Υποχρεώσεις & Αρμοδιότητες Υποχρεωτικών Λογαριασμών

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Ένας υπάλληλος που καταβάλλει λογαριασμούς εξασφαλίζει ότι τα χρέη της εταιρείας προς τους προμηθευτές και τους πιστωτές πληρώνονται με ακρίβεια και έγκαιρα. Ως υπάλληλος σε αυτό το ρόλο, τα καθήκοντά σας περιλαμβάνουν την επεξεργασία και τον συμβιβασμό των τιμολογίων και την επαλήθευση και την καταγραφή των εξόδων. Ανάλογα με τον εργοδότη, μπορείτε να παρέχετε ή να μην παρέχετε καθοδήγηση ομάδας και εποπτικά καθήκοντα σε άλλο προσωπικό.

Τιμολόγια που σχετίζονται με τιμολόγια

Ως υπάλληλος πληρωτέος στους λογαριασμούς, ελέγχετε την ακρίβεια των τιμολογίων προμηθευτή και κάνετε τις απαιτούμενες αλλαγές πριν υποβάλλετε την πληρωμή. Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, ίσως είναι απαραίτητο να επαληθεύσετε τους αριθμούς φορολογικού μητρώου και να υπολογίσετε τις χρεώσεις των στοιχείων γραμμής, τις εκπτώσεις, τα τέλη μεταφοράς και τους οφειλόμενους φόρους. Αφού εντοπίσετε τα λάθη του τιμολογίου και τα διορθώσετε, δημιουργείτε επιταγές μέσω πληρωμής μέσω διαδικτύου ή του Automated Clearing House. Άλλα καθήκοντα ενδέχεται να περιλαμβάνουν αντιστοίχιση τιμολογίων με τις αντίστοιχες εντολές αγοράς τους, προγραμματισμό πληρωμών σύμφωνα με τους όρους της σύμβασης αγοράς και έκδοση τέλους πληρωμής με ανακριβώς πληρωμένα τιμολόγια.

$config[code] not found

Λογαριασμοί Απαιτήσεις Υποχρεώσεων

Σε ορισμένες εταιρείες, ο υπάλληλος που εκτελεί πληρωμές εκτελεί επίσης εισπρακτέα καθήκοντα που συνεπάγεται τιμολόγηση πελατών και άλλων οφειλετών της εταιρείας. Με αυτή την ιδιότητα, δημιουργείτε τα έσοδα της επιχείρησης υπολογίζοντας τις οφειλόμενες πληρωμές και στέλνοντας τιμολόγια. Μπορεί επίσης να χρειαστεί να επεξεργαστείτε τις επιστροφές χρημάτων, να στείλετε προειδοποιήσεις υπενθύμισης πληρωμής, να αντιμετωπίσετε ανεπαρκείς πληρωμές, να αναφερθώ σε παραβατικούς λογαριασμούς σε οργανισμούς συλλογής και να λύσετε διαφορές πληρωμής.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Γενικές Λογιστικές Καθήκον

Μπορείτε να επαληθεύσετε και να δημοσιεύσετε πληρωτέες συναλλαγές στο γενικό μητρώο και να διατηρήσετε το λογαριασμό πληρωμής του βιβλίου. Επιπλέον, η εργασία μπορεί να απαιτεί την κατανομή των εξόδων στα κέντρα κόστους και τους λογαριασμούς, τη δημιουργία και την αξιολόγηση των εκθέσεων δαπανών και την ολοκλήρωση των καταχωρίσεων στο τέλος της λογιστικής περιόδου. Μπορείτε επίσης να αναφέρετε φόρους επί των πωλήσεων στην κυβέρνηση, να καταγράφετε μικρές εκταμιεύσεις σε μετρητά, να στέλνετε φόρμες W-9 σε πωλητές και να συμπληρώνετε τις αιτήσεις πίστωσης για τη δημιουργία γραμμών πίστωσης για τους πωλητές. Από διοικητική άποψη, η εργασία μπορεί να απαιτεί την παροχή υποστήριξης στους οικονομικούς υπαλλήλους της εταιρείας και τη διατήρηση λογαριασμών πληρωτέων υπολογιστικών φύλλων και αρχείων.

Εσωτερικές σχέσεις

Εάν η θέση είναι για μια μεγάλη εταιρεία με πολλαπλά υποκαταστήματα, μπορείτε να χρησιμεύσετε ως σύνδεσμος μεταξύ των κεντρικών γραφείων και των λογαριασμών υποκαταστήματος πληρωτέων τμημάτων. Σε καθημερινή βάση, μπορείτε να αλληλεπιδράσετε με άλλους λογιστικούς υπαλλήλους και επικεφαλής των τμημάτων για την επίλυση των πληρωτέων λογαριασμών. Για παράδειγμα, αν ένα τιμολόγιο δεν έχει εντολή αγοράς, ενδέχεται να είναι δική σας ευθύνη να λάβετε την κατάλληλη έγκριση και υπογραφές πριν από την πληρωμή του λογαριασμού. Μπορείτε επίσης να συνεργαστείτε με το τμήμα μισθοδοσίας για να διεκπεραιώσετε ελέγχους ποινικής δίωξης.

Προσόντα και Δεξιότητες

Η εμπιστευτικότητα είναι απαραίτητη για αυτή τη θέση. Η γνώση των λογιστικών αρχών ή των λογιστικών αρχών και η δυνατότητα επέκτασης της ευαισθητοποίησής σας μέσω της αναζήτησης εκπαιδευτικών προοπτικών είναι επίσης απαραίτητες. Πρέπει να είστε ένας παίκτης ομάδας με ισχυρές δεξιότητες επικοινωνίας, οργάνωσης και επίλυσης προβλημάτων. Απαιτείται τυπικά ένα δίπλωμα γυμνασίου για αυτή τη θέση. Ορισμένοι εργοδότες προτιμούν τη λογιστική ή τη λογιστική εμπειρία και τα συναφή μαθήματα επιπέδου κολλεγίων. Η γνώση λογισμικού λογιστικής είναι επίσης ένα πλεονέκτημα.