Περιγραφή εργασίας για έναν αναλυτή χρηστικότητας

Οι αναλυτές χρηστικότητας εργάζονται στον τομέα της χρηστικότητας - μια πειθαρχία που καθοδηγεί το σχεδιασμό ιστοσελίδων, εφαρμογών λογισμικού και σχεδόν οποιουδήποτε προϊόντος με το οποίο ένας χρήστης αλληλεπιδρά, καθιστώντας το προϊόν πιο διαισθητικό. Μερικές φορές γνωστές ως διεπαφές χρήστη ή επαγγελματίες χρήστες, οι αναλυτές χρησιμότητας ξοδεύουν μεγάλο μέρος του χρόνου τους αξιολογώντας διεπαφές και υποστηρίζοντας βελτιώσεις στην εμπειρία αυτών που χρησιμοποιούν το προϊόν.

$config[code] not found

Καθορισμός χρηστικότητας

"Η χρηστικότητα είναι ένα χαρακτηριστικό ποιότητας που εκτιμά πόσο εύκολα θα χρησιμοποιηθούν οι διεπαφές των χρηστών", δήλωσε ο Jakob Nielsen, κορυφαίος σύμβουλος χρηστικότητας, ο οποίος καταστρέφει την χρηστικότητα σε πέντε μέρη: μαθήματα, αποτελεσματικότητα, αξιοπρέπεια, λάθη και ικανοποίηση. Εάν ένας χρήστης δεν μπορεί εύκολα να μάθει τη διεπαφή εύκολα, να το χρησιμοποιήσει γρήγορα, να θυμηθεί πώς λειτουργεί, να ανακτήσει τα λάθη ή να το χρησιμοποιήσει, ο αναλυτής χρηστικότητας πρέπει να καθορίσει τον τρόπο, πότε και πού να βελτιώσει τη διεπαφή.

Αρμοδιότητες Εργασίας

Ένας αναλυτής χρηστικότητας συχνά ενεργεί τόσο ως αναλυτής όσο και ως σχεδιαστής. Για ένα προϊόν που έχει κυκλοφορήσει, ο αναλυτής αξιολογεί τις αλληλεπιδράσεις των χρηστών, διεξάγει μελέτες χρηστικότητας και παρουσιάζει ευρήματα και συστάσεις σε ένα σχέδιο που οδηγεί σε μελλοντικές βελτιώσεις στο σχεδιασμό. Για ένα προϊόν που βρίσκεται σε εξέλιξη, ο αναλυτής αναπτύσσει την "ιστορία" του χρήστη μέσω της ανάλυσης εργασιών, της χαρτογράφησης διαδικασιών και της εισόδου του χρήστη. Με βάση την ιστορία, την προσωπική πείρα και τις τάσεις της βιομηχανίας, ο αναλυτής δημιουργεί πρότυπα σχεδίασης διεπαφών για να εξασφαλίσει συνεπή εμφάνιση και αίσθηση, κατασκευάζει καλώδια (χαρτί ή ηλεκτρονικά σκίτσα) για να μεταφέρει την έννοια του σχεδιασμού και να αναπτύξει πρωτότυπα για να αποδείξει την " σχεδιασμό διεπαφής.

Προσόντα και Δεξιότητες

Πέρα από τις ισχυρές αναλυτικές δεξιότητες και την εις βάθος γνώση των μεθοδολογιών χρηστικότητας, ένας αναλυτής χρηστικότητας χρειάζεται επάρκεια με υπολογιστές, έρευνα στο Internet, λογισμικό παραγωγικότητας γραφείου και εργαλεία ηλεκτρονικής συνεργασίας. Ένας αναλυτής πρέπει να διατυπώσει ιδέες, να προωθήσει τη χρηστικότητα και να πείσει το κοινό σε χαρτί και αυτοπροσώπως. Οι εργοδότες αναζητούν προηγμένους βαθμούς ή ισοδύναμη εμπειρία σε συναφείς τομείς όπως αλληλεπίδραση ανθρώπου-υπολογιστή, αρχιτεκτονική πληροφόρησης, τεχνική γραφή ή επιχειρηματική ανάλυση. Σύμφωνα με έρευνα της Ένωσης Επαγγελματιών Χρηστών του 2009, περισσότερο από το 90% των επαγγελματιών χρηστικότητας έχουν πτυχία, ενώ οι μισοί από αυτούς που παρακολουθούν είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου.

Συμπληρωματικές δεξιότητες

Οι εργοδότες αναμένουν συχνά ότι οι αναλυτές χρηστικότητας θα εκτελούν ως διαχειριστές έργων, παρουσιαστές, ηγέτες και διευκολυντές για διαλειτουργικές ομάδες. Η γνώση των κύκλων ζωής ανάπτυξης λογισμικού, των εργαλείων δοκιμών και των γλωσσών επερωτήσεων ωφελεί τον αναλυτή χρηστικότητας του λογισμικού, ενώ οι αναλυτές ιστοτόπου θα πρέπει να γνωρίζουν αρκετά σχετικά με τα εργαλεία ανάπτυξης ιστού για να διασφαλίσουν ότι τα σχέδια είναι τεχνικά εφικτά. Βοηθήματα γραφικού σχεδιασμού βοηθούν όταν wireframing μια διεπαφή. Η ενεργή συμμετοχή σε έναν οργανισμό που προωθεί τη χρηστικότητα, όπως το UPA, φαίνεται επίσης καλό σε ένα βιογραφικό σημείωμα.

Μέση αμοιβή

Σύμφωνα με τον Glassdoor, ο μέσος εθνικός μισθός ενός αναλυτή χρηστικότητας ήταν 68.750 δολάρια τον Ιούνιο του 2014. Ορισμένοι παράγοντες στο μισθό ενός αναλυτή περιλαμβάνουν την εκπαίδευση και την εμπειρία του, τον συγκεκριμένο εργοδότη και τη θέση εργασίας.