Περιγραφή εργασίας για τεχνικό λειτουργιών

Πίνακας περιεχομένων:

Anonim

Οι τεχνικοί επιχειρήσεων μπορούν να εργαστούν σε ένα ευρύ φάσμα τομέων, όπως τα μέσα μετάδοσης, η αεροδιαστημική και οι υπολογιστές. Αυτό σημαίνει ότι τα προσόντα και οι ευθύνες εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τη βιομηχανία στην οποία λειτουργούν. Ορισμένοι τεχνικοί επιχειρήσεων επιλέγουν να ειδικευτούν σε συγκεκριμένους τομείς ενώ άλλοι επιλέγουν να ειδικευτούν σε συγκεκριμένα λειτουργικά συστήματα. Ανεξάρτητα από τη βιομηχανία στην οποία εργάζονται, οι τεχνικοί λειτουργιών εργάζονται συνήθως ως μέρος μιας ομάδας. Οι περισσότεροι τεχνικοί πρέπει να εργάζονται πολλές ώρες και τα σαββατοκύριακα επίσης.

$config[code] not found

Εκπαίδευση

Οι περισσότεροι τεχνικοί επιχειρήσεων παρακολουθούν επαγγελματικές σχολές. Ανάλογα με τη βιομηχανία, μπορεί να απαιτείται να έχει πτυχίο ή πτυχίο πανεπιστημίου. Οι τεχνικοί επιχειρησιακών λειτουργιών μπορούν επίσης να αποκτήσουν εκπαίδευση στην εργασία για ένα ή δύο χρόνια. Εκπαιδευτικά προγράμματα είναι επίσης διαθέσιμα. Για παράδειγμα, όσοι θέλουν να γίνουν τεχνικοί ηλεκτρικών λειτουργιών μπορούν να αναλάβουν προγράμματα μαθητείας.

υποχρεώσεις και καθήκοντα

Ένας τεχνικός λειτουργίας αναμένεται να εγκαταστήσει εξοπλισμό. Αναμένεται επίσης να εγκαταστήσει, να λειτουργήσει και να ρυθμίσει τον εξοπλισμό. Είναι υπεύθυνη για τη φύλαξη του εξοπλισμού και τη συντήρηση του εξοπλισμού έτσι ώστε να είναι πάντα σε καλή κατάσταση λειτουργίας. Συμβουλεύει επίσης τη διοίκηση σχετικά με τον καλύτερο εξοπλισμό για να αγοράσει στην αγορά και ειδοποιεί τη διοίκηση όταν χρειάζονται μεγάλες επισκευές για τον εξοπλισμό. Συνδέει καλώδια και καλώδια. Οι τεχνικοί λειτουργιών καταγράφουν και ερμηνεύουν επίσης δεδομένα. Συνεργάζεται επίσης μαζί με άλλα τμήματα του οργανισμού για να διασφαλίσει ότι τα έργα ή οι εργασίες εκτελούνται χωρίς εμπόδια στο τεχνικό τμήμα.

Επιθυμητές ιδιότητες

δοκιμάστε την εικόνα προετοιμασίας από τον Bradlee Mauer από την Fotolia.com

Θα πρέπει να είναι hands-on πρόσωπο, έτοιμο να κάνει χειρωνακτικές εργασίες που μπορεί να ασκούν σωματικά. Πρέπει να έχει κριτική σκέψη και καλές δεξιότητες λήψης αποφάσεων. Θα πρέπει να μπορεί να εργάζεται ανεξάρτητα και να έχει καλές γνώσεις και δεξιότητες στον τομέα της μηχανικής, της τεχνολογίας και των υπολογιστών.

Πρόγραμμα εργασίας

Οι προοπτικές απασχόλησης των τεχνικών επιχειρήσεων αναμένεται να αυξηθούν έως το 2014. Όσο περισσότερη εμπειρία έχει ένας τεχνικός επιχειρήσεων, τόσο μεγαλύτερες είναι οι πιθανότητες να προχωρήσει η καριέρα. Η συνέχιση της εκπαίδευσης μπορεί να οδηγήσει σε πρόοδο σε μηχανολογικές θέσεις.

Αποζημίωση

Ο μέσος μισθός για τους τεχνικούς των επιχειρήσεων είναι $ 42.000 ετησίως σύμφωνα με το Indeed.Com. Ωστόσο, ο μισθός ποικίλλει σε μεγάλο βαθμό ανάλογα με τη βιομηχανία, τη θέση και την οργάνωση. Για παράδειγμα, οι ηλεκτρολόγοι κερδίζουν $ 60.000 ετησίως. Οι στρατιωτικοί τεχνικοί κερδίζουν $ 43.000 ετησίως. Ορισμένα από τα οφέλη που κερδίζονται περιλαμβάνουν τα ιατρικά σχέδια, τη σύνταξη και την ασφάλιση.