Περιγραφή εργασίας για έναν χειριστή κέντρου δεδομένων

Τα κέντρα δεδομένων είναι εκεί όπου οι εταιρείες διατηρούν τους μεγαλύτερους υπολογιστές και τους κεντρικούς υπολογιστές τους και οι χειριστές των κέντρων δεδομένων διασφαλίζουν ότι οι εργαζόμενοι αυτοί λειτουργούν αποτελεσματικά. Προσδιορίζουν τις αποτυχίες και τα προβλήματα στους διακομιστές δικτύου και τα αναφέρουν στους διαχειριστές των κέντρων δεδομένων. Ο χώρος εργασίας Simply Hired ανέφερε ότι οι μέσοι μισθοί για τους φορείς των κέντρων δεδομένων ήταν περίπου 40.000 δολάρια το χρόνο, από το 2014.

Πρωτοβάθμια καθήκοντα

Οι υπεύθυνοι των κέντρων δεδομένων συντάσσουν τυποποιημένες διαδικασίες λειτουργίας για τα κέντρα δεδομένων των εργοδοτών τους και διατηρούν όλες τις διαμορφώσεις των συστημάτων. Επίσης, εκτελούν όλες τις προγραμματισμένες εργασίες, σύμφωνα με τις εντολές των εποπτών τους. Οι υπεύθυνοι των κέντρων δεδομένων διερευνούν και αξιολογούν τα συστήματα λογισμικού και υλικού πληροφοριών, βασισμένα στις τάσεις της βιομηχανίας, και σχεδιάζουν την συνήθη συντήρηση του εξοπλισμού υλικού. Η επίλυση ζητημάτων υποστήριξης εξυπηρέτησης πελατών από τους υπαλλήλους και η παρακολούθηση της λειτουργικότητας των τοπικών δικτύων ή των τοπικών δικτύων και των επικοινωνιών δεδομένων αποτελούν άλλες σημαντικές αρμοδιότητες των φορέων των κέντρων δεδομένων.

$config[code] not found

Εργασιακό περιβάλλον

Πολλοί χειριστές κέντρων δεδομένων εργάζονται κανονικά ώρες γραφείου, αλλά επειδή τα κέντρα δεδομένων τρέχουν 24 ώρες την ημέρα, μπορεί να χρειαστεί να εργάζονται τις βραδιές και τα σαββατοκύριακα. Μπορεί επίσης να χρειαστεί να είναι έτοιμοι να εργαστούν όταν προκύψουν τεχνικά προβλήματα. Λόγω της σημασίας των συστημάτων δικτύου στις περισσότερες εταιρικές ρυθμίσεις, η δουλειά ενός χειριστή κέντρου δεδομένων μπορεί να πάρει άγχος. Οι τεχνικοί δικτύων, όπως ορισμένες φορές καλούνται, περνούν πολλές ώρες στα πόδια τους, ελέγχοντας όλες τις πτυχές των τεράστιων συσκευών δικτύου υπολογιστών.

Εκπαίδευση και Προσόντα

Ένας χειριστής κέντρου δεδομένων συνήθως χρειάζεται τουλάχιστον ένα πτυχίο συνδεδεμένο με την επιστήμη των υπολογιστών, την επιστήμη των πληροφοριών, τα συστήματα πληροφοριών διαχείρισης ή την ανάλυση συστημάτων. Οι εργοδότες μπορούν να προτιμούν να προσλαμβάνουν όσους έχουν ένα ή περισσότερα έτη τεχνολογίας πληροφορικής ή εμπειρίας στον τομέα των υπολογιστών. Άλλες βασικές απαιτήσεις είναι η προσοχή στη λεπτομέρεια, η φυσική αντοχή, η ικανότητα πολλαπλής εκτέλεσης, η κριτική σκέψη και οι ικανότητες επίλυσης προβλημάτων.

Μέσοι μισθοί και προοπτικές

Ο μέσος μισθός για τους υπεύθυνους των κέντρων δεδομένων ήταν 39.000 δολάρια ετησίως από το 2014, σύμφωνα με το Simply Hired. Οι εργοδότες τους πλήρωσαν τον υψηλότερο μέσο μισθό των 62.000 δολαρίων ετησίως στην Ουάσινγκτον, και τον χαμηλότερο μέσο μισθό των 30.000 δολαρίων ετησίως στη Νότια Ντακότα. Το αμερικανικό Γραφείο Στατιστικής Εργασίας αναμένει από την απασχόληση ειδικών υποστήριξης ηλεκτρονικών υπολογιστών να αυξηθούν κατά 17% από το 2012 έως το 2022, κάτι που είναι ταχύτερο από τον μέσο όρο.

Ευκαιρίες Προώθησης

Οι υπεύθυνοι των κέντρων δεδομένων είναι βασικό μέρος των ομάδων υποστήριξης υπολογιστών, γι 'αυτό αναμένεται να βρουν περισσότερες διαθέσιμες θέσεις εργασίας. Εκείνοι που θέλουν να προχωρήσουν μπορούν να γίνουν βοηθοί διευθυντές κέντρου δεδομένων ή διαχειριστές κέντρων δεδομένων, οι οποίοι επιβλέπουν όλες τις λειτουργίες στα κέντρα δεδομένων υπολογιστών και εκπαιδεύουν και επιβλέπουν τους φορείς εκμετάλλευσης. Αυτές οι θέσεις συνήθως απαιτούν πτυχία του πτυχιούχου σε έναν υπολογιστή που σχετίζονται μεγάλες.