Ποια είναι τα καθήκοντα ενός αρχιτέκτονα λύσεων μολύβδου;

Όλοι οι αρχιτέκτονες δεν σχεδιάζουν κτίρια. Ορισμένοι αρχιτέκτονες σχεδιάζουν τις σύνθετες αλληλεπιδράσεις μεταξύ των επιχειρηματικών διαδικασιών και των τεχνολογιών που επιτρέπουν αυτές τις διαδικασίες να λειτουργούν στη σημερινή εποχή που βασίζεται σε δεδομένα. Ένας αρχιτέκτονας λύσεων εργάζεται στον τομέα της τεχνολογίας των πληροφοριών. Επικεντρώνεται στην καθιέρωση της βέλτιστης τεχνολογικής λύσης για την κάλυψη μιας συγκεκριμένης επιχειρηματικής ανάγκης στον τομέα της εμπειρογνωμοσύνης της, είτε πρόκειται για εφαρμογές, είτε για υλικό είτε για υπηρεσίες υποδομής. Ένας αρχιτέκτονας λύσεων μολύβδου καθοδηγεί άλλους αρχιτέκτονες στον ορισμό, το σχεδιασμό και την παράδοση των υπηρεσιών στο χώρο εργασίας.

$config[code] not found

Πεδίο εφαρμογής

Ένας αρχιτέκτονας λύσεων είναι μέρος μιας επιχειρηματικής ομάδας αρχιτεκτονικής ενός οργανισμού, αν και το πεδίο της εργασίας του είναι σε τακτικό επίπεδο. Επικεντρώνεται σε μεμονωμένα έργα και όχι σε επίπεδο επιχειρήσεων. Ο επικεφαλής αρχιτέκτονας συνεργάζεται άμεσα με τους εκπροσώπους των επιχειρήσεων για να κατανοήσει τις συγκεκριμένες απαιτήσεις που οδηγούν στην ανάγκη σχεδιασμού λύσης. Στη συνέχεια σχεδιάζει και υλοποιεί τις σχεδιαστικές δραστηριότητες που απαιτούνται.

Επιχειρησιακός Σχεδιασμός

Ένας αρχιτέκτονας λύσεων μολύβδου είναι τεχνικά επικεντρωμένος αλλά πρέπει επίσης να κατανοήσει τον επιχειρηματικό προγραμματισμό Οδηγεί ομάδες τόσο επιχειρηματικών όσο και τεχνικών συνεργατών καθ 'όλη τη διάρκεια του έργου και πρέπει να μπορεί να επικοινωνεί αποτελεσματικά με καθένα από αυτά. Πρέπει να γνωρίζει ποιες ερωτήσεις πρέπει να θέσει και πότε να τους ζητήσει να επαληθεύσουν ότι τίποτα δεν είναι κρίσιμο για την επιτυχία του έργου. Παρόλο που το σχέδιό του αντιμετωπίζει επιχειρησιακούς στόχους τακτικής, πρέπει να εξετάσει τις επιπτώσεις που θα μπορούσε να έχει η λύση του στις συνολικές επιχειρηματικές διαδικασίες και στρατηγικές του οργανισμού.

Σχεδιασμός Σχεδιασμού

Ο αρχιτέκτονας λύσεων μολύβδου συνεργάζεται με την ομάδα του για να διατυπώσει ένα σχέδιο σχεδίασης που να επηρεάζει τις επενδύσεις και τους κινδύνους της τεχνολογίας, προσφέροντας παράλληλα αξία στην εταιρεία, βελτιώνοντας τις επιχειρηματικές διαδικασίες και εξαλείφοντας περιττές περιπλοκές. Έχει την ευθύνη να αποφεύγει λύσεις που δεν αντιπροσωπεύουν σοφές επενδύσεις. Όταν οι λύσεις απαιτούν εξωτερικούς πόρους, εξοπλισμό ή άλλες δαπάνες, ο αρχικός αρχιτέκτονας σχολιάζει προτάσεις πωλητών για να προσδιορίσει ποιες υποσχέσεις έχουν την μεγαλύτερη αξία και την καλύτερη απόδοση της επένδυσης.

Εκτέλεση Έργου

Ο αρχιτέκτονας λύσεων μολύβδου σχεδιάζει τις τεχνικές απαιτήσεις για τη μετάβαση ενός σχεδίου σε μια λύση εργασίας. Αφού καθοδηγεί τη φάση σχεδιασμού του έργου, συμμετέχει σε όλες τις υπόλοιπες φάσεις για να επαληθεύσει ότι το σχέδιο έχει εγκατασταθεί, ρυθμιστεί και τεκμηριωθεί σωστά. Καθ 'όλη τη διάρκεια της εφαρμογής, βοηθά την ομάδα του έργου να αναγνωρίσει και να μετριάσει τους κινδύνους για τις υπάρχουσες επιχειρηματικές διαδικασίες ή για τη συνολική επιτυχία της λύσης. Ο αρχιτέκτονας λύσεων μολύβδου συμμετέχει επίσης στην εκπαίδευση για να βεβαιωθεί ότι η λύση θα υποστηριχθεί και θα συντηρηθεί κατάλληλα μετά την ολοκλήρωση της εφαρμογής.

Ιστορικό και προσόντα

Οι περισσότερες εταιρίες προσλαμβάνουν έναν αρχιτέκτονα λύσεων μολύβδου για να έχουν πτυχίο πανεπιστημίου στην πληροφορική ή την τεχνολογία της πληροφορίας. Ένας αρχιτέκτονας μπορεί επίσης να αναμένεται να κατέχει ή να αποκτά πιστοποίηση σε συγκεκριμένο τομέα εμπειρογνωμοσύνης. Για παράδειγμα, ένας αρχιτέκτονας λύσεων που επικεντρώνεται στις υπηρεσίες δικτύου μπορεί να πιστοποιηθεί ως Cisco Certified Internetwork Expert. Ένας αρχιτέκτονας υποχρεούται γενικά να έχει 10 χρόνια εμπειρίας που εργάζεται στον τομέα πριν να του δοθεί ηγετική θέση.