Δείγμα εργασίας Περιγραφή για μια θέση Διευθυντή Προγράμματος

Ένας διευθυντής προγράμματος είναι επαγγελματίας διαχείρισης που βρίσκεται στον τομέα των μη κερδοσκοπικών θέσεων εργασίας. Παρακολουθεί ένα ή περισσότερα προγράμματα που διαχειρίζεται η οργάνωση της, διαχειρίζοντας όλες τις πτυχές των οικονομικών και ανθρώπινων πόρων. Η μακροζωία του ρόλου της και το πρόγραμμα που εποπτεύει εξαρτώνται συνήθως από την παροχή δημόσιων ή ιδιωτικών κεφαλαίων.

Αρμοδιότητες Εργασίας

Ένας διευθυντής προγράμματος συνεργάζεται με τον εκτελεστικό διευθυντή μιας οργάνωσης για τη δημιουργία προγραμμάτων προς διαχείριση. Αναπτύσσει και εφαρμόζει όλες τις κατευθυντήριες γραμμές και πολιτικές με σκοπό τη διασφάλιση της συμμόρφωσης με όλους τους κυβερνητικούς κανονισμούς, καθώς και τη διατήρηση της ευθυγράμμισης με την αποστολή του οργανισμού του. Παρακολουθεί την αποτελεσματικότητα του προγράμματός του, πραγματοποιώντας προσαρμογές ανάλογα με τις ανάγκες. Τα καθήκοντα ανθρώπινου δυναμικού, όπως η πρόσληψη και η κατάρτιση των εργαζομένων, υπάγονται επίσης στον κατάλογο αρμοδιοτήτων του διευθυντή του προγράμματος.

Επειδή ο ρόλος του διευθυντή του προγράμματος και οι υπάλληλοί του εξαρτώνται από έναν προϋπολογισμό που χρηματοδοτείται πλήρως, εργάζεται μαζί με τον υπεύθυνο ανάπτυξης του οργανισμού του για να εξασφαλίσει κεφάλαια, δωρεές και επιχορηγήσεις για την κάλυψη των δημοσιονομικών αναγκών του τμήματος του. Επιπλέον, χρησιμεύει ως το πρόσωπο των προγραμμάτων του στην εξωτερική κοινότητα. Ως εκ τούτου, παρακολουθεί κοινωφελείς εκδηλώσεις σε μια προσπάθεια οικοδόμησης και διατήρησης θετικών σχέσεων.

Ευκαιρίες απασχόλησης

Η εργασία στον μη κερδοσκοπικό τομέα μπορεί να είναι δύσκολη για πολλούς ανθρώπους. Οι μακρές ώρες, τα δυσάρεστα περιβάλλοντα και οι μέσες αμοιβές είναι μερικοί από τους λόγους για τους οποίους πολλοί οργανισμοί δεν έχουν επαρκή προσόντα. Εκείνοι που δεσμεύονται να βρουν απασχόληση στον τομέα αυτό θα βρουν θέσεις εργασίας τόσο σε αγγελίες εφημερίδων όσο και σε ηλεκτρονικά δελτία εργασίας. Επιπλέον, οι εταιρείες στελέχωσης που επικεντρώνονται ειδικά στην τοποθέτηση επαγγελματιών στις μη κερδοσκοπικές και κοινωνικές υπηρεσίες μπορούν να βρεθούν στις περισσότερες μεγάλες αγορές εργασίας.

Ποιοτικές απαιτήσεις

Πολλές μη κερδοσκοπικές οργανώσεις έχουν πολύ περιορισμένους προϋπολογισμούς. Ως αποτέλεσμα, οι εργαζόμενοι πρέπει γενικά να εργάζονται με λιγότερους πόρους. Οι επιτυχημένοι διευθυντές προγραμμάτων πρέπει να είναι καλά οργανωμένοι και έμπειροι στην εκτέλεση πολλών εργασιών ταυτόχρονα. Πρέπει επίσης να είναι σε θέση να επικοινωνεί αποτελεσματικά με ανθρώπους όλων των δημογραφικών στοιχείων.

Θα είναι επίσης απαραίτητη η γνώση όλων των τοπικών, κρατικών και ομοσπονδιακών νόμων και κανονισμών που διέπουν την περιοχή ενδιαφέροντος του προγράμματος. Επειδή πολλά προγράμματα εξαρτώνται από δημόσιους ή ιδιωτικούς πόρους, ο υπεύθυνος προγράμματος πρέπει να είναι σχολαστικός σε όλες τις σημειώσεις και την τεκμηρίωση. Είναι εξαιρετικά σημαντικό να διατηρεί πάθος για αυτό που κάνει. Πολλά προγράμματα κοινωνικών υπηρεσιών προσανατολίζονται προς την έλλειψη εξυπηρέτησης. Ο διευθυντής του προγράμματος μπορεί να απαιτείται να αλληλεπιδρά με ανθρώπους που βρίσκονται σε κρίση και δυσάρεστα περιβάλλοντα και καταστάσεις. Αυτό μπορεί να επηρεάσει την ψυχή της.

Εκπαιδευτικές απαιτήσεις

Ενώ ένα πτυχίο τεσσάρων ετών δεν απαιτείται να γίνει διευθυντής προγράμματος, πολλοί εργοδότες προτιμούν υποψηφίους που έχουν εγγραφεί από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο. Τυπικοί τομείς σπουδών περιλαμβάνουν την κοινωνιολογία, τη δημόσια διοίκηση και την οργανωτική ανάπτυξη. Οι υποψήφιοι πρέπει τυπικά να έχουν τουλάχιστον πενταετή εμπειρία διαχείρισης ενός προγράμματος παρόμοιου μεγέθους και δημογραφικών στοιχείων. Επιπρόσθετα, απαιτείται εμπειρία διαχείρισης εάν ο ρόλος επιβλέπει την απόδοση άλλων.

Μέση αποζημίωση

Η ανάλυση των Πιστοποιημένων Επαγγελματικών Αποζημιώσεων που πραγματοποίησε η Salary.com διαπιστώνει ότι ο μέσος διευθυντής προγράμματος που εργάζεται στις Ηνωμένες Πολιτείες το 2009 κερδίζει μισθό $ 68.651 ετησίως.