Περιγραφή εργασίας ενός αναλυτή πωλήσεων

Ένας αναλυτής πωλήσεων καθορίζει τις διαφημιστικές δραστηριότητες μιας εταιρείας που θα ασχοληθεί με την πώληση των προϊόντων της. Οι πληροφορίες που συλλέγει ο αναλυτής πωλήσεων προβλέπουν τις τάσεις της αγοράς που επιτρέπουν σε έναν οργανισμό να σχεδιάζει και να αλλάζει τεχνικές πωλήσεων για τη βελτίωση των κερδών. Ένας αναλυτής πωλήσεων χρησιμοποιεί οικονομικές πληροφορίες για να δημιουργήσει προβλέψεις πωλήσεων και να αναπτύξει ποσοστώσεις για την ομάδα πωλήσεων.

Καθήκοντα

Ο αναλυτής πωλήσεων δημιουργεί αναφορές πωλήσεων για το διευθυντικό προσωπικό και χρησιμοποιεί τα δεδομένα από τις αναφορές για τη δημιουργία προβλέψεων πωλήσεων.

Ο αναλυτής πωλήσεων μπορεί να εκπονήσει εκθέσεις που να περιγράφουν διάφορες συνθήκες στην αγορά για να παραδοθούν στη διοίκηση. Αυτές οι αναφορές παρέχουν τη διαχείριση με επιλογές για διάφορες συνθήκες της αγοράς.

Ο αναλυτής πωλήσεων αναλύει την απόδοση των πωλήσεων υπό το πρίσμα των στόχων πωλήσεων και εντοπίζει τομείς αδυναμίας που μπορεί να αντιμετωπίσει η οργάνωση για τη βελτίωση των πωλήσεων.

Ο αναλυτής πωλήσεων κάνει συστάσεις για αλλαγές στις τεχνικές πωλήσεων ή τις προσπάθειες προώθησης για τη βελτίωση της απόδοσης των πωλήσεων.

Δεξιότητες

Η θέση απαιτεί ένα άτομο που είναι αναλυτικό και προσανατολισμένο στις λεπτομέρειες. Ο αναλυτής πωλήσεων πρέπει να διαθέτει δεξιότητες πληροφορικής, συμπεριλαμβανομένης της δυνατότητας χρήσης λογισμικού πρόβλεψης πωλήσεων. Οι αναλυτές πωλήσεων πρέπει να σκέφτονται δημιουργικά για την ανάπτυξη νέων τεχνικών πωλήσεων και προσφορών.

Ένας αναλυτής πωλήσεων πρέπει να έχει ισχυρές προφορικές και γραπτές επικοινωνιακές δεξιότητες για να παρέχει τεχνικές πληροφορίες με ευνόητο τρόπο σε όλα τα τμήματα ενός οργανισμού.

Προσόντα

Η θέση του αναλυτή πωλήσεων απαιτεί πτυχίο πανεπιστημίου. Ο βαθμός θα πρέπει να είναι στην επιχειρηματική διοίκηση με μια λογιστική και χρηματοπιστωτική συγκέντρωση. Οι εργοδότες μπορούν να απαιτήσουν μεταξύ δύο και πέντε ετών εμπειρίας στην ανάλυση πωλήσεων ή σε παρόμοια θέση, όπως η ανάλυση της αγοράς.

Μισθός

Ο μέσος μισθός για έναν αναλυτή πωλήσεων ήταν 56,224 δολ. Από τον Νοέμβριο του 2009, σύμφωνα με το Salary.com. Ο μισθός ενός αναλυτή εξαρτάται από τη βιομηχανία και την εμπειρία του αναλυτή.

Βιομηχανίες

Οι αναλυτές πωλήσεων εργάζονται για μια ποικιλία εταιρειών που πωλούν προϊόντα και υπηρεσίες στους πελάτες. Ο αναλυτής πωλήσεων βοηθά τις επιχειρήσεις όλων των ειδών να προβλέπουν πωλήσεις και να λειτουργούν με μεγαλύτερη κερδοφορία.