Περιγραφή απογραφής λογιστικής απογραφής

Ένας λογιστής απογραφής, ο οποίος επίσης αναφέρεται ως λογιστής του κόστους, διαχειρίζεται λογιστικές λειτουργίες για μια επιχείρηση που σχετίζεται με το κόστος απογραφής, δηλαδή τα εμπορεύματα και τα υλικά που βρίσκονται στο χέρι. Οι επαγγελματίες με αυτήν την περιγραφή θέσης καθορίζουν μεθόδους λογιστικής απογραφής, αναλύουν αναφορές αποθέματος και παρακολουθούν όλες τις συναλλαγές αποθέματος. Πρέπει επίσης να δουλεύουν καλά με τους άλλους και να είναι σε θέση να τηρούν τις προθεσμίες.

$config[code] not found

Προσόντα

Οι εταιρείες που προσλαμβάνουν λογιστές απογραφής αναζητούν υποψηφίους που έχουν πτυχίο πανεπιστημίου και τουλάχιστον δύο έως τέσσερα χρόνια εμπειρίας στον λογιστικό έλεγχο των αποθεμάτων. Ο λογιστής απογραφής πρέπει να έχει καλή κατανόηση των γενικά αποδεκτών λογιστικών αρχών (GAAP) και να είναι σε θέση να τις εφαρμόσει.

Καθήκοντα

Οι λογιστές κόστους είναι υπεύθυνοι για την παρακολούθηση όλων των συναλλαγών απογραφής στο γενικό βιβλίο. Πρέπει να κατανοούν διαφορετικούς τύπους μεθόδων απογραφής - όπως τη μέθοδο του μέσου κόστους. last-in, first-out (LIFO). και first-in, first-out (FIFO) - και βοηθούν στην επιλογή της καλύτερης μεθόδου για την εταιρεία. Ένας λογιστής απογραφής βοηθά επίσης στην οργάνωση φυσικών απογραφών. Οι επιχειρήσεις υποχρεούνται να υπολογίζουν φυσικά όλο το απόθεμα στο χέρι τουλάχιστον μία φορά το χρόνο. Ο λογιστής επιβλέπει όλη αυτή τη διαδικασία και διασφαλίζει ότι γίνεται με αποτελεσματικότητα και ακρίβεια.

Βιομηχανοποίηση

Οι λογιστές απογραφής που εργάζονται σε εταιρείες παραγωγής πρέπει να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν τη διαδικασία καταγραφής των πρώτων υλών, των γενικών εξόδων και των μεταβλητών εξόδων. Αυτός ο επαγγελματίας είναι υπεύθυνος για τον καθορισμό των εξόδων απογραφής, έτσι ώστε οι λογιστές σε άλλα τμήματα να καθορίζουν τις τιμές πώλησης των αγαθών. Για να γίνει αυτό, ο λογιστής του κόστους πρέπει να διαθέτει ακριβείς δεξιότητες λογιστικής.

Αναφορές

Η ανάλυση αναφορών είναι ένα άλλο μέρος της δουλειάς του λογιστή απογραφής. Οι λογιστές κόστους διασφαλίζουν ότι οι συναλλαγές που σχετίζονται με το απόθεμα καταχωρούνται σωστά. Παρακολουθούν επίσης αυτές τις αναφορές για να βρουν τρόπους μείωσης του κόστους για την εταιρεία. Με το απόθεμα, υπάρχουν συχνά μετρήσεις διακυμάνσεων. οι λογιστές αποθεμάτων αναθεωρούν αυτές τις αναφορές, μαζί με την πραγματική απογραφή, για να καταγράψουν αυτές τις διακυμάνσεις. Επίσης, διερευνούν διαφορές που φαίνονται εκτός γραμμής, για να αποφευχθεί η απάτη στην εταιρεία.

Μισθός

Σύμφωνα με τη λίστα μισθοδοσίας, ο μισθός ενός λογιστή απογραφής κυμαίνεται από $ 31.000 έως $ 78.945. Ο μισθός για αυτή τη δουλειά εξαρτάται από τη βιομηχανία της επιχείρησης, την τοποθεσία και το ποσό της εμπειρίας ή χρόνια υπηρεσίας σε μια συγκεκριμένη εταιρεία.