Περιγραφή εργασίας ενός προωθητικού μοντέλου

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Τα διαφημιστικά μοντέλα, που ονομάζονται επίσης πρεσβευτές μάρκας, προσλαμβάνονται για την προώθηση ενός εμπορικού σήματος προϊόντος ή / και εταιρείας. Σκοπός τους είναι η αύξηση της ευαισθητοποίησης των πελατών και η αύξηση των πωλήσεων προϊόντων. Μερικές φορές δημιουργούν πίνακες και προσελκύουν τους καταναλωτές με παιχνίδια και δώρα. Άλλες φορές προσεγγίζουν τους καταναλωτές, προσφέροντας ένα δείγμα προϊόντος, φυλλάδιο ή δωρεάν διαφημιστικό στοιχείο. Οι περισσότερες διαφημιστικές εργασίες πληρώνουν $ 17 έως $ 25 ανά ώρα.

$config[code] not found

Προσόντα

Παρόλο που δεν είναι απαραίτητο να έχετε κάποιο πτυχίο για να εργαστείτε ως διαφημιστικό μοντέλο, είναι χρήσιμο να έχετε κάποια προηγούμενη εμπειρία προώθησης. Επίσης, οι εταιρείες μάρκετινγκ αναζητούν αιτούντες που είναι φιλικοί και απολαμβάνουν να μιλάνε με τους ανθρώπους. Οι υπάλληλοι προώθησης σε εθνικό επίπεδο Kandu Marketing and Staffing δήλωσαν ότι επιθυμούν διαφημιστικό προσωπικό που είναι εξερχόμενοι, συναρπαστικοί, ενεργητικοί και καλοί. Αναφέρουν επίσης ότι "η πλειοψηφία των εργασιών απαιτεί άτομα ηλικίας κάτω των 30 ετών".

Πού λειτουργούν

Τα διαφημιστικά μοντέλα αποστέλλονται για να εργάζονται σε χώρους όπου ενδέχεται να συναντήσουν μεγάλο όγκο καταναλωτών. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει συναυλίες, αθλητικές εκδηλώσεις, εμπορικές εκθέσεις, νυχτερινά κέντρα, παντοπωλεία ή ακόμα και έναν κεντρικό δρόμο της πόλης ή της πόλης.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Γνώση προϊόντων

Τα διαφημιστικά μοντέλα αναμένεται να είναι εξοικειωμένα με όλες τις πτυχές του προϊόντος που προωθούν. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει το ιστορικό, το περιεχόμενο, το κόστος και τα οφέλη, μεταξύ άλλων. Θα πρέπει να είναι σε θέση να απαντήσουν σε τυχόν ερωτήσεις που έχουν οι καταναλωτές σχετικά με το προϊόν. Για να εξασφαλιστεί ότι είναι έτοιμοι, η εταιρεία μάρκετινγκ παρέχει τα διαφημιστικά μοντέλα με ενημερωτικό υλικό που πρέπει να μελετηθεί και να απομνημονευτεί πριν από την προώθηση.

Καθήκοντα

Τα μοντέλα προώθησης είναι υπεύθυνα για τα καθήκοντα δειγματοληψίας και διανομής ασφαλίστρων. Χορηγούν δωρεάν δείγματα του προϊόντος με την ελπίδα ότι οι καταναλωτές θα το απολαύσουν και θα θέλουν να το αγοράσουν αργότερα. Παρέχουν επίσης δωρεάν διαφημιστικά είδη ή ασφάλιστρα, όπως μπλουζάκια, μπρελόκ και στυλό, που φέρουν το λογότυπο του προϊόντος και το εμπορικό σήμα τους. Τα ασφάλιστρα χρησιμεύουν ως τρόπος προώθησης του προϊόντος πολύ καιρό μετά την προώθηση. Ένας καταναλωτής που φοράει ένα μπλουζάκι με λογότυπο προϊόντος πάνω του είναι πιθανό να σκεφτεί το προϊόν όταν βλέπει το λογότυπο, όπως και άλλοι.

Αναμενόμενη συμπεριφορά

Εκτός από το να είναι φιλικοί και εξερχόμενοι, τα προωθητικά μοντέλα θα πρέπει επίσης να είναι καλοί και καλά ομιλημένοι κατά την εργασία. Επειδή τα μοντέλα προώθησης λειτουργούν ως εκπρόσωποι μάρκας, αναμένεται να συμπεριφέρονται με τρόπο υποδειγματικό. Η κατανάλωση οινοπνεύματος, φαγητού, βλάκας και χρήσης κινητού τηλεφώνου απαγορεύεται κατά τις προσφορές.