Περιγραφή εργασίας ενός κλινικού διευθυντή

Ένας κλινικός διευκολυντής ή βοηθός φροντίδας ασθενούς πληρώνει έναν ρόλο νοσηλευτικής, επιδιώκοντας να προσφέρει ποιοτική φροντίδα και εξασφαλίζοντας τη συνέχεια της φροντίδας των ασθενών σε μια ιατρική μονάδα. Ένας κλινικός διευκολυντής παρέχει στον ασθενή την άνεση ενός επαγγελματικού συντονισμού των νοσηλευτικών υπηρεσιών κατά τη διάρκεια της παραμονής του. Ενώ ένας ασθενής μπορεί να δει αρκετές νοσοκόμες κατά τη διάρκεια παραμονής στο νοσοκομείο, ο διαμεσολαβητής φροντίδας ασθενών είναι μια συνεχής παρουσία, εξασφαλίζοντας ότι το νοσηλευτικό προσωπικό ικανοποιεί τις ανάγκες φροντίδας του ασθενούς. Ο μέσος μισθός για έναν διευκολυντή φροντίδας ασθενών από τον Μάρτιο του 2011 είναι $ 74.000, σύμφωνα με την Indeed.

$config[code] not found

Εργασιακά καθήκοντα

Ο κλινικός διευκολυντής συντονίζει τον προγραμματισμό της περίθαλψης ενός ασθενούς με τον ασθενή, την οικογένεια και τους γιατρούς. Ο διευκολυντής εξασφαλίζει ότι ο ασθενής και η οικογένεια έχουν πρόσβαση στο σχέδιο περίθαλψης και κατανοούν τους στόχους του σχεδίου θεραπείας ή αποκατάστασης. Ο διαμεσολαβητής προγραμματίζει συναντήσεις με τους γιατρούς, την οικογένεια και τον ασθενή και ενεργεί ως σύνδεσμος μεταξύ του ασθενούς και των φροντιστών. Ο διευκολυντής σχεδιάζει την αποβολή του ασθενούς και εξασφαλίζει ότι ο ασθενής και τα μέλη της οικογένειάς του εκπαιδεύονται στην κατάλληλη φροντίδα στο σπίτι.

Εκπαίδευση

Ένας κλινικός διευκολυντής πρέπει να έχει ένα ελάχιστο πτυχίο στη νοσηλευτική για να δικαιούται θέση. Οι διευκολυντές είναι εγγεγραμμένοι νοσηλευτές και πρέπει να πληρούν τα προσόντα για χορήγηση άδειας στην κατάσταση στην οποία ασκούν, όπως είναι η επιτυχής εξέταση της άδειας χορήγησης αδειών νοσοκόμων για εγγεγραμμένους νοσοκόμους.

Πιστοποιήσεις

Οι εργοδότες ενδέχεται να απαιτούν πιστοποίηση σε μια περιοχή ειδικότητας για να χαρακτηριστούν ως κλινικοί διευκολυντές. Οι απαιτούμενες πιστοποιήσεις μπορεί να διαφέρουν από θέση σε θέση, ανάλογα με τον τύπο της εγκατάστασης ή τη μονάδα οξείας φροντίδας. Για παράδειγμα, το κέντρο καρδιάς του Αγίου Βικέντιου απαιτεί προηγμένη πιστοποίηση υποστήριξης της καρδιαγγειακής ζωής για έναν διευκολυντή φροντίδας ασθενών.

Εμπειρία

Ο επαγγελματίας πρέπει να έχει εμπειρία ως εγγεγραμμένη νοσοκόμα για να εργαστεί ως κλινικός διευκολυντής. Το νοσοκομείο ή η μονάδα υγειονομικής περίθαλψης καθορίζει το επίπεδο εμπειρίας που πρέπει να έχει ο διευκολυντής για να εργαστεί στη θέση του. Για παράδειγμα, το Βαπτιστικό Νοσοκομείο του Μαϊάμι απαιτεί τριετή εμπειρία στα τελευταία δύο χρόνια να εργαστεί ως βοηθός φροντίδας ασθενών.