχου. Συμμετέχουν σε τμήματα και εταιρικές πρωτοβουλίες. Οι αναλυτές απόδοσης θα εξετάσουν τις διαδικασίες, θα προτείνουν βελτιώσεις, θα αυξήσουν τα επίπεδα εξυπηρέτησης πελατών και θα μειώσουν τους λειτουργικούς κινδύνους. Οι αναλυτές αναπτύσσουν ισχυρές σχέσεις μεταξύ εσωτερικών και εξωτερικών πελατών. Επίσης, συμβάλλουν στην εμπειρογνωμοσύνη των υποκειμένων σε ομαδικές και οργανωτικές προσπάθειες

$config[code] not found

Προσόντα

Οι αναλυτές απόδοσης πρέπει να επιδεικνύουν σαφείς ικανότητες επικοινωνίας και ισχυρές δεξιότητες παρουσίασης. Οι αναλυτές πρέπει να ερμηνεύουν τις πολυπλοκότητες και να τις γνωστοποιούν αποτελεσματικά σε άλλους. Χρειάζονται επίσης αποδεδειγμένη ικανότητα σε μέτρα απόδοσης και εμπειρογνωμοσύνη που σχετίζονται με τη βιομηχανία. Τα άτομα σε αυτόν τον ρόλο θα πρέπει να είναι κατάλληλα για τη διαχείριση των προθεσμιών

Βιομηχανία

Οι προοπτικές απασχόλησης για την απόδοση Οι αναλυτές είναι ευνοϊκές, όπως ανέφερε το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας. Η απασχόληση των αναλυτών θα πρέπει να αυξηθεί καθώς οι βιομηχανίες καθίστανται όλο και περισσότερο εξαρτημένες από αυτές για να βελτιώσουν τις οργανωτικές επιδόσεις. Οι τρέχουσες βιομηχανίες πρόσληψης περιλαμβάνουν τεχνολογία, υγειονομική περίθαλψη, ανθρώπινο δυναμικό, μηχανική και εμπορία.

Εκπαίδευση

Οι υποψήφιοι για τις θέσεις των αναλυτών επιδόσεων θα πρέπει να κατέχουν τουλάχιστον ένα δίπλωμα γυμνασίου ή γενικής ισοτιμίας. Οι αναλυτές επιδόσεων θα πρέπει κατά προτίμηση να έχουν πτυχίο πανεπιστημίου σε σχετικό τομέα και τουλάχιστον μία εργάσιμη πείρα. Τα πτυχία μεταπτυχιακών σπουδών προτιμώνται σε αυτό το ρόλο. Ωστόσο, δεν απαιτούνται από τους περισσότερους πιθανούς εργοδότες.

Μισθός

Οι αναλυτές απόδοσης που αναζητούν απασχόληση θα παρατηρήσουν μισθούς ανάλογους με την εκπαίδευση και την εμπειρία. Το Payscale.com αναφέρει ότι το εύρος μισθών εκκίνησης είναι παρόμοιο μεταξύ των βιομηχανιών που προσλαμβάνουν αυτόν τον ρόλο. Το αναφερόμενο εύρος μισθών ανέρχεται σε $ 49.000 έως $ 79.000 ετησίως από τον Ιούνιο του 2010.

2016 Πληροφορίες μισθών για τους αναλυτές διαχείρισης

Οι αναλυτές της διοίκησης κέρδισαν ένα μέσο ετήσιο μισθό ύψους 81.330 δολαρίων το 2016, σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ. Στο χαμηλό τέλος, οι αναλυτές της διοίκησης κέρδισαν 25ο εκατοστημόριο μισθό 60.950 δολαρίων, δηλαδή 75 τοις εκατό κέρδισαν περισσότερο από αυτό το ποσό. Ο μισθός του 75ου εκατοστημορίου είναι 109.170 δολάρια, δηλαδή 25% κερδίζουν περισσότερα. Το 2016, 806.400 άτομα απασχολούνται στις ΗΠΑ ως αναλυτές διαχείρισης.