Η Περιγραφή Εργασίας ενός Διευθυντή Επιχειρήσεων

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Οι διαχειριστές επιχειρηματικών σχεδίων μπορούν να εργάζονται σε ποικίλες βιομηχανίες, από τις μηχανικές επιχειρήσεις έως τις κατασκευές έως την υγειονομική περίθαλψη. Οι υπεύθυνοι έργων μπορεί να είναι υπεύθυνοι για την ανάπτυξη σχεδίων έργων, τη διαχείριση της καθημερινής εργασίας ενός έργου, την κατεύθυνση πόρων και τη συνεργασία με πελάτες, πωλητές και εσωτερικό προσωπικό για τη διαχείριση των προσδοκιών των έργων. Σύμφωνα με το Ινστιτούτο Διαχείρισης Έργων, περισσότεροι από 20 εκατομμύρια άνθρωποι συμμετέχουν σε έργα παγκοσμίως.

$config[code] not found

Αρμοδιότητες Εργασίας

Η περιγραφή της θέσης εργασίας του διαχειριστή του έργου θα πρέπει να περιγράφει όλες τις ευθύνες και τα καθήκοντα. Αυτές οι λειτουργίες πρέπει να δηλώνονται με σαφήνεια και να διευκρινίζουν τα γενικά και καθημερινά βασικά καθήκοντα του ατόμου. Τυπικές εργασίες διαχείρισης έργου περιλαμβάνουν: την ανάπτυξη και τη διατήρηση ενός σχεδίου έργου, τη διαχείριση καθημερινών καθηκόντων ενός έργου, τη διαχείριση του προϋπολογισμού και των πόρων του έργου, τη διαχείριση των προσδοκιών του εσωτερικού προσωπικού καθώς και τις προσδοκίες του έργου του πελάτη, τη συνεργασία με τους πωλητές και τη διασφάλιση ορόσημο ημερομηνίες.

Εκπαίδευση

Οι εργοδότες απαιτούν συχνά τη διαχείριση των επιχειρηματικών σχεδίων να προσλαμβάνουν πιστοποίηση ή να έχουν προηγμένο πτυχίο στον τομέα. Αν και το πτυχίο πανεπιστημίου είναι τυπικά το ελάχιστο επίπεδο εκπαίδευσης που έχει γίνει αποδεκτό, ο υποψήφιος μπορεί να κατέχει μεταπτυχιακό δίπλωμα στη διαχείριση έργου ή πιστοποίηση διαχείρισης έργου. Η πιστοποίηση Project Management Professional® (PMP) είναι η πιο αναγνωρισμένη πιστοποίηση για τους διαχειριστές έργων.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Βασικές ικανότητες

Οι διαχειριστές επιχειρηματικών σχεδίων θα πρέπει να διαθέτουν άπειρα προσόντα, όπως δεξιότητες ηγεσίας, ικανότητα επικοινωνίας επαγγελματικά με διάφορα ακροατήρια, ικανότητα λήψης έγκαιρων αποφάσεων και αντιμετώπισης προβλημάτων, εργασία υπό πίεση, εργασία με περιορισμένη επίβλεψη και χρονικούς περιορισμούς, ικανότητα σκέψης σε παγκόσμιο επίπεδο να χρησιμοποιήσετε σταθερή κρίση και ανώτερη ικανότητα να δώσετε προτεραιότητα σε σύνθετες εργασίες.

Βιομηχανία

Η δουλειά του διαχειριστή του έργου μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τον τύπο της βιομηχανίας της συγκεκριμένης θέσης. Για παράδειγμα, εάν η θέση βρίσκεται στην υγειονομική περίθαλψη, ο διαχειριστής του έργου μπορεί να χρειαστεί προηγούμενη εμπειρία σχετικά με την εφαρμογή του προϊόντος υγειονομικής περίθαλψης, την διασύνδεση με τον πελάτη ή την ανάπτυξη επιχειρησιακής πολιτικής.

Μισθός

Ο μισθός για τη θέση του διαχειριστή του έργου ενδέχεται να διαφέρει ανάλογα με τη θέση και τη ρύθμιση θέσης. Ο προϋπολογισμός της εταιρείας για τη θέση καθώς και τα ερευνητικά εύρη αποζημιώσεων για τον τίτλο της θέσης εργασίας θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τον προσδιορισμό αυτό. Σύμφωνα με έρευνα του 2006 που διενήργησε το Ινστιτούτο Διαχείρισης Έργων, ο μέσος μισθός του διευθυντή έργων ήταν 96.000 δολάρια. Οι μισθοί σε επίπεδο εισόδου και εκείνοι για θέσεις στις αγροτικές περιοχές θα είναι σημαντικά χαμηλότεροι.