Η περιγραφή εργασίας ενός διαχειριστή κοινοτικών ενώσεων

Οι κοινοτικοί διευθυντές συνδέσεων απασχολούνται από τους ιδιοκτήτες σπιτιού και τις κοινοτικές ενώσεις για να διατηρήσουν την ειρήνη και να διατηρήσουν τις αξίες τους στο σπίτι. Η δουλειά είναι μέρος διαιτητή, λογιστής μερικής απασχόλησης, μέρος διαχειριστής ακινήτων και συντηρητής περιουσίας. Για τις πολυάριθμες προσπάθειές τους, οι διευθυντές κοινοτικών ενώσεων αποζημιώνονται καθημερινά με ετήσιους μισθούς συνολικού ύψους άνω των 50.000 δολαρίων.

Καθήκοντα

Οι κοινοτικοί διαχειριστές των ενώσεων εποπτεύουν τις κοινοτικές κατοικίες. Αυτές οι κοινότητες περιλαμβάνουν συγκροτήματα συγκυριαρχία, συνεταιρισμοί, προγραμματισμένες κοινότητες και διευθυντικά στελέχη διευκολύνουν. Τυπικά καθήκοντα περιλαμβάνουν την αξιολόγηση των προσφορών υπηρεσιών, την πρόσληψη προσωπικού για τη συντήρηση του χώρου ή τη διενέργεια επισκευών, τη συλλογή τελών και τη διαχείριση των βιβλίων. Οι διαχειριστές μπορούν επίσης να είναι υπεύθυνοι για την επιβολή των κοινοτικών κανόνων και κανονισμών.

$config[code] not found

Προσόντα

Οι απαιτήσεις εκπαίδευσης ποικίλλουν σε μεγάλο βαθμό βάσει συγκεκριμένων καθηκόντων εργασίας. Προτιμάται μια σχολική εκπαίδευση, αλλά όχι πάντα για απλές διοικητικές θέσεις. Θέσεις που απαιτούν από τους διαχειριστές να χειρίζονται τα οικονομικά του ακινήτου και να συντάσσουν συμβάσεις για ενοικιαστές μπορεί να απαιτούν μεταπτυχιακό δίπλωμα στην επιχείρηση.

Ορισμένες πολιτείες έχουν κανονισμούς που απαιτούν άδεια διαχειριστών ακινήτων. Ειδικοί περιορισμοί ισχύουν επίσης για τους διαχειριστές που επιβλέπουν τη δημόσια στέγη που επιδοτείται από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση. Ελέγξτε τα τοπικά καταστατικά για συγκεκριμένες απαιτήσεις.

περιβάλλον

Οι περισσότεροι διαχειριστές ακινήτων εργάζονται έξω από ένα γραφείο που βρίσκεται στους χώρους ιδιοκτησίας, αλλά η παρουσία τους απαιτείται συχνά μακριά από τα γραφεία για να επιβλέπει διάφορα μέλη του προσωπικού, να δείχνει μονάδες σε πιθανούς ενοικιαστές ή να ερευνά τις καταγγελίες κατοίκων. Τα ακριβή χρονοδιαγράμματα ποικίλλουν, αλλά πολλοί διαχειριστές ακινήτων είναι υποχρεωμένοι να εργάζονται τα Σαββατοκύριακα επειδή ορισμένοι τρέχοντες και δυνητικοί ενοικιαστές είναι διαθέσιμοι μόνο κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου

Μισθός

Σύμφωνα με τα στοιχεία των μισθών που έδωσε το Γραφείο Στατιστικών Εργασίας, ο μέσος ετήσιος μισθός για τους διαχειριστές κοινωφελών συλλόγων ήταν 58.660 δολάρια το 2009. Ωστόσο, το εύρος των μισθών που αναφέρθηκαν στο BLS ποικίλλει σε μεγάλο βαθμό. Το 10% των διευθυντικών στελεχών ανέφεραν μισθούς κάτω από 23.890 δολάρια. Ο ίδιος αριθμός διαχειριστών έφτασε στο σπίτι περισσότερο από 104.400 δολάρια. Οι εργαζόμενοι από τη Νέα Υόρκη, τη Βιρτζίνια και το Ντελαγουέρ πραγματοποίησαν τα μέγιστα Οι εμπειρογνώμονες της BLS αναφέρουν ότι ο ετήσιος μέσος μισθός για διευθυντικά στελέχη που εργάζονται σε αυτά τα κράτη ήταν πάνω από 84.500 δολάρια το 2009.

Αποψη

Οι υπάλληλοι της BLS προβλέπουν ότι η απασχόληση των διαχειριστών κοινοτικών ενώσεων θα αυξηθεί κατά 8% έως το 2018, περίπου τόσο γρήγορα όσο ο εθνικός μέσος όρος για όλα τα επαγγέλματα. Οι εμπειρογνώμονες του BLS συνεχίζουν να λένε ότι οι προοπτικές απασχόλησης θα είναι καλύτερες για τους υποψηφίους με πτυχίο κολλεγίων, επαγγελματικούς τίτλους ή εμπειρία που εργάζονται με ηλικιωμένους. Τα πτυχία της διοίκησης επιχειρήσεων, της ακίνητης περιουσίας ή άλλου σχετικού τομέα είναι τα πιο απαιτητικά.

2016 Πληροφορίες μισθών για διαχειριστές ακινήτων, ακίνητης περιουσίας και κοινοτικούς διαχειριστές

Οι διαχειριστές ακίνητης περιουσίας, ακίνητης περιουσίας και κοινοτικών συλλόγων κέρδισαν ένα μέσο ετήσιο μισθό ύψους 57.040 δολαρίων το 2016, σύμφωνα με το Γραφείο Στατιστικής Εργασίας των ΗΠΑ. Στο χαμηλό τέλος, οι ιδιοκτήτες ακινήτων, οι κτηματομεσίτες και οι κοινοτικοί διαχειριστές κέρδισαν 25ο εκατοστημόριο μισθό ύψους 39.910 δολαρίων, δηλαδή το 75% κέρδισε περισσότερο από αυτό το ποσό. Ο μισθός του 75ου εκατοστημορίου είναι 83.110 δολάρια, δηλαδή 25% κερδίζουν περισσότερα. Το 2016, 317.300 άτομα απασχολούνταν στις ΗΠΑ ως διαχειριστές ακινήτων, ακίνητης περιουσίας και κοινοτικών ενώσεων.