OB Tech Job Description

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Μαιευτικές τεχνίτες και τεχνίτες ob-gyn, βοηθούν κατά τη διάρκεια του τοκετού και παρέχουν υποστήριξη σε νοσηλευτές και γιατρούς. Δεν παρέχουν άμεση νοσηλευτική φροντίδα αλλά συμμετέχουν σε συνήθεις γεννήσεις, καισαρική τομή, υστερεκτομή και άλλες διαδικασίες σχετικές με τον τοκετό ή τη γυναικεία γυναικεία υγεία. Επιπλέον, προετοιμάζουν τον εξοπλισμό, την προμήθεια αποθεμάτων και τη χειρισμού γραφειοκρατίας, μεταξύ άλλων καθηκόντων μη νοσηλευτικής.

$config[code] not found

Εκπαίδευση και κατάρτιση

Το Πανεπιστημιακό Σύστημα Υγείας του Duke σημειώνει ότι η εκπαίδευση του γυμνασίου πρέπει να παρέχει ορισμένες από τις απαιτούμενες δεξιότητες, όπως η κατανόηση και η ακολουθία των οδηγιών. Οι τεχνικοί πρέπει να ολοκληρώσουν το Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Τεχνικών Μαιευτικής, το οποίο διαρκεί μεταξύ τριών και έξι μηνών και περιλαμβάνει επίσημη διδασκαλία και εκπαίδευση στο χώρο εργασίας. Ορισμένα κολέγια προσφέρουν παρόμοια προγράμματα. Τα πανεπιστήμια του Σικάγο, για παράδειγμα, προσφέρουν ένα πρόγραμμα πιστοποιητικών 11 ωρών πίστωσης στην Μαιευτική και Γυναικολογική Τεχνολογία. Το πρόγραμμα καλύπτει ανατομία, βασικές χειρουργικές τεχνικές και διαδικασίες και ασφάλεια.

άλλα προσόντα

Οι μαιευτικοί τεχνικοί χρειάζονται σημαντική σωματική δύναμη, επειδή μερικές φορές πρέπει να σηκώσουν βαρύ εξοπλισμό και να μεταφέρουν τους ασθενείς. Ο Δούκας προτιμά επίσης ότι οι υποψήφιοι έχουν εμπειρία που χειρίζεται αποστειρωμένα προμήθειες και ιατρικά εργαλεία. Η κομητεία της Santa Clara στην Καλιφόρνια προτιμά τους αιτούντες να έχουν πιστοποιημένη άδεια βοηθού νοσοκόμου, εκτός εάν έχουν προηγούμενη εμπειρία ως μαιευτικοί τεχνικοί ή συνεργάτες χειρουργείου. Επιπλέον, οι τεχνικοί OB χρειάζονται γνώση της ιατρικής ορολογίας, της ανατομίας και των χειρουργικών τεχνικών και εξοπλισμού.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Εξοπλισμός και χειρουργικές ευθύνες

Οι τεχνικοί OB είναι υπεύθυνοι για την προετοιμασία των χώρων παροχής και χειρουργείου, οι οποίοι συνήθως περιλαμβάνουν καθαρισμό και επιθεώρηση χειρουργικών εργαλείων, αποθήκες με προμήθειες και δημιουργία αποστειρωμένου πεδίου πριν από μια διαδικασία. Μετά από μια διαδικασία, μπορούν να βοηθήσουν στη συλλογή ή τη δοκιμή δειγμάτων. Αναφέρουν επίσης ζητήματα συντήρησης ή εξοπλισμού, καθαρές αποθήκες και χειρουργεία και βεβαιωθείτε ότι αυτά τα δωμάτια είναι έτοιμα σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.

Η ενασχόληση με τους ασθενείς

Ενώ οι τεχνολογίες OB δεν παρέχουν άμεση ιατρική φροντίδα, αλληλεπιδρούν με τους ασθενείς και μπορεί να τους βοηθήσουν μετά τον τοκετό ή άλλες ιατρικές διαδικασίες. Για παράδειγμα, ενδέχεται να ανταποκριθούν όταν ένας ασθενής σπρώξει το φως κλήσης και επίσης μπορεί να βοηθήσει στην κολύμβηση και άλλες εργασίες σχετικές με την υγιεινή. Μπορούν επίσης να ελέγξουν ζωτικά σημάδια. (Βλ. Αναφορά 3) Επιπλέον, σε ορισμένες εγκαταστάσεις βοηθούν στη μεταφορά, μεταφορά και απόρριψη ασθενών. (Βλέπε παραπομπή 1)

Καθήκοντα γραφείου και διοίκησης

Ορισμένα από τα καθήκοντα που έχουν ανατεθεί στις τεχνολογίες OB δεν έχουν καμία σχέση με την ιατρική ή τη νοσηλευτική φροντίδα. Επίσης, απαντούν σε τηλέφωνα, αρχειοθετούν, κάνουν αντίγραφα και παραγγέλλουν παραγγελίες, εκτός από την απάντηση σε ερωτήσεις από το κοινό και την αποστολή μηνυμάτων σε άλλους υπαλλήλους. Βοηθά επίσης στην τήρηση αρχείων με τη λήψη πληροφοριών για την προσθήκη στα αρχεία ασθενών. Επιπλέον, μερικές φορές χειρίζονται τα τιμολόγια εισάγοντας τα τέλη και τις χρεώσεις για κάθε ασθενή.