Φαρμακευτική Χημικός Περιγραφή Εργασίας

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Σε βασικό επίπεδο, οι φαρμακευτικοί χημικοί μελετούν, αναλύουν, σχεδιάζουν και αναπτύσσουν σύγχρονα φάρμακα προτού φθάσουν στη φάση κλινικής ανάπτυξης. Η εργασία απαιτεί εντατική εκπαίδευση, αλλά ακόμη και οι μέσοι εισπράττουν ένα εντυπωσιακό paycheck. Επιπλέον, σύμφωνα με εκτιμήσεις του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Davis, η ζήτηση για φαρμακευτικούς χημικούς είναι υψηλή και αναμένεται να αναπτυχθεί με την ανάπτυξη νέων εργαλείων και τεχνικών.

$config[code] not found

Καθήκοντα

Η βασική ευθύνη των φαρμακοποιών είναι η ανάπτυξη φαρμακοτεχνικών μορφών. Αυτοί οι επαγγελματίες δουλεύουν με φάρμακα που ανακαλύφθηκαν πρόσφατα, αναλύοντας τις χημικές τους ιδιότητες για να διασφαλίσουν ότι τα φάρμακα είναι αποτελεσματικά, σταθερά και μη τοξικά. Εκτός από την πρακτική εργασία στο εργαστήριο, αυτή η θέση απαιτεί συλλογή και ανάλυση δεδομένων με γνώμονα τις λεπτομέρειες. Ομοίως, οι φαρμακευτικοί χημικοί δαπανούν μεγάλο μέρος του χρόνου τους χρησιμοποιώντας λογισμικό με τη βοήθεια ηλεκτρονικού υπολογιστή για το σχεδιασμό φαρμάκων.

Προσόντα

Παρόλο που τα συγκεκριμένα προσόντα μπορεί να ποικίλλουν ανά εργοδότη, οι περισσότεροι φαρμακοποιοί έχουν ένα πτυχίο μαθήματος μεταπτυχιακού ή πτυχίου, μαζί με ένα διδακτορικό. Πολλά πανεπιστήμια έθεσαν εκκολαπτόμενους χημικούς στην καριέρα τους με την B.S. βαθμούς στη φαρμακευτική χημεία. Πολλές φορές, οι εργοδότες προτιμούν τους υποψήφιους με εμπειρία που περιλαμβάνει διάφορους τομείς των φαρμακευτικών επιστημών.

Βίντεο της Ημέρας

Σας έφερε από το Sapling Έφερε σε σας από το Sapling

Δεξιότητες

Οι φαρμακοποιοί πρέπει να έχουν ισχυρό υπόβαθρο στη φυσική, στα μαθηματικά, στη χημεία στερεάς κατάστασης και στη βιολογία. Συγκεκριμένα, οι φαρμακευτικοί χημικοί χρειάζονται ένα υπόβαθρο για το μέγεθος των σωματιδίων, τις σχέσεις δομικής δραστηριότητας, τη συνδυαστική χημεία και τη σύνθεση μικρών μορίων. Η δουλειά ταιριάζει σε λεπτομερείς προσανατολισμένους αυτοεξυπηρετούμενους επίλυσης προβλημάτων που απολαμβάνουν να ενημερώνονται για τις τελευταίες εξελίξεις στην επιστήμη και την ιατρική.

Πληρωμή

Ο μέσος ετήσιος μισθός των χημικών που εργάζονται στη βιομηχανία φαρμάκων και φαρμάκων το 2012 ήταν 75.980 δολάρια, σύμφωνα με στοιχεία του Γραφείου Στατιστικής Εργασίας των Η.Π.Α. Οι φαρμακοποιοί έκαναν μέση αμοιβή περίπου 36,53 δολάρια ανά ώρα.