Οδοντική Συμβουλευτική Μισθός

Οι επαγγελματίες του τομέα της οδοντιατρικής έχουν συνήθως διαφορετικές ειδικότητες που μπορούν να προσφέρουν στους ασθενείς. Οι διάφοροι τύποι επαγγελματιών οδοντιάτρου περιλαμβάνουν ορθοδοντικούς, πεντικολόγους, οδοντοτεχνίτες και συμβούλους οδοντιάτρων. Το επάγγελμα του οδοντιάτρου αποτελεί αναδυόμενο τμήμα της βιομηχανίας οδοντιατρικών υπηρεσιών. Οι συμβούλοι οδοντιάτρων συμβάλλουν συμβάλλοντας στη βελτίωση των γενικών οδοντιατρικών υπηρεσιών.

$config[code] not found

Καθήκοντα οδοντιατρικού συμβούλου

Οι οδοντίατροι έχουν συνήθως τεχνικό υπόβαθρο στην οδοντιατρική. Ωστόσο, συχνά έχουν περιορισμένες γνώσεις σχετικά με τη λειτουργία μιας οδοντιατρικής επιχείρησης. Αυτό είναι το χάσμα που ένας οδοντιατρικός σύμβουλος προσπαθεί να συμπληρώσει. Ένας οδοντίατρος γεφυρώνει τις ακραίες διαφορές μεταξύ τεχνικών και επιχειρηματικών γνώσεων. Γενικά, οι συμβούλοι οδοντιάτρων είναι υπεύθυνοι για την εξέταση των σχεδίων θεραπείας και αξιώσεων. Τα βασικά σύνολα καθηκόντων τους σχετίζονται με τα οδοντιατρικά πρότυπα πρακτικής και κάποιες άλλες απαιτήσεις σχετικά με τις πολιτικές διαχείρισης. Προφανώς, αυτά δεν ταιριάζουν στις τεχνικές γνώσεις των οδοντιάτρων ή των οδοντοτεχνών.

Εθνικό μέσο μισθό

Με βάση τα στοιχεία που συλλέχθηκαν από το Simplyhired.com, ο μέσος μισθός για συμβούλους οδοντιάτρων στις Ηνωμένες Πολιτείες, από τον Ιούλιο του 2011, είναι συνδεδεμένος στα $ 59.000. Οι υποψήφιοι σύμβουλοι οδοντιατρικής πρέπει να κατανοήσουν ότι ο πραγματικός μισθός εξαρτάται από την εμπειρία, τη βιομηχανία, την εταιρεία και τη θέση όπου απασχολούνται.

Τοποθεσία

Σύμφωνα με το Indeed.com, ο μέσος μισθός των συμβούλων οδοντιάτρου στο Rancho Cordova είναι $ 20.000 από τον Ιούλιο του 2011. Αυτό δείχνει μια πτωτική τάση των μισθών σε σχέση με τα προηγούμενα έτη. Στο Columbus, Ohio, ο μέσος μισθός συμβούλων οδοντιάτρων πάρει είναι περίπου $ 19.000. Με βάση τις εθνικές λίστες εργασίας σε Indeed.com, το ποσοστό αυτό είναι 16% χαμηλότερο από το μέσο μισθό των απασχολουμένων στο επάγγελμα σε εθνικό επίπεδο. Στο Αρκάνσας, ο μέσος μισθός που δημοσιεύτηκε στο Indeed.com είναι $ 22.000.

Προσόντα

Κανονικά, οι συμβούλους οδοντιάτρων πρέπει να έχουν άδεια άσκησης οδοντιατρικής στην περιοχή όπου προτίθενται να εργαστούν. Ορισμένοι εργοδότες απαιτούν από τους συμβούλους να έχουν συσσωρεύσει περίπου πέντε με 10 χρόνια εμπειρίας στην οδοντιατρική βιομηχανία. Οι εργοδότες προτιμούν επίσης αυτούς που είναι μέλη της American Dental Association. Λογικά, οι συμβούλοι οδοντιάτρων πρέπει να έχουν γνώση της οδοντιατρικής και της στοματικής υγειονομικής περίθαλψης, η οποία τους επιτρέπει να εκτελούν τα αναμενόμενα καθήκοντά τους. Οι συμβούλοι οδοντιάτρου διαδραματίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην εξασφάλιση της κορυφαίας ποιότητας των οδοντιατρικών υπηρεσιών. Παρέχουν επίσης βοήθεια στους ασθενείς που ενδέχεται να χρειαστεί να υποβάλουν οδοντιατρικούς ισχυρισμούς.