CNA Περιγραφή εργασίας για αποκατάσταση σε νοσηλευτικά σπίτια

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Οι πιστοποιημένοι βοηθοί νοσηλευτών, ή CNA, αναφέρονται επίσης ως βοηθοί νοσηλευτών, τεχνικοί φροντίδας ασθενών και βοηθοί υγείας. Είναι υπεύθυνοι για την παροχή βασικής περίθαλψης ασθενών υπό την επίβλεψη μιας εξουσιοδοτημένης πρακτικής ή εγγεγραμμένης νοσοκόμας. Οι CNA που βοηθούν στην αποκατάσταση σε νοσηλευτικά ιδρύματα παρακολουθούν τις συνθήκες του ασθενούς και τους βοηθούν με καθημερινές εργασίες. Τα άτομα που εισέρχονται σε αυτό το πεδίο αρχικού επιπέδου συχνά συνεχίζουν να γίνονται νοσοκόμοι.

$config[code] not found

Καθήκοντα

Οι CNA που βοηθούν στην αποκατάσταση σε νοσοκομεία πρέπει να είναι ειδικευμένοι στην αντιμετώπιση ηλικιωμένων κατοίκων. Οι υποχρεώσεις ενός ΚΕΑ σε ένα νοσηλευτικό ίδρυμα περιλαμβάνουν τη διατήρηση ακριβών γραπτών αναφορών σχετικά με τους όρους υγειονομικής περίθαλψης και την παρεχόμενη περίθαλψη. Ως CNA σε γηροκομείο, οι ευθύνες σας μπορεί να περιλαμβάνουν το μπάνιο, το ντύσιμο και τη διατροφή των κατοίκων. Οι CNA θα βοηθήσουν στο σχέδιο αποκατάστασης των ασθενών. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει την παροχή βοήθειας για μετακινήσεις, περπάτημα και άλλες δραστηριότητες σωματικής, ομιλίας ή επαγγελματικής θεραπείας όπως καθορίστηκαν από το θεραπευτή. Ως CNA, θα είστε υπεύθυνοι για την παρακολούθηση και την αναφορά των πιέσεων του αίματος, των θερμοκρασιών και των παλμών των νοσηλευτών. Οι CNA μπορούν επίσης να υποχρεωθούν να εκτελούν άλλα καθήκοντα στο πλαίσιο της διευκόλυνσης που τους έχει ανατεθεί.

Προσόντα

Όσοι αναζητούν απασχόληση ως CNA που εργάζονται σε περιβάλλον αποκατάστασης νοσοκομείων χρειάζονται έγκυρη πιστοποίηση στην επιθυμητή κατάσταση όπου αναζητούν απασχόληση. Τα κρατικά ρυθμιστικά μέτρα για τους πιστοποιημένους βοηθούς νοσοκόμων ποικίλλουν. Οι CNA σε νοσηλευτικά σπίτια έχουν τη δυνατότητα να επικοινωνούν, τόσο αποτελεσματικά, τόσο προφορικά και γραπτώς. Άλλα προσόντα για αυτόν τον ρόλο περιλαμβάνουν τη διατήρηση εργασιακών σχέσεων με τους κατοίκους νοσηλευτών και τα μέλη των οικογενειών τους. Τα CNA σε νοσηλευτικά ιδρύματα αποκατάστασης παρέχουν ποιοτικές υπηρεσίες σε όλα τα επίπεδα εσωτερικών ή εξωτερικών πελατών.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Εκπαίδευση

Τα άτομα που αναζητούν θέσεις CNA σε νοσηλευτικά ιδρύματα πρέπει να έχουν δίπλωμα γυμνασίου ή γενικής ισοτιμίας. Τα CNA πρέπει να πιστοποιούνται. Οι πιστοποιήσεις πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση για απασχόληση στον τομέα αυτό. Η εκπαίδευση και πιστοποίηση του CNA διατίθενται μέσω προγραμμάτων που προσφέρονται σε κοινοτικά κολέγια, ιατρικές εγκαταστάσεις και τον Ερυθρό Σταυρό.

Ευκαιρίες

Σύμφωνα με το The US Bureau of Labor Statistics, οι πιστοποιημένες θέσεις βοηθού νοσοκόμων θα αυξηθούν κατά 19% μέχρι το 2018. Η αύξηση των μελλοντικών θέσεων εργασίας των CNA θα οφείλεται στις ανάγκες μιας ολοένα και μεγαλύτερης ηλικίας πληθυσμού. Η ανάγκη για CNAs που εργάζονται για την αποκατάσταση ατόμων σε νοσηλευτικές εγκαταστάσεις αναμένεται να αυξηθεί γρηγορότερα από άλλες βιομηχανίες. Αυτές οι προοπτικές βασίζονται στη σύγχρονη τεχνολογία και την ιατρική, η οποία επεκτείνει τη μέση διάρκεια ζωής των περισσότερων ατόμων. Το PayScale.com αναφέρει ότι το πιστοποιημένο πιστοποιητικό νοσηλευτικής βοηθού είναι το 91% της γυναίκας από το 2010.

Μισθός

Οι παράγοντες που επηρεάζουν τον αρχικό μισθό των CNA είναι η βιομηχανική επιλογή και η εμπειρία. Όσοι αναζητούν εργασία σε νοσοκομεία μπορούν να περιμένουν ένα αρχικό ωριαίο ποσοστό μεταξύ $ 9 και $ 12, σύμφωνα με το PayScale.com. Οι ευκαιρίες απασχόλησης σε κέντρα μακροχρόνιας περίθαλψης και αποκατάστασης έχουν παρόμοιες αρχικές ωριαίες τιμές. Οι μισθοί για τα άτομα που κατέχουν πτυχία κολλεγίων συνήθως υπάγονται στις ίδιες ωριαίες σειρές $ 9 έως $ 12.