Διευθυντής Υπηρεσίας Περιγραφή Υπηρεσίας

Ένας διευθυντής υπηρεσιών είναι επίσης γνωστός ως διευθυντής εξυπηρέτησης πελατών ή διαχειριστής. Ο διευθυντής καθορίζει τις κατάλληλες πολιτικές εξυπηρέτησης πελατών και φροντίζει ώστε οι εργαζόμενοι να συμμορφώνονται με αυτές τις πολιτικές κατά την εκτέλεση εργασιών και την αντιμετώπιση πελατών.

Προδιαγραφές εργασίας

Ένας διευθυντής υπηρεσιών αξιολογεί βασικές μετρήσεις για να μετρήσει την ποιότητα εξυπηρέτησης πελατών, να αναπτύξει προγράμματα συντήρησης πελατών και να επιλύσει ζητήματα πελατών. Ο διευθυντής εφαρμόζει επίσης εκπαιδευτικές συνεδρίες για το προσωπικό και διαμορφώνει τις διαδικασίες εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας.

$config[code] not found

Αρμοδιότητες και Εργαλεία

Σύμφωνα με την O-Net OnLine, ο διευθυντής υπηρεσιών πρέπει να διαθέτει αποτελεσματικές ηγετικές ικανότητες, ικανότητα διαχείρισης χρόνου και ευαισθησία προβλήματος. Για την ικανοποιητική εκτέλεση των απαιτούμενων εργασιών, ο διευθυντής χρησιμοποιεί συχνά τηλέφωνα ειδικής χρήσης, επιτραπέζιους υπολογιστές, λογισμικό διαχείρισης εγγράφων, όπως τα Adobe Systems Adobe Acrobat και λογισμικό λογιστικής.

Προσόντα και μισθός

Οι περισσότερες θέσεις διευθυντή υπηρεσιών απαιτούν πτυχίο πανεπιστημίου ή συνεργάτη στη διοίκηση επιχειρήσεων ή σε σχετικό τομέα. Οι εργοδότες μπορούν να προσλαμβάνουν επαγγελματίες με λιγότερη εκπαίδευση εάν έχουν εμπειρία. Ο μέσος ετήσιος μισθός για έναν διευθυντή υπηρεσιών ήταν $ 77.000 από το 2010, σύμφωνα με την Indeed, μια ιστοσελίδα για τα δεδομένα σταδιοδρομίας.