Λειτουργός Συμμόρφωσης στο Παιχνίδι Περιγραφή Εργασίας

Σε ένα καζίνο ή σε άλλο χώρο όπου λαμβάνει χώρα τυχερό παιχνίδι, ο υπεύθυνος συμμόρφωσης είναι μέλος του προσωπικού που είναι υπεύθυνο για τη διασφάλιση ότι οι εσωτερικοί έλεγχοι τυχερών παιχνιδιών είναι σύμφωνοι με τους κανονισμούς και εμπλέκονται στην ανάπτυξη διαδικασιών ασφαλείας καζίνο και διερεύνησης προβλημάτων συμμόρφωσης και ασφάλειας συμβαίνουν.

Κύρια καθήκοντα

Ο υπεύθυνος συμμόρφωσης συνεργάζεται με άλλα μέλη του προσωπικού για το σχεδιασμό και την ανάπτυξη εσωτερικών διαδικασιών χαρτοπαικτικών λεσχών καθώς και προγραμμάτων κατάρτισης. Κάθε τμήμα του χώρου μπορεί να έχει διαφορετικούς εσωτερικούς ελέγχους, οι οποίοι πρέπει να ενημερώνονται με τον κρατικό και ομοσπονδιακό νόμο.

Ο αξιωματικός πρέπει να παρακολουθεί τη δραστηριότητα τυχερών παιχνιδιών καθώς λαμβάνει χώρα, διερευνά τα ζητήματα συμμόρφωσης και εξασφαλίζει ότι τα τυχόν προβλήματα με τη συμμόρφωση με τυχερά παιχνίδια διορθώνονται το συντομότερο δυνατό. Ο αξιωματικός πιθανότατα θα συμμετέχει επίσης στον σχεδιασμό και την εφαρμογή μέτρων ασφαλείας που αποσκοπούν στην προστασία των παικτών τυχερών παιχνιδιών και στον περιορισμό της πιθανότητας εγκληματικής δραστηριότητας στο χώρο.

Προσδοκίες

Ο υπεύθυνος συμμόρφωσης αναφέρει στη διεύθυνση χαρτοπαικτικών λεσχών ή στην αρμόδια Επιτροπή τυχερών παιχνιδιών και συμμετέχει σε μεγάλο βαθμό στη σύνταξη εκθέσεων. Αναμένεται να δώσει λεπτομερείς εκθέσεις συμμόρφωσης, προγράμματα ελέγχου και να ανταποκριθεί σε εξωτερικούς ελέγχους. Επιπλέον, πρέπει να τηρεί αρχεία για οποιαδήποτε δραστηριότητα ελέγχου ή παραβιάσεις των κανονισμών και να εκτελεί τακτικές αξιολογήσεις κινδύνου.

Προσόντα

Ο υποψήφιος για τη θέση του υπεύθυνου συμμόρφωσης πρέπει να διαθέτει δίπλωμα γυμνασίου ή ισοδύναμο και, γενικά, τουλάχιστον ένα ή δύο έτη εμπειρίας στον τομέα της συμμόρφωσης με τους κανονισμούς ή με την εφαρμογή εσωτερικών ελέγχων. Ο υποψήφιος θα πρέπει να έχει εμπειρία στη λογιστική και τον έλεγχο, καθώς και μια ενημερωμένη γνώση των θεμάτων που σχετίζονται με τη ρύθμιση των τυχερών παιχνιδιών. Η εξοικείωση με τις απάτες παιγνίων είναι ένα πλεονέκτημα. Η εμπειρία στην επιτήρηση ή την επιβολή του νόμου είναι επίσης επιθυμητή, καθώς και ένα υπόβαθρο που εργάζεται σε μια θέση λειτουργίας καζίνο.

Προσωπικές ιδιότητες

Ο υπεύθυνος συμμόρφωσης με τα τυχερά παιχνίδια πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αντλεί έγκυρα συμπεράσματα από μια σειρά αποδεικτικών στοιχείων και πρέπει να είναι έξυπνος στην ικανότητά του να εντοπίζει πιθανά προβλήματα εντός των εσωτερικών ελέγχων. Οι δεξιότητες επικοινωνίας του αξιωματικού, τόσο γραπτές όσο και προφορικές, πρέπει να είναι εξαιρετικές, καθώς ο αξιωματικός θα συνδέει τους υπαλλήλους, τους πολίτες και άλλα εξωτερικά μέλη. Ο αξιωματικός πρέπει επίσης να διαθέτει στέρεες οργανωτικές και ερευνητικές δεξιότητες.

Εργάσιμη μέρα

Οι υπεύθυνοι συμμόρφωσης με τυχερά παιχνίδια δουλεύουν στον ίδιο τον χώρο και μπορεί να κληθούν να έρθουν σε επαφή ανά πάσα στιγμή για να αντιμετωπίσουν ζητήματα που προκύπτουν.

Μισθός

Με τις χαρτοπαικτικές λέσχες να είναι μια ταχέως αναπτυσσόμενη βιομηχανία, οι προοπτικές για έναν υπεύθυνο συμμόρφωσης με τυχερά παιχνίδια είναι αισιόδοξες Όπως σημειώνεται από την Επιτροπή Gaming Gaming River, ο μισθός ενός υπαλλήλου συμμόρφωσης τυχερού παιχνιδιού ξεκινάει συνήθως γύρω στα 27.000 δολάρια ετησίως, αλλά ο μέσος ετήσιος μισθός για έναν αξιωματικό είναι 41.160 δολάρια, σύμφωνα με το Bureau of Labor Statistics.