Η περιγραφή εργασίας ενός διαχειριστή καθήκοντος

Η θέση του διαχειριστή των καθηκόντων βρίσκεται συχνά στις βιομηχανίες υπηρεσιών όπως οι λέσχες γυμναστικής και τα ξενοδοχεία και είναι γενικά υπεύθυνη για θέματα γενικής διαχείρισης και ασφάλειας στο πλαίσιο του οργανισμού καθώς και για την εξασφάλιση σωστού χειρισμού των ζητημάτων των πελατών και των εργαζομένων. Ο διαχειριστής των καθηκόντων είναι συνήθως υποχρεωμένος να διατηρεί μια φυσική παρουσία στον οργανισμό όταν υπηρετεί. Συνεργάζεται με διάφορα τμήματα και συνήθως συμμετέχει σε συνεδριάσεις ανώτατης διοίκησης.

$config[code] not found

Εκπαίδευση

Ο διευθυντής καθηκόντων θα πρέπει να διαθέτει πτυχίο πανεπιστημίου στην επιχειρηματική διοίκηση, διοίκηση ή διοίκηση. Έχοντας ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα όπως ένα MBA είναι ένα πρόσθετο πλεονέκτημα. Ο διευθυντής καθηκόντων θα πρέπει επίσης να διαθέτει συναφή προσόντα στον τομέα της απασχόλησής του, συμπεριλαμβανομένης της προηγούμενης εμπειρίας διαχείρισης.

υποχρεώσεις και καθήκοντα

Ο υπεύθυνος καθήκοντος είναι υπεύθυνος για τη γενική συντήρηση των εγκαταστάσεων του οργανισμού, συμπεριλαμβανομένων των χώρων αποθήκευσης, των γραφείων και του υπογείου. Είναι υπεύθυνη για τη γενική καθαριότητα και καθαριότητα των γραφείων και άλλων εγκαταστάσεων. Ως εκ τούτου, εξασφαλίζει την τακτική εξυπηρέτηση των εγκαταστάσεων του οργανισμού. Αντιμετωπίζει άμεσα τα προβλήματα που προκύπτουν όταν είναι καθήκον. Συναντιέται με την ανώτατη διοίκηση και τους ενημερώνει για τη λειτουργία της οργάνωσης, τις προβληματικές περιοχές και τις συστάσεις. Αντιμετωπίζει τις καταγγελίες πελατών. Καλύπτει τους λοιπούς δασκάλους όταν βρίσκονται μακριά ή σε άδεια ασθενείας. Επιτηρεί θέματα ασφαλείας και εξασφαλίζει ασφαλές κλείδωμα των εγκαταστάσεων και των πόρων του οργανισμού.

Επιθυμητές ιδιότητες

εικόνα επικοινωνίας από τον Pavel Vlasov από την Fotolia.com

Ο διαχειριστής των καθηκόντων έχει καλές οργανωτικές δεξιότητες. Είναι πειθαρχημένος και έχει ισχυρή παρουσία. Είναι επαγγελματίας και έχει καλή εξυπηρέτηση πελατών και δεξιότητες δημοσίων σχέσεων. Έχει καλές ικανότητες επίλυσης των συγκρούσεων. Έχει μια εξερχόμενη προσωπικότητα, είναι αξιόπιστη και αξιόπιστη. Θα πρέπει να μπορεί να εργάζεται αποτελεσματικά ως μέλος μιας ομάδας. Έχει την ικανότητα να εργάζεται υπό πίεση και να δίνει προτεραιότητα. Διαθέτει καλές δεξιότητες επικοινωνίας και συντονισμού για την αποτελεσματική επικοινωνία με διάφορα τμήματα.

Συνθήκες εργασίας

Οι υπεύθυνοι καθηκόντων μπορεί να υποχρεούνται να εργάζονται για 40 έως 48 ώρες την εβδομάδα. Ωστόσο, αυτό ποικίλλει ανάλογα με τις ανάγκες στελέχωσης και τις οργανωτικές ανάγκες της εταιρείας. Ο διευθυντής καθηκόντων αναμένεται πάντα να είναι προσεκτικός και ενημερωμένος για το τι συμβαίνει στον οργανισμό. Αυτό σημαίνει ότι ο διαχειριστής καθήκοντος έχει πάντα ένα πολυάσχολο πρόγραμμα.

Αποζημίωση

Ο μισθός των διευθυντικών στελεχών εξαρτάται από την τοποθεσία, τη βιομηχανία και το μέγεθος του οργανισμού. Ο μέσος μισθός για έναν διευθυντή καθηκόντων είναι 27.142 δολάρια ετησίως, σύμφωνα με τον υπολογισμό μισθοδοσίας. Οι διαχειριστές καθήκοντος μπορούν επίσης να περιμένουν μπόνους, ανάλογα με τον οργανισμό με τον οποίο συνεργάζονται.