Περιγραφή θέσης περιφερειακού ελεγκτή

Ένας περιφερειακός ελεγκτής επιβλέπει τις οικονομικές και λογιστικές δραστηριότητες μιας εταιρείας σε μια συγκεκριμένη χώρα ή γεωγραφική ζώνη. Αυτός ο εργαζόμενος χρησιμοποιεί λογιστικές και οικονομικές δεξιότητες για την αξιολόγηση των λειτουργικών δεδομένων, την ανίχνευση των τάσεων των επιχειρήσεων και την κατάρτιση οικονομικών καταστάσεων που συμμορφώνονται με τις πρακτικές του κλάδου, τις κανονιστικές απαιτήσεις και τις λογιστικές αρχές. Ένας περιφερειακός ελεγκτικός ρόλος είναι μια ανώτερη θέση που συνήθως απαιτεί προηγμένο πτυχίο στη λογιστική, τον έλεγχο ή τη χρηματοδότηση.

$config[code] not found

Ευθύνες

Ένας περιφερειακός ελεγκτής συντονίζει όλες τις λειτουργίες χρηματοοικονομικής αναφοράς για τη γεωγραφική ζώνη του. Αυτές οι λειτουργίες μπορούν να περιλαμβάνουν λογιστική και λογιστική, χρηματοοικονομική πληροφόρηση, φορολογικό σχεδιασμό και δραστηριότητες ανάλυσης επενδύσεων. Ένας ελεγκτής εξασφαλίζει ότι οι περιφερειακές οικονομικές καταστάσεις είναι ακριβείς, πλήρεις και σύμφωνα με τις απαιτήσεις της χώρας, τις εταιρικές πολιτικές και τις πρακτικές του κλάδου. Οι πλήρεις οικονομικές καταστάσεις περιλαμβάνουν ισολογισμό, κατάσταση εσόδων, κατάσταση ταμειακών ροών και κατάσταση των ιδίων κεφαλαίων.

Εκπαίδευση / Κατάρτιση

Ένας περιφερειακός ελεγκτής συνήθως κατέχει μεταπτυχιακό δίπλωμα, όπως το μεταπτυχιακό ή το διδακτορικό δίπλωμα, στη λογιστική, τη χρηματοδότηση, τον έλεγχο ή τη φορολογία. Ένας περιφερειακός ελεγκτής μπορεί επίσης να κατέχει πτυχίο στις φιλελεύθερες τέχνες (π.χ. ανθρωπολογία, λογοτεχνία ή πολιτική επιστήμη) αλλά να έχει σημαντική επαγγελματική εμπειρία. Οι επαγγελματικές πιστοποιήσεις, όπως ο πιστοποιημένος δημόσιος λογιστής (CPA), οι πιστοποιημένοι οικονομικοί διαχειριστές (CFM) και οι πιστοποιημένοι υπεύθυνοι λογιστικής διαχείρισης (CMA), είναι κοινές μεταξύ των περιφερειακών ελεγκτών. Οι επικοινωνιακές δεξιότητες, και ιδιαίτερα οι γλωσσικές ικανότητες, μπορεί επίσης να είναι ενισχυτές σταδιοδρομίας.

Μισθός

Η συνολική αποζημίωση ενός περιφερειακού ελεγκτή περιλαμβάνει συχνά τα μετρητά και τα αποθέματα και συνήθως εξαρτάται από το μέγεθος της επιχείρησης, το επίπεδο αρχαιότητας, το χρόνο υπηρεσίας και τα επαγγελματικά ή ακαδημαϊκά προσόντα. Οι έρευνες του Τμήματος Εργασίας δείχνουν ότι οι μέσοι μισθοί των ελεγκτών ήταν $ 59.430 το 2008, με το κατώτατο 10% να κερδίζει λιγότερο από $ 36.720 και το κορυφαίο 10% να κερδίζει περισσότερα από $ 102.380. Για τους ελεγκτές που εποπτεύουν σημαντικές περιφερειακές δραστηριότητες, τα επίπεδα μισθών είναι υψηλότερα. Οι ίδιες δημοσκοπήσεις δείχνουν ότι οι μέσοι μισθοί, με εξαίρεση τα επιδόματα και τα δικαιώματα προαίρεσης αγοράς μετοχών, των περιφερειακών ελεγκτών ήταν $ 99.330 το 2008, με το μεσαίο 50% να κερδίζει μεταξύ $ 72.030 και $ 135.070.

Εξέλιξη καριέρας

Ένας περιφερειακός ελεγκτής μπορεί να μετακινηθεί σε ανώτερους ρόλους ανάλογα με τις επιχειρηματικές συνθήκες, τις οικονομικές δραστηριότητες μιας περιοχής ή τις αλλαγές στην εταιρική ιεραρχία. Αυτός ο υπάλληλος μπορεί να αυξήσει τις πιθανότητες προβολής του, μαθαίνοντας ξένες γλώσσες, αυξάνοντας τις πολυπολιτισμικές δεξιότητες και αναζητώντας μια επαγγελματική άδεια όπως η πιστοποίηση CPA ή η πιστοποίηση CMA. Για παράδειγμα, ένας περιφερειακός υπεύθυνος για την εποπτεία των δραστηριοτήτων της Ευρώπης, της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής (EMEA) για μια πολυεθνική τράπεζα μπορεί να αυξήσει τις πιθανότητες προώθησης της διδασκαλίας δύο ή τριών γλωσσών που ομιλούνται στην περιοχή.

Συνθήκες εργασίας

Ένας περιφερειακός ελεγκτής εργάζεται πάνω από 40 ώρες την εβδομάδα και μπορεί να παρακολουθήσει στρατηγικές συναντήσεις κορυφαίας διαχείρισης για το Σαββατοκύριακο. Αυτός ο υπάλληλος μπορεί επίσης να μείνει αργά στο γραφείο για να αναθεωρήσει τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες ή να συμμετάσχει σε συζητήσεις με συναδέλφους από το εξωτερικό. Για παράδειγμα, ένας περιφερειακός ελεγκτής με έδρα το Παρίσι μπορεί να παραμείνει στο γραφείο έως την 1 π.μ. για να λάβει μια αναφορά από τη Νέα Υόρκη, είναι έξι ώρες πίσω.